Obserwuj w Google News

Nie żyje aktor „Klanu” i „Pierwszej miłości”. „Nagła i krótka choroba”

2 min. czytania
22.03.2023 12:08
Zareaguj Reakcja

Warszosław Kmita nie żyje. Pedagog i aktor znany z takich produkcji jak między innymi „Klan” czy „Pierwsza miłość” miał 79 lat. Odszedł po nagłej chorobie.

Warszosław Kmita nie żyje
fot. shutterstock.com New Africa

Warszosław Kmita nie żyje. Informację o śmierci aktora przekazało Studium Animatorów Kultury w Kaliszu za pośrednictwem mediów społecznościowych. Artysta odszedł nagle w nocy z 16 na 17 marca w wieku 79 lat.

Zobacz także:  Nie żyje gwiazdor z „Harry’ego Pottera”. Znaleziono go przed stacją metra

Warszosław Kmita nie żyje. Aktor m.in. z „Klanu” miał 79 lat

- Pogrążona w głębokim smutku i żalu przekazuję bardzo smutną dla szkoły informację o odejściu – w nocy z 16 na 17 marca 2023 roku – Warszosława z Woli Kmity. Nagła i krótka choroba odebrała szkole znakomitego klasyka – Wykładowcę, a nam wszystkim – Przyjaciela i Kolegę – przekazało Studium Animatorów Kultury w Kaliszu na Facebooku.

- Dzięki wielu rozmowom i praktycznej pracy uczestnicy jego zajęć rozumieli istotę pracy aktora, artysty. Jego otwartość, niezwykłe klasyczne i czyste spojrzenie na pracę aktora na scenie sprawiały, że jego wychowankowie dzisiaj znajdują się we właściwym miejscu zawodowym i nierzadko kontynuują jego filozofię pracy aktora – wspominał Michał Tusz na stronie e-teatr.pl.

Czytamy również, że Warszosław Kmita prowadził zajęcia w niezwykły sposób. Dzięki charakterowi oraz sporemu doświadczeniu cieszył się wielkim szacunkiem nie tylko wśród uczniów, ale też nauczycieli. Zewsząd posypały się kondolencje.

Kim był Warszosław Kmita?

Warszosław Kmita urodził się 4 listopada 1943 roku. Wydział Aktorski PWSTiF w Łodzi ukończył w 1969 roku i jeszcze w tym samym roku zaliczył sceniczny debiut. Występował w Teatrze Ziemi Łódzkiej, Teatrze im. Jaracza w Olsztynie, Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze Rozmaitości w Warszawie czy Teatrze Polskim w Szczecinie.

Redakcja poleca

Warszosław Kmita słynął nie tylko z wystąpień na scenach teatralnych. Grywał też w filmach takich jak na przykład „Dzień oczyszczenia”, „Protokół” czy „Bajland”. Widzowie seriali znają go z kolei z takich produkcji jak „Klan”, „Pierwsza miłość”, „Gorący temat”. Warszosław Kmita zagrał również w spektaklu telewizyjnym „Pan Jowialski”.

Polskie gwiazdy zmarłe w 2022 roku
17 Zobacz galerię
fot. Tadeusz Wypych/REPORTER/EAST NEWS, MAREK LASYK/REPORTER/EAST NEWS, VIPHOTO/East News