Obserwuj w Google News

"Akademia Pana Kleksa": w nowym filmie pojawi się drastyczna zmiana. O co chodzi? [WIDEO]

3 min. czytania
08.02.2022 07:37
Zareaguj Reakcja

W nowej wersji filmowej "Akademii Pana Kleksa" zobaczymy dużą zmianę względem książkowej i kinowej wersji niesamowitej historii. O który aspekt fabuły chodzi?

AKADEMIA PANA KLEKSA - Piotr Fronczewski - kadr z filmu
fot. INPLUS/East News

Nadchodzi nowa "Akademia Pana Kleksa". Według zapowiedzi film będzie uwspółcześnioną wersją ikonicznej powieści Jana Brzechwy. Odstępstwo od oryginału pojawi się między innymi wśród postaci, które pojawią się w produkcji.

"Akademia Pana Kleksa": ruszyły castingi do nowego filmu

Na długo, zanim powstał "Harry Potter", polskie dzieci czytały i oglądały przygody ekscentrycznego dyrektora niezwykłej szkoły i jego niezwykłego podopiecznego. Mowa oczywiście o wydanej w 1946 roku "Akademii Pana Kleksa", która po 37 latach od premiery doczekała się kinowej adaptacji z Piotrem Fronczewskim w roli tytułowej.

Redakcja poleca

Po niemal 40 latach od premiery pierwszej części kultowego filmu, powstanie jego remake, za który odpowie Maciej Kawulski - twórca takich produkcji, jak "Underdog", "365 dni", "Jak zostałem gangsterem", czy "Jak pokochałam gangstera". Na kanale YouTube Bajka Pana Kleksa pojawiło się krótkie nagranie, w którym filmowiec informuje o rozpoczęciu castingu do nowej "Akademii Pana Kleksa".

Oglądaj

W opisie filmu pojawiły się wszystkie najważniejsze informacje na temat castingu.

Halo Śląsk! Przysyłamy Wam kilka słów od Macieja Kawulskiego, reżysera filmu Akademia Pana Kleksa. W odpowiedzi na Wasze liczne prośby i zapytania, 12 i 13 lutego Bajkę Pana Kleksa odwiedzi castingowa ekipa filmowa. Chcesz wziąć udział w filmie na motywach kultowej "Akademii Pana Kleksa"? Zgłoś się na stacjonarny casting do filmu!

Aby zarejestrować dziecko na przesłuchanie, wystarczy wejść pod ten link i wypełnić formularz.

Oglądaj

Pierwsze stacjonarne castingi dla dzieci i młodzieży do ról w filmie "Akademia Pana Kleksa" odbędą się 12 i 13 lutego 2022 roku w Bajce Pana Kleksa w Katowicach przy ulicy Porcelanowej 23, w godzinach 10-19. Poszukiwani są młodzi aktorzy w wieku 8-15 lat, zarówno dziewczynki, jak i chłopcy, bez względu na doświadczenie przed kamerą. Chociaż casting odbędzie się w Katowicach, Kawulski zaznaczył, że wydarzenie ma charakter ogólnopolski.

Redakcja poleca

"Akademia Pana Kleksa": czym nowy film będzie różnił się od oryginału?

Ogłoszenie sugeruje dużą zmianę względem oryginału. Zarówno w książce Brzechwy, jak i w filmach na jej podstawie do tytułowej szkoły mogli należeć jedynie chłopcy i to tacy, których imię rozpoczyna się na literę "A". Wygląda na to, że w nowej wersji historii tę zasadę zniesiono. Casting nie jest bowiem skierowany jedynie do chłopców, co oznacza, że w szkole Ambrożego Kleksa zobaczymy również uczennice.

To duża zmiana, która ma swoje uzasadnienie w XXI wieku. Zapewne nie jedyna, bo Kawulski od samego początku podkreśla, że jego film będzie uwspółcześnioną wersją klasycznej opowieści. Na razie nie znamy szczegółów fabularnych nowej "Akademii Pana Kleksa". Trudno powiedzieć w jakim stopniu produkcja będzie bazować na książkowym oryginalne, a w jakim pojawią się w niej odstępstwa.

Redakcja poleca

"Akademia Pana Kleksa": kiedy premiera?

Maciej Kawulski postanowił wykorzystać trend obecny w Hollywood - bazowanie na nostalgii widzów i powoływanie do życia nowych wersji, różniących się od oryginału kultowych historii. Na razie nie wiadomo, kto wcieli się w tytułowego bohatera. Warto jednak zwrócić uwagę, że reżyser spotkał się nie dawno z odtwórcą Kleksa w filmie z 1983 roku - Piotrem Fronczewskim.

W sieci krążą informację na temat obsady. Wśród wymienianych aktorów pojawili się między innymi Tomasz Kot, Paweł Deląg, Maciej Musiałowski oraz Rafał Zawierucha. Fronczewski raczej nie powróci w roli głównej, chociaż niewykluczone, że pojawi się w ramach występu gościnnego, by złożyć hołd oryginalnemu filmowi. Jeśli produkcja odniesie sukces, istnieje szansa, że doczekamy się całej filmowej serii, opartej na książkach Brzechwy. Obecnie nie zdradzono daty premiery. Na film poczekamy zapewne kilkanaście miesięcy.

RadioZET.pl/YouTube/Bajka Pana Kleksa/Instagram

Polskie filmy i seriale XXI wieku, które stały się międzynarodowymi hitami [GALERIA]