Obserwuj w Google News

Wybory korespondencyjne 2020: ZASADY, USTAWA. Na czym polegają wybory korespondencyjne?

Paweł Żurek
4 min. czytania
17.06.2020 16:00

Wybory korespondencyjne 2020 najprawdopodobniej zostaną przeprowadzone w zastępstwie tradycyjnego, "osobistego" głosowania. Rządzący zaproponowali, by ze względu na pandemię koronawirusa Polacy wybierali prezydenta bez wchodzenia do komisji, a przez karty wysyłane pocztą. Sprawdzamy, czy wiadomo już jakie będą zasady wyborów korespondencyjnych 2020.

Wybory prezydenckie 2020: kto może głosować? Kto może głosować koresponendycjnie?
fot. Beata Zawadzka/East News

Wybory prezydenckie 2020 w Polsce: kiedy będą? [DATA, TERMIN, SONDAŻE]

Wybory korespondencyjne 2020: ZASADY

Wybory korespondencyjne 2020 będą polegały na oddawaniu głosu z domu lub innego miejsca, w którym przebywa wyborca, zgłoszony do odpowiedniego urzędu. Do ustawy, którą przyjął Sejm, zostaną jednak wprowadzone zmiany. Według zapowiedzi Jarosława Gowina, kształt nowemu dokumentowi mają nadać eksperci i prawnicy. Szef Porozumienia zdradził, że nowelizacja ustawy przywróci rolę PKW w organizacji wyborów i szczególnie zabezpieczą "powszechność i tajność" tych wyborów.

W uzasadnieniu projektu ustawy o wyborach korespondencyjnych czytamy, że "w związku z rozprzestrzenianiem wirusa SARS CoV-2, ogłoszonym stanem epidemii, a wcześniej zagrożenia epidemicznego, istnieje pilna potrzeba wprowadzenia szczególnych rozwiązań w zakresie modyfikacji niektórych przepisów Kodeksu wyborczego. W obecnej sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronowirusa, należy mieć na względzie, utrzymujący się stan epidemii, a co za tym idzie ograniczeń zgromadzeń i przemieszczania się.

Ponieważ nadrzędnym obowiązkiem państwa jest umożliwienie uprawnionym obywatelom udziału w wyborach powszechnych, niezbędne jest stworzenie odpowiedniego mechanizmu uwzględniającego panujące warunki pandemii.

Tym samym proponuje się upowszechnienie stosowanego już w wybranych kategoriach wyborców - trybu głosowania korespondencyjnego. Każdy z wyborców, przy zachowaniu odpowiednich wymogów formalnych, będzie mógł zagłosować nie będąc zmuszonym do osobistego stawiennictwa przy urnie wyborczej".

Ustawa o wyborach korespondencyjnych czeka obecnie na podpis prezydenta.

 Cały projekt ustawy jest dostępny na stronie Sejmu - LINK (WYBORY KORESPONDENCYJNE) 

Wybory korespondencyjne 2020: ZASADY. Jak będzie wyglądało głosowanie? 

Przyjęta przez Sejm ustawa zakłada, że wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. W ten sam sposób przebiegnie pierwsza, jak i ewentualna druga tura.

Korespondencyjne wybory prezydenckie odbędą się według następujących zasad:

  • Minister aktywów państwowych - po zasięgnięciu opinii PKW – określi wzór karty do głosowania, zlecić sporządzenie pakietów wyborczych, określić szczegółowy tryb ich doręczania przez Pocztę Polską do wyborcy i odbierania kopert zwrotnych
  • Poczta Polska w terminie od 7 dni do dnia przypadającego przed dniem głosowania dostarcza pakiet wyborczy bezpośrednio do skrzynki pocztowej wyborcy lub pod adres wskazany w spisie wyborców
  • Głosowanie będzie odbywać się bez przerwy od godziny 6 do godziny 20.
  • Wyborca wypełnia kartę do głosowania, wkłada ją do koperty na kartę do głosowania, zakleja ją,  kopertę tę wkłada do koperty zwrotnej łącznie z podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu
  • Kopertę z głosem, sam lub za pośrednictwem innej osoby, umieszcza nie wcześniej niż o godzinie 6 i nie później niż o godz. 20 w specjalnie przygotowanej skrzynce pocztowej na terenie gminy
  • Koperty zwrotne są odbierane ze skrzynek nadawczych i dostarczane przez Pocztę Polską do gminnych obwodowych komisji wyborczych sukcesywnie od rozpoczęcia głosowania do godziny 23.
  • Zgodnie z ustawą, w wyborach prezydenckich w 2020 r. w każdej gminie - zamiast obwodowych komisji wyborczych - tworzy się gminną obwodową komisję wyborczą właściwą dla wszystkich obwodów
  • Zgodnie z ustawą kara do 3 lat pozbawienia wolności będzie grozić osobie, która kradnie kartę do głosowania lub oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Tej samej karze podlega osoba, która umieszcza w skrzynce pocztowej przygotowanej na koperty zwrotne przerobioną lub podrobioną kartę do głosowania lub oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu.
  • W stanie epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu.

WYBORY KORESPONDENCYJNE 2020: USTAWA

W uzasadnieniu do projektu ustawy o wyborach korespondencyjnych, jego autorzy wyjaśniają, że:

  •  Zmiana wprowadzona w kodeksie wyborczym będzie dotyczyła jedynie głosowania w trakcie wyborów prezydenckich 2020
  •  Rozporządzenie zostanie wydane przez ministra do spraw aktywów państwowych w porozumieniu z ministrem zdrowia i ministrem do spraw administracji publicznej, a także po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej
  •  Pakiety z kartą do głosowania wyborcy otrzymają pocztą pod wskazany adres

Wybory korespondencyjne: inne kraje [NIEMCY, USA]

Ze względu na  epidemię koronawirusa, wybory korespondencyjne odbyły się już w Niemczech, a dokładnie Bawarii – największym tamtejszym kraju związkowym. Mieszkańcy landu zagłosowali ze swoich domów w drugiej turze wyborów samorządowych. Głosowanie odbyło się 29 marca.  Tydzień wcześniej – 22 marca – władze Bawarii zmieniły przepisy, by móc je przeprowadzić.

Wybory korespondencyjne odbędą się 28 kwietnia w USA w stanie Maryland, gdzie mieszkańcy jednego z dystryktów muszą zagłosować, by uzupełnić skład Izby Reprezentantów Kongresu.

Korespondencyjnie zagłosują też mieszkańcy Korei Południowej (ok. 9 tys. chorych na koronawirusa), którzy 15 kwietnia wybiorą nowych parlamentarzystów.

W kilkunastu krajach wybory i referenda zostały przełożone. Mowa tu m.in. o miejscach najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa: Włoszech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Brazylii, USA, czy Szwajcarii.

Programy kandydatów na prezydenta :

Więcej informacji o wyborach prezydenckich:

RadioZET.pl/gov.pl/PZ