Obserwuj w Google News

Jimmy Weldon nie żyje. Aktor użyczał głosu kultowej postaci z kreskówki

2 min. czytania
12.07.2023 07:56
Zareaguj Reakcja

Zmarł Jimmy Weldon - amerykański aktor, brzuchomówca i gospodarz programów telewizyjnych. Podkładał głos w "Misiu Yogim". Miał prawie 100 lat.

Znicz - materiał poglądowy
fot. East News/Value Stock Images

6 lipca 2023 roku odszedł Jimmy Weldon. Był amerykańskim aktorem, brzuchomówcą oraz gospodarzem programów telewizyjnych i radiowych. Użyczał głosu w wielu animacjach, w tym w słynnym "Misiu Yogim". Miał 99 lat.

Jimmy Weldon nie żyje

Jak podaje Deadline, Weldon zmarł w Paso Robles w Kalifornii.

Nie podano przyczyny jego śmierci, ale najprawdopodobniej wynikała ona z podeszłego wieku aktora. Do setki brakowało mu niespełna trzech miesięcy.

Redakcja poleca

Jimmy Weldon urodził się 23 września 1923 roku w Dale w Teksasie jako Ivy Laverne Shinn. Był weteranem II wojny światowej. Wraz ze swoim oddziałem brał udział w wyzwoleniu obozu koncentracyjnego Buchenwald. Swoją karierę zaczynał w 1946 roku w radiostacji KWCO jako DJ. Wówczas wymyślił postać kaczorka Webstera Webfoota. Podczas audycji Weldon rozmawiał z wyimaginowanym zwierzakiem, posługując się głosem podobnym do głosu Kaczora Donalda. Słuchacze nie mieli pojęcia, że prezenter rozmawia sam ze sobą i byli przekonani, że żartobliwy element audycji jest współtworzony przez drugą osobę.

Jimmy Weldon: najważniejsze osiągnięcia

Kaczorek zyskał tak dużą popularność, że 4 lata później Weldon zadebiutował przed kamerą w programie telewizyjnym dla dzieci "The Webster Webfoot Show", w którym animował kukiełkę, której podkładał głos. Po 2 latach przeniósł się do Kalifornii, gdzie kontynuował karierę. Dzięki temu spotkał producenta telewizyjnego Ralpha Edwardsa, który zaproponował mu udział w programie "Funny Boners" i dziecięcej wersji teleturnieju "Truth or Consequences".

Weldon połączył pracę radiowca i prezentera telewizyjnego oraz rozpoczął karierę aktorską. W 1955 roku zadebiutował w serialu "The Halls of Ivy". Na przestrzeni lat grał między innymi w takich produkcjach, jak "Dragnet", "Alfred Hitchcock przedstawia", "S.W.A.T.", "Dallas", "Prywatny detektyw Jim Rockford", "Ojciec Murphy", "Nieustraszony", czy "Niewłaściwi faceci". Ostatnią produkcją z jego udziałem był serial "7K" z 2015 roku.

Zaczął też użyczać głosu jako aktor dubbingowy. Najsłynniejszą postacią którą dubbingował Weldon był Yakky Doodle - kolejna postać kaczorka, tym razem pojawiającego się w kreskówkach studia Hanna-Barbera - "Yakky Kwakki" i "Miś Yogi", "Fred Flintstone and Friends", "Scooby i Scrappy Doo", "Ri¢hie Ri¢h", "Miś Yogi: Święta pełne gwiazd", "Nowy Scooby i Scrappy Doo", "Super Friends", "Challenge of the GoBots", "Yogi - łowca skarbów", "Fantastic Max" i "Szczenięce lata Toma i Jerry'ego". Użyczał również głosu w animacjach "Shirt tales" i "Chwila z bajką".

Redakcja poleca

RadioZET.pl/Deadline