Obserwuj w Google News

Prezenterka wygenerowana komputerowo. Tak telewizja oszczędza na pracownikach

3 min. czytania
24.03.2024 10:16

Alba Renai to nowa prezenterka programu "Supervivientes". Stacja emitująca show, postanowiła użyć sztucznej inteligencji. Prowadząca jest całkowicie wygenerowana komputerowo. Tak wygląda przyszłość telewizji?

Alba Renai
fot. print screen z Alba Renai/Instagram

Czy niedługo prawdziwi prowadzący telewizyjni zostaną zastąpieni przez stworzone komputerowo symulacje? Hiszpańska telewizja Telecinco zdecydowała się na "zatrudnienie" prezenterki, która jest w całości wygenerowana przez sztuczną inteligencję.

Alba Renai: wirtualna prowadząca telewizyjnego show

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o sztucznej inteligencji, a tak naprawdę o aplikacjach wykorzystujących niebiologiczne sieci neuronowe. Do powszechnego użytku weszły narzędzia, pozwalające tworzyć treści pisane, ale również dźwiękowe czy wizualne. Prawda jest jednak taka, że sztuczna inteligencja towarzyszy nam od lat i pomaga w codziennym życiu.

Istnieje jednak wiele obaw związanych z SI - czasami rodem z filmów "Terminator", czy "Matrix". Na razie poziom zaawansowania sztucznej inteligencji raczej nie zagraża egzystencji ludzkości, co nie zmienia faktu, że pojawiają się kontrowersyjne tematy związane z wykorzystaniem nowych technologii. Jednym z nich może być decyzja szefów stacji Telecinco o zastąpieniu ludzkiego prowadzącego show "Supervivientes", postacią kompletnie wygenerowaną komputerowo.

Jak podają Wirtualne Media, reality show przypominające "Wyprawę Robinson", czy "Wyspę przetrwania", poprowadzi Alba Renai - wirtualna influencerka stworzona przez firmę Be a Lion. Renai istnieje od 2023 roku i po raz pierwszy pojawiła się na Instagramie. Teraz została "zatrudniona" przez Telecinco.

Redakcja poleca

Na razie Renai nie zastąpi każdego czynnika ludzkiego. Powierzono jej bowiem prowadzenie programu o kulisach "Supervivientes". W tym formacie pojawią się fragmenty show, które nie zmieściły się do odcinków, a także ciekawostki na temat uczestników. To nie pierwsza tego typu próba wykorzystania nowych technologii przez telewizję.

W 2023 roku meksykańska grupa Radio Fórmula wykorzystała Nat - wirtualną prezenterkę serwisów informacyjnych, występującą obok prawdziwych dziennikarzy. Dlaczego stacje w przyszłości mogą decydować się na "zatrudnianie" sztucznych prezenterów? Odpowiedź jest prosta - z powodów finansowych. Zapewne taniej jest generować osobę, która jest na każde zawołanie twórców programów, niż płacić gwiazdom, które mogą z czasem zrezygnować z pracy.

Sztuczna inteligencja pozwala szefom stacji telewizyjnych posiadać prowadzących, którzy wyglądają, tak jak zażyczą sobie tego twórcy programów, którzy się nie starzeją i przede wszystkim nie stawiają żadnych wymagań. Na razie tego typu zastosowanie SI to swego rodzaju eksperymenty, ale niewykluczone, że za kilkanaście lat, wirtualni prowadzący telewizyjni będą czymś tak oczywistym, jak obecnie serwisy streamingowe.

Redakcja poleca

Alba Renai: kim jest influencerka wytworzona komputerowo?

Chociaż na profilu Renai widnieje informacja, że została stworzona komputerowo i w rzeczywistości nie istnieje, jej twórcy symulują realność jej egzystencji, podając informacje na jej temat, wyglądające jak pisane przez prawdziwą osobę. Poza zdjęciami i filmami z Renai, na jej Instagramie można dowiedzieć się, że mieszka w Madrycie i lubi podróże.

Chętnie "fotografuje" się w rozmaitych miejscach na świecie i "spotyka" ze znanymi osobistościami. Oczywiście Renai jest wykorzystywana do promowania różnych marek, a więc zarabiania pieniędzy łatwym kosztem. W chwili pisania artykułu obserwuje ją prawie 10 tysięcy użytkowników.

Zobacz także

Rozlicz PIT i przekaż 1,5 procent na Fundację Radia ZET

Źródło: Radio ZET/Wirtualne Media/Instagram

Nie przegap