Obserwuj w Google News

Manny Coto nie żyje. Twórca "24 godzin", "Dextera" i "Star Trek" miał 62 lata

2 min. czytania
11.07.2023 08:40

Zmarł Manny Coto - amerykański scenarzysta, reżyser i producent wielu kultowych seriali, takich jak "24 godziny", "Dexter" czy "Star Trek". Odszedł w wieku 62 lat.

Manny Coto
fot. East News

9 lipca 2023 roku odszedł Manny Coto. Był amerykańskim scenarzystą, reżyserem i producentem wielu popularnych seriali. Za swoje osiągnięcia został nagrodzony Emmy. Miał 62 lata.

Manny Coto nie żyje

Jak podaje Deadline, śmierć Coto potwierdził jego przedstawiciel, powołując się na rodzinę twórcy. Przyczyną zgonu był rak trzustki, z którym zmagał się przez ostatnie 13 miesięcy. Zmarł w otoczeniu rodziny.

Redakcja poleca

Manny Coto urodził się 10 czerwca 1961 roku w Hawanie na Kubie jako Manuel Hector Coto. Najpierw do USA uciekła jego matka, a potem dołączył ojciec. Coto wychowywał się nieopodal Walt Disney World w Orlando i od najmłodszych lat interesował się filmem. Jako nastolatek pożyczył od ojca kamerę Super8, by nakręcić horror "Flesh", następnie zainspirowany uniwersum komiksów Marvela, film superbohaterski "The Incredible Bulk", w którym główną rolę zagrał jego przyjaciel wrestler - Tico Perez.

W 1983 roku przeniósł się do Los Angeles, gdzie zaczął pracę przy reklamach. Tam poznał aktorkę Tippi Hedren, którą namówił do wzięcia udziału w kolejnym amatorskim filmie - dreszczowcu "Twist". Podczas studiów w American Film Institute, stworzył też następną produkcję, zatytułowaną "Roommates" oraz krótkometrażowy horror "Jack in the Box".

Dzięki temu w 1988 roku, został zaangażowany do stworzenia jednego z odcinków serialu "Monsters" oraz reaktywowanej wersji kultowej antologii "Alfred Hitchcock przedstawia", w ramach której powołał do życia nową odsłonę "Twist".

Manny Coto: najważniejsze osiągnięcia

W kolejnych latach Coto na dobre wszedł do świata telewizji. Początkowo pracował jako reżyser i scenarzysta, ale po kilku latach został również producentem. W swojej karierze powołał do życia wiele słynnych produkcji, takich jak "Opowieści z krypty", "Po tamtej stronie", "Star Trek: Enterprise", seria "24 godziny", "Dexter", "Egzorcysta" czy "Next". Ostatnim tytułem przy którym pracował, był serial "American Horror Story".

Coto był też reżyserem kilku filmów. Stworzył między innymi takie produkcje, jak horror komediowy "Doktor Chichot", komedię familijną "Moje drugie ja", czy dwa tytuły science fiction "Star Kid" i "Zenon: The Zequel". Był zdobywcą dwóch nagród Emmy - za seriale "24 godziny" i "Dexter".

Pozostawił swoją żonę Robin Coto. Poznali się na planie serialu "Odysseja", ponieważ kobieta zajmuje się pracą nad efektami specjalnymi. Doczekali się czwórki dzieci - Manny'ego, Riley, Charlotte i Finlaya.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/Deadline