Obserwuj w Google News

Nie żyje Edmund Karwański. Aktor "Magdy M." i "Barw szczęścia" miał 94 lata

Anna Skalik
2 min. czytania
22.04.2023 19:15

Zmarł Edmund Karwański, polski aktor filmowy, serialowy i teatralny, znany m.in. z seriali "Magda M.", "Barwy szczęścia" oraz "Złotopolscy".

Edmund Karwański
fot. VIPHOTO/East News

Edmund Karwański nie żyje. Aktor filmowy, serialowy oraz teatralny zmarł w nocy z 21 na 22 kwietnia w wieku 94 lat. Wiadomość o jego śmierci pojawiła się m.in, w mediach społecznościowych, a przekazał ją na swoim Instagramie Teatr Kwadrat, którego zmarły był wieloletnim dyrektorem.

Edmund Karwański nie żyje. Miał 94 lata

22 kwietnia w mediach społecznościowych pojawiła się wieść o śmierci Edmunda Karańskiego. Na Instagramowym profilu Teatru Kwadrat przekazano smutne informacje.

- Drodzy Widzowie i Przyjaciele Teatru Kwadrat, z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że minionej nocy odszedł od nas zasłużony i wybitny aktor filmowy i teatralny, i wieloletni (1986 - 2010) Dyrektor Teatru Kwadrat, Edmund Karwański - czytamy we wpisie.

Osoby związane z Teatrem Kwadrat wyraziły swoje podziękowania dla zmarłego. W pięknych słowach opisali lata instytucji pod jego przewodnictwem. Edmund Karwański kierował Teatrem Kwadrat blisko 25 lat.

- Te bez mała ćwierć wieku pod Twoim kierownictwem, było dla naszego całego zespołu czasem ważnym, pełnym wyzwań, sukcesów, i ogromnej dumy i radości z wykonywanej pracy. Dziękujemy za te wszystkie wspólne lata, za to, że pod Twoim kierownictwem nasz Teatr nie tylko utrzymał, ale i zwiększył swoją renomę i popularność. Praca pod Twoim przewodnictwem była dla całego naszego zespołu ogromną przyjemnością i zaszczytem. DZIĘKUJEMY! - przekazują pracownicy.

Redakcja poleca

Na koniec zespół Teatru Kwadrat wyraził swoje najszczersze kondolencje dla rodziny zmarłego.

- Pragniemy złożyć najszczersze kondolencje oraz wyrazy najgłębszego współczucia dla całej Rodziny i wszystkich bliskich osób - czytamy we wpisie.

Edmund Karwański urodził się 20 lutego 1929 roku w Warszawie. W 1952 roku ukończył studia na warszawskiej PWST, a nieco wcześniej, bo 29 grudnia 1951, miał miejsce jego debiut teatralny. W ciągu swojego życia Karwański występował na deskach licznych warszawskich teatrów: Ateneum, Teatru Rozmaitości, Powszechnego, Narodowego, Teatru Syrena, czy Teatru Kwadrat. Grał też w wielu filmach, ale i serialach, jak "Złotopolscy", czy "Barwy szczęścia", gdzie można go było zobaczyć do 2015 roku.

Edmund Karwański został odznaczony wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami: Brązowym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju” (1971), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1978), czy Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2010 roku.

Rodzinie zmarłego składam najserdeczniejsze kondolencje.