Obserwuj w Google News

Ten polski utwór w latach 90. był hitem. Nie wszyscy wiedzą, o czym tak naprawdę jest

2 min. czytania
Aktualizacja 08.07.2024
08.07.2024 21:06

"Jedwab" zespołu Róże Europy był prawdziwym przebojem lat 90., który leciał w radiu i na niejednej imprezie. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, o czym jest tekst utworu.

Róże Europy - kadr z teledysku do piosenki Jedwab
fot. print screen z proformak/YouTube

"Jedwab" zespołu Róże Europy. O czym tak naprawdę jest ta piosenka?

W 1992 roku światło dzienne ujrzała płyta "Poganie! Kochaj i obrażaj" polskiej rockowej grupy Róże Europy. Znalazł się na niej utwór "Jedwab", który z miejsca stał się prawdziwym hitem i rozsławił kapelę. Praktycznie do dziś Róże Europy słynął z właśnie tej piosenki.

Quiz: Polskie hity lat 90. Pamiętasz te piosenki?

1/20 Której z tych piosenek nie nagrał zespół Just 5?

"Jedwab" był puszczany przez rodzące się wówczas radiostacje komercyjne, ale również przez radiową Trójkę, gdzie zajął  1. miejsce na Liście Przebojów i spędził tam 5 tygodni. Królował na różnego rodzajach dyskotekach i prywatnych imprezach. Prawdopodobnie leciał również na niejednej imprezie szkolnej. I tu pojawia się pewien problem, szczególnie jeśli wiemy, o czym tak naprawdę jest tekst piosenki.

Pozornie może się wydawać, że "Jedwab" to kawałek o romantycznej miłości. Wokalista grupy zaczyna w końcu od słów, które opisują przeciętną randkę. "Ofiaruję mojej dziewczynie/Z kwiatów Holandii utkany/Szlafrok, w którym utonie/Całkiem niezły posiłek, jaki" - śpiewa podmiot liryczny, nakreślając miłosną relację ze swoją ukochaną. Jeśli jednak zagłębimy się w dalsze wersy i refren piosenki, odkryjemy, że "Jedwab" ma nie zbyt mocno ukryty podtekst seksualny.

Redakcja poleca

"Jedwab" zespołu Róże Europy to piosenka o seksie?

O charakterze utworu mówi nam kolejna strofa tekstu "Jedwab". Słowa "Konsumuje lubieżnie co wieczór/W ciepłych dekoracjach pokoju/Przy świecach i przy koniaku/A nad sobą mam jej loki/Tak, tylko ona, jak jedwab", jasno opisują zbliżenie cielesne. Tytułowy delikatny materiał został porównany przez autora tekstu i jednocześnie wokalistę Róż Europy - Piotra Klatta, do miękkiej skóry kochanki podmiotu lirycznego. 

Refren jest już jawnym opisem seksu pomiędzy bohaterami utworu - "Lubię jej farbowane rzęsy/Piegi i policzki blade/Lubię kiedy miękko ląduje/Ona zmysłowo na mojej twarzy". Szczególnie zakończenie tego fragmentu piosenki wskazuje, że podmiot liryczny wspomina o seksie oralnym ze swoją ukochaną.

Oczywiście piosenka została napisana na tyle umiejętnie, że w tekście "Jedwabiu" nie znajdziemy wulgarnego opisu stosunku. Całość opowiada o głębokim uczuciu bohaterów piosenki, a sytuacje seksualne zostają zrównoważone beztroskimi momentami z codziennego, ale wciąż pełnego romantyzmu życia pary. Z tego powodu osoby, które powierzchownie słuchały tego hitu lat 90., mogły nigdy nie zwrócić uwagi na podtekst seksualny i uważać, że "Jedwab" to kolejna ballada o niewinnej miłości. 

Źródło: Radio ZET

Nie przegap