Obserwuj w Google News

Powstanie nowa "Akademia Pana Kleksa". Film wyreżyseruje Maciej Kawulski

3 min. czytania
07.12.2021 08:36

Maciej Kawulski pracuje nad nową wersją "Akademii Pana Kleksa". Czy współzałożyciel federacji KSW i od niedawna filmowiec sprosta oczekiwaniom fanów serii?

Akademia Pana Kleksa - Piotr Fronczewski, Slawomir Wronka - kadr z filmu
fot. INPLUS/East News

O tym, że trwają prace nad nową filmową wersją "Akademii Pana Kleksa" wiadomo od kilku tygodni. Pojawiła się też informacja na temat reżysera remake'u. Został nim Maciej Kawulski - biznesmen, współzałożyciel federacji KSW, a od kilku lat również filmowiec, który postanowił skomentować nowe przedsięwzięcie. 

"Akademia Pana Kleksa": Maciej Kawulski reżyserem nowej edycji filmu

W Hollywood remaki, czy rebooty są czymś oczywistym i to od wielu dekad. Trudno się nie zgodzić, że wraz z biegiem lat filmy się po prostu starzeją i aby opowiedzieć młodszemu pokoleniu kultową historię, siłą rzeczy lepiej przystosować ją do współczesnych standardów. Poza tym można zarobić na tytule, który jest już sprawdzony, więc producenci w zasadzie nie ponoszą ryzyka ewentualnej klapy, bo nawet jeśli nowa wersja będzie nieudana i tak istnieje spora szansa, że widzowie przyjdą na film nawet z czystej ciekawości.

Redakcja poleca

W świecie polskiego filmu do remake'ów i rebootów podchodzi się jednak z dystansem i rzadko zdarza się, by ktoś po latach próbował stworzyć nową wersję uznanego dzieła. W listopadzie 2021 roku "Super Express" podał jednak, że trwają przygotowania do nowej odsłony kultowej "Akademii Pana Kleksa", a za przedsięwzięcie odpowie Kawulski. Szef KSW wyprodukował  "365 dni", "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa" oraz "Jak pokochałam gangstera". Dwa ostatnie tytuły również wyreżyserował. Jak poradzi sobie w kinie familijnym?

Jak podaje Onet, Kawulski udzielił wywiadu w magazynie "Elle Man", gdzie opowiedział o nowej "Akademii Pana Kleksa" w rozmowie z Olivierem Janiakiem i Grzegorzem Kaplą.

Trzeba kultywować tę legendę. Nie tylko ja tak uważam. Od co najmniej 20 lat o Kleksa starały się wszystkie poważne grupy produkcyjne w tym kraju, wszyscy próbowali, nikomu się nie udało. (...) Fenomen Kleksa polegał na tym, że między wszystkimi smutnymi lekturami o chłopcu, którego wsadzili do pieca, by go leczyć, o koniu, który oślepł w kopalni czy Jańciu Wodniku, pojawiał się nagle kolorowy chłop z wąsem, co lata w kosmos, ma pompkę do powiększania, umie latać i widzieć sny.

Trzeba przyznać, że napisana przez Jana Brzechwę książka z 1946 roku działała na wyobraźnię setek tysięcy młodych czytelników dekady przed powstaniem serii "Harry Potter". Nic dziwnego, że film z 1983 roku w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego z Piotrem Fronczewskim w roli tytułowej należy do klasyki polskiej kinematografii.

Kawulski w wywiadzie zdradził, czego widzowie mogą się spodziewać po nowej "Akademii Pana Kleksa".

Zbudujemy, absolutnie bez kompleksów, pewną przystań, biorąc z książki to, co najlepsze. (...) Sentymenty grają i tego nic nie zmieni. Kleks wciąż jara ludzi. A ja lubię, kiedy ludzi coś jara.

Oznacza to, że film nie będzie ekranizacją książki, tylko raczej luźną adaptacją, w której może pojawić się wiele zaskakujących elementów. Kawulski dodał również, że "nie Czterej Pancerni, nie Kajko i Kokosz, ale Kleks is number f***cking one".

Redakcja poleca

Nowa "Akademia Pana Kleksa": obsada, data premiery

Na razie o nowej wersji "Akademii Pana Kleksa" wiadomo niewiele. W sieci krążą informację na temat obsady. Wśród wymienianych aktorów pojawili się między innymi Tomasz Kot, Paweł Deląg, Maciej Musiałowski oraz Rafał Zawierucha. Piotr Fronczewski raczej nie powróci w roli głównej, chociaż niewykluczone, że pojawi się w ramach występu gościnnego, by złożyć hołd oryginalnemu filmowi. Jeśli produkcja odniesie sukces, istnieje szansa, że doczekamy się całej filmowej serii, opartej na książkach Brzechwy.

Redakcja poleca

Obecnie nie zdradzono daty premiery. Na film poczekamy zapewne kilkanaście miesięcy. Obecnie Kawulski kończy przygotowywać film "Jak pokochałam gangstera" - sequel produkcji z 2019 roku "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa". Druga część gangsterskiej historii z Tomaszem Włosokiem w roli głównej trafi na Netflix w pierwszej połowie 2022 roku.

RadioZET.pl/Super Express/Elle Man/Onet.pl

Polskie filmy i seriale XXI wieku, które stały się międzynarodowymi hitami [GALERIA]