slot: premiumboard
slot: topscroll
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Ten niemiecki kompozytor stworzył uwerturę, w której wykorzystał „Mazurka Dąbrowskiego” [VA BANQUE]

2 min. czytania
21.05.2024 08:00

Ten słynny niemiecki kompozytor niedługo po Powstaniu Listopadowym stworzył uwerturę koncertową, w której wykorzystał motyw „Mazurka Dąbrowskiego” - tak brzmiało hasło finałowe z odcinka Va Banque, który był emitowany 22 lipca. Sprawdzamy, jaka jest prawidłowa odpowiedź na pytanie zadane trzem uczestnikom.

Ten niemiecki kompozytor stworzył uwerturę, w której wykorzystał „Mazurka Dąbrowskiego” [VA BANQUE]
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER
slot: billboard
slot: billboard

Ten niemiecki kompozytor stworzył uwerturę, w której wykorzystał „Mazurka Dąbrowskiego” [HASŁO Z VA BANQUE]

Hasło finałowe z 61. odcinka Va Banque brzmiało dokładnie tak: Ten słynny niemiecki kompozytor niedługo po Powstaniu Listopadowym stworzył uwerturę koncertową, w której wykorzystał motyw „Mazurka Dąbrowskiego”. Troje uczestników miało dokładnie 30 sekund na sformułowanie odpowiedzi i podanie kwoty, którą przeznaczają na licytację.

  • Pani Sabina na sam koniec postawiła wszystkie zgromadzone pieniądze -  400 złotych - a jej odpowiedź brzmiała: Co stworzył Haendel?
  • Pan Tomek również zagrał va banque, stawiając 1000 złotych.  Według niego, odpowiedź na pytanie z hasła to:  Kim był Haydn?
  • Pan Konrad postawił 1999 złotych. Odpowiedź najskuteczniejszego gracza w tym odcinku Va Banque brzmiała: Co skomponował Mendelson? 

Ten niemiecki kompozytor stworzył uwerturę, w której wykorzystał „Mazurka Dąbrowskiego” [ODPOWIEDŹ Z VA BANQUE]

Odpowiedź na pytanie z hasła Va Banque brzmi: Ryszard Wagner.

Żaden z uczestników nie odpowiedział prawidłowo. Pani Sabina i pan Tomek stracili pieniądze, które udało im się wygrać w trakcie odcinka. Pan Konrad zachował 4001 złotych, dzięki czemu ma już na "vabanque'owym" koncie 10001 złotych.

Va Banque to program oparty na amerykańskim formacie „Jeopardy!”, „Va banque”. Jego uczestnicy odpowiadają na pytania, wybierając je z 6 kategorii tematycznych i kwotowych.  Jak czytamy na stronie vod.tvp.pl, „charakterystycznym elementem programu jest to, że „pytania” zapisane są na tablicy w formie zdań twierdzących, a zadaniem uczestnika jest podanie odpowiedzi w formie pytania. W finale wszyscy uczestnicy dostają to samo pytanie, ale wcześniej muszą obstawić stawkę z kwoty, którą zgromadzili w dwóch rundach.”

Program TVP prowadzi Przemysław Babiarz.

slot: leaderboard_pod_art