Obserwuj w Google News

Krzysztof Bosak: PROGRAM wyborczy, gospodarczy i polityczny 2020 [POGLĄDY, POSTULATY]

Paweł Żurek
6 min. czytania
30.06.2020 11:00

Krzysztof Bosak był jednym z 11 kandydatów na prezydenta Polski, którzy wystartowali w wyborach 28 czerwca. Nie dostał się jednak do drugiej tury - zdobył 7,4 proc. wszystkich głosów. Jeśli chcecie poznać program wyborczy i gospodarczy kandydata Konfederacji, w tym artykule zamieściliśmy jego najważniejsze obietnice i postulaty.

Krzysztof Bosak: poglądy, program wyborczy i polityczny: [WYBORY 2020, POSTULATY, PARTIA]
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

W tym miejscu znajdziecie komplet informacji o programie wyborczym, politycznym i gospodarczym Krzysztofa Bosaka: 

  •  Jakie postulaty są w programie wyborczym  Krzysztofa Bosaka na 2020 rok?
  •  Co wiadomo o kandydaturze Krzysztofa Bosaka w wyborach prezydenckich 2020?
  •  Ile ma lat Krzysztof Bosak? Ile ma wzrostu? Jakie jest jego wykształcenie? 
  • Jakie są poglądy Krzysztofa Bosaka?

Krzysztof Bosak: kim jest kandydat Konfederacji na prezydenta? [ŻONA, ŚLUB, WIEK, WZROST]

Krzysztof Bosak: program wyborczy i gospodarczy [2020, PDF] 

Program polityczny i wyborczy Krzysztofa Bosaka, który poniżej przedstawimy, będzie kompilacją wypowiedzi polityka, postulatów z Planu Bosaka (koncepcji wyjścia z kryzysu gospodarczego po epidemii koronawirusa) oraz Tez Konstytucyjnych (LINK Z PDF) - deklaracji programowej Konfederacji, która dotyczy przemian, jakie ugrupowanie chciałoby przeprowadzić w najbliższych latach. 

Pierwsze postulaty z programu wyborczego i politycznego Krzysztofa Bosaka poznaliśmy na konwencji Konfederacji, w trakcie której polityk został oficjalnie ogłoszony jako kandydat na prezydenta. Podkreślamy, że są to jedynie fragmenty wypowiedzi polityka, a nie oficjalne postulaty z programu. 18 stycznia Krzysztof Bosak zadeklarował, że: 

  • Jako prezydent nie podpisze żadnej ustawy podnoszącej podatki Polakom. - Ostatnie 12 lat rządów - zarówno Platformy Obywatelskiej, jak i PiS - cechowały się trwałą, długookresową tendencją do podnoszenia większości obciążeń podatkowych, opłat - podkreślił Bosak podczas swojej pierwszej konferencji prasowej w Sejmie w roli kandydata na prezydenta RP i dodał: -Złudzeniem jest filozofia obecnego rządu, że państwo dobrobytu da się zbudować poprzez zwiększanie zakresów państwowej redystrybucji. Tak naprawdę zwiększanie tych mechanizmów powstrzymuje akumulację kapitału i spowalnia dopełnienie przez nas zapóźnień rozwojowych, względem świata zachodniego – ocenił Bosak. 
  • Powołanie przez Konfederację parlamentarnego Zespołu ds. Mikroprzedsiębiorców, o czym poinformowali towarzyszący mu posłowie koła Konfederacja Grzegorz Braun i Artur Dziambor.
  • Używanie prezydenckiego prawa weta, które „za prezydenta Andrzeja Dudy jest praktycznie nieużywane”. Prawo weta "będzie używane regularnie przez 3 i pół roku współrządzenia (prezydenta) Krzysztofa Boska i Prawa i Sprawiedliwości".

Program kandydata Konfederacji na prezydenturę został przedstawiony w tzw. Planie Bosaka. Koncepcje w nim zawarte dotyczą głównie odbudowy polskiej gospodarki po czasie epidemii. - To są niskie podatki, sprzątanie po tarczy antykryzysowej, szukanie oszczędności, walka z efektami suszy. Te cztery hasła to cztery główne filary planu, który ma pomóc rozkręcić gospodarkę na nowo, uwolnić tą energię Polaków, która jest w tej chwili przytłumiona przez epidemię, przez kryzys, który dopiero nadciąga - mówił kandydat na prezydenta w trakcie konferencji prasowej, zorganizowanej 4 maja. 

Poniżej przedstawiamy punkty z planu Bosaka: 

  • Niskie podatki
  • Podwyżka kwoty wolnej od podatku, dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców, obniżka VAT na żywność
  • Sprzątanie po tarczy antykryzysowej. "Od początku mówiliśmy, że tarcza to betonowe koło ratunkowe rzucone przedsiębiorcom w trudnej chwili. Dziś proponujemy, żeby wszystkie nowe, niepotrzebne regulacje biurokratyczne stworzone przez tarczę, usunąć”
  • Szukanie oszczędności. "Mówimy: oszczędzajmy, poszukajmy oszczędności i te oszczędności są, trzeba się tylko odrobinkę postarać" – zapewniał. Jako przykład Bosak podał np. elektronicznie doręczenia w sądach, anulowanie subwencji na TVP, wstrzymanie składek do WHO
  • Walka z suszą. "Jeżeli rząd nie wyjdzie na przeciw, jeżeli będzie dalej utrzymywać się taka praktyka, że nawet dwa lata wstecz wstrzymane są wypłaty odszkodowań za suszę, to nie mamy w ogóle podstaw, żeby mówić o tym, że ten rząd działa w interesie społeczeństwa" - podkreślił Bosak.
  • Elementami walki z suszą miałyby być: system dopłat za oddawanie części gruntu na zbiorniki wodne; zorganizowany system zarządzania gospodarką wodną; wymiana kadr w Wodach Polskich i na szczeblu rządowym, przestawienie części rolnictwa i gospodarki na produkcję pochłaniająca mniej wody

Ogólną koncepcję swojej prezydentury oraz wizję państwa Bosak przedstawił w dokumencie nazwanym Tezy Konstytucyjne. Poniżej wyliczymy kilka postulatów, które się w nim znalazły:

  • Kadencja Prezydenta powinna zostać wydłużona do 7 lat bez możliwości ubiegania się o reelekcję. "Zapewni to stabilność i przewidywalność w pełnieniu najwyższego urzędu w państwie oraz większą odporność na pokusę populizmu. Prezydent będzie mógł skoncentrować się na pełnieniu swojej funkcji"
  • Silna pozycja premiera. "Należy stworzyć jeden, silny i stabilny ośrodek władzy wykonawczej na czele z premierem, który skupi w swoich rękach pełnię władzy wykonawczej"
  • Wprowadzenie ustaw organicznych - aktów prawnych pośrednich miedzy konstytucją, a zwykłą ustawą. "Ich uchwalenie bądź zmiana przez Sejm wymagałyby większości kwalifikowanej. Ustawy organiczne powinny w sposób szczegółowy regulować istotne obszary życia politycznego"
  • Reforma systemu wyborczego, przedłużenie kadencji Sejmu do 5 lat, zmniejszenie o połowę liczby posłów
  • Reforma Senatu
  • Instytucje kontrolne w ręku opozycji
  • Racja stanu priorytetem w PE
  • Etyka chrześcijańska podstawą ładu prawnego

Pozostałe tezy konstytucyjne można znaleźć w dokumencie opublikowanym na oficjalnej stronie Krzysztofa Bosaka - bosak2020.pl - LINK

Sprawdź: Rafał Trzaskowski. Program wyborczy

Sprawdź: Andrzej Duda: Program wyborczy 

Krzysztof Bosak: poglądy, postulaty

Poniżej zamieszczamy postulaty wyborcze Konfederacji, z której list Krzysztof Bosak ubiegał się o miejsce w Sejmie: 

• sprzeciw wobec amerykańskiej ustawy JUST mówiącej o zobowiązaniach do przekazania organizacjom żydowskim rekompensat z tytułu majątków pozostawianych bezspadkowo w krajach będących pod okupacją hitlerowską
• sprzeciw wobec działań środowisk LGBT
• utrzymanie waluty narodowej, tj. złotego
• likwidacja podatku dochodowego
• przywrócenie kary śmierci dla nadzwyczajnych przestępstw
• liberalizacja przepisów dot. pozwolenia na broń palną
• ograniczenie imigracji z państw pozaeuropejskich
• decentralizacja i debiurokratyzacja państwa
• ochrona życia ludzkiego od poczęcia
• umożliwienie głosowania przez internet
• dorównanie dopłat rolniczych do reszty państw UE

Krzysztof Bosak: hasło, kampania

Hasło kampanii prezydenckiej Krzysztofa Bosaka będzie brzmiało Naprzód Polsko!  – Naprzód Polsko to hasło oddające dynamizm naszych środowisk, wyrażające niezaspokojone aspiracje naszego narodu, naszego społeczeństwa do Polski, która będzie lepszaChcemy, żeby Polska się rozwijała, była dumna, była silna, żeby nikt Polsce nie narzucał pod jakimi wartościami mamy budować swój porządek prawny, swój porządek ustrojowy – mówił kandydat na prezydenta, cytowany przez portal 300Polityka. 

Wybory prezydenckie 2020: SONDAŻE. Relacja LIVE z najnowszymi sondażami wyborczymi

Krzysztof Bosak: wybory 2020

Krzysztof Bosak w styczniu tego roku został kandydatem Konfederacji Wolność i Niepodległość na prezydenta. Zdecydował o tym zjazd prawyborczy elektorów. Bosak otrzymał 163 głosy i pokonał Grzegorza Brauna, na którego zagłosowało 146 osób.

Zjazd miał formułę elektorską. 314 elektorów reprezentowało poszczególnych kandydatów, którzy walczyli o głosy wyborców na wcześniejszych 16 zjazdach wojewódzkich. Kandydaci, którzy zdobyli wtedy największe poparcie wyborców, mieli najwięcej głosów elektorskich.  W sobotnich wyborach wzięło udział 9 kandydatów.

Wybory prezydenckie 2020: data

Wybory prezydenckie zostały zaplanowane na 28 czerwca. Druga tura odbędzie się 12 lipca. Wystartuje w niej Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.

Wybory 2020: na kogo głosować w wyborach prezydenckich w Polsce? LISTA KANDYDATÓW

Krzysztof Bosak: wiek, wzrost, wykształcenie 

Krzysztof Bosak urodził się 13 czerwca 1982 w Zielonej Górze. Jest politykiem, w latach 2005–2006 pełnił funkcję prezesa Młodzieży Wszechpolskiej oraz posłem na Sejm V i IX kadencji.

W latach 2001–2004 Bosak studiował architekturę na Politechnice Wrocławskiej. Odbył kurs dziennikarski w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, a w latach 2004–2008 studiował zaocznie ekonomię w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Był również studentem filozofii na prywatnej uczelni.

Krzysztof Bosak ma 174 centymetry wzrostu. 

Program pozostałych kandydatów na prezydenta:

Więcej informacji o wyborach prezydenckich:

RadioZET.pl/PAP/Twitter/300polityka/PZ