Obserwuj w Google News

Duane Earl Poole nie żyje. Twórca "Smerfów" miał 74 lata

2 min. czytania
24.04.2023 09:09
Zareaguj Reakcja

Zmarł Duane Earl Poole. Był scenarzystą i producentem takich tytułów, jak "Smerfy", "Statek miłości" czy "Państwo Hart". Miał 74 lata. Co było przyczyną śmierci?

Smerfy - kadr z serialu
fot. Hanna-Barbera Productions/materiały prasowe

1 kwietnia 2023 roku odszedł Duane Earl Poole - amerykański scenarzysta i producent filmowy i telewizyjny. Zmarł w wieku 74 lat.

Duane Earl Poole nie żyje

Jak podaje Deadline, o śmierci Poole'a poinformował jego mąż - Frank V. Bonventre. Informacja trafiła do mediów niemal miesiąc od zgonu. 

Przyczyną śmierci był rak. Nie podano jednak szczegółów choroby.

Duane Earl Poole urodził się 15 września 1948 roku w Prescott w stanie Arizona. Wychowywał się jednak w Kennewick w stanie Waszyngton. Po ukończeniu studiów na University of Washington, zaczął pracę w King World Productions. W 1975 roku przeprowadził się do Los Angeles, gdzie rozpoczął wieloletnią współpracę ze studiem Hanna-Barbera. Został wówczas scenarzystą wielu kultowych kreskówek.

Redakcja poleca

Duane Earl Poole: najważniejsze osiągnięcia

Poole pisał scenariusze do takich tytułów, jak "The Great Grape Ape", "Scooby Doo i drużyna gwiazd", "Scooby Doo podbija Hollywood", "Scooby i Scrappy Doo", "Godzilla", "Figle z Flinstonami", "Alvin i wiewiórki" "The All-New Super Friends Hour" czy "Smerfy". Współpracował też z Sidem i Martym Krofftami, dla których napisał takie produkcje, jak "Far Out Space Nuts", "Electra Woman and Dyna Girl", czy "The Krofft Supershow".

W latach 80. Poole rozpoczął też pracę nad tytułami dla dojrzalszych widzów. W tym okresie odpowiadał za takie seriale, jak "Państwo Hart", "Statek miłości", "Glitter", czy "Lottery!". W latach 90. zaczął pisać scenariusze do filmów, między innymi "Masakry w centrum handlowym", "Modliszki", "Jesiennej miłości", "Tamtej Gwiazdki", "Uwięzionego na poddaszu", czy "Krzywego odbicia". W swoim późniejszym dorobku miał też takie tytuły, jak "Miesiąc miodowy z mamusią", "Moonlight & Mistletoe", czy "The Memory Book", głównie tworzone dla Hallmark Channel. Ostatnią produkcją Poole'a była komedia romantyczna "'Tis the Season to be Merry" z 2021 roku.

Redakcja poleca

Jako producent odpowiadał za takie tytuły, jak "Statek miłości", "Hotel", "Sunstroke", czy "A Christmas Wedding Tail". Łącznie powołał do życia około 100 produkcji. Współpracował też z teatrami oraz był członkiem Musical Theatre Guild i Writers Guild.

Ze swoim mężem był w związku przez 22 lata. Poza Bonventre'em pozostawił rodzinę męża oraz wielu siostrzeńców i bratanków.

RadioZET.pl/Deadline