Obserwuj w Google News

Gregory Itzin nie żyje. Grał w "Przyjaciołach" i "24 godzinach". Miał 74 lata

4 min. czytania
11.07.2022 10:55
Zareaguj Reakcja

Zmarł Gregory Itzin - amerykański aktor filmowy i telewizyjny, który wystąpił w wielu kultowych serialach. Miał 74 lata. Co było przyczyną jego śmierci?

Gregory Itzin
fot. FaceToFace/REPORTER/East News

8 lipca 2022 roku odszedł Gregory Itzin. Był amerykańskim aktorem filmowym, teatralnym i telewizyjnym. Zmarł w wieku 74 lat.

Gregory Itzin nie żyje

Jak podaje Deadline, śmierć aktora ogłosił jego syn - Wilke Itzin. Informacja pojawiła się na Instagramie mężczyzny.

Z niezwykle ciężkim sercem ogłaszam, że zmarł mój ojciec Gregory Martin Itzin.
Jestem bardzo wdzięczny, że mogłem dzielić ostatnie dni z moim tatą na środkowym zachodzie, gdzie dorastał. Udało nam się przeżyć razem kilka niesamowitych chwil, łowić ryby, nawiązywać więzi, patrzeć, jak tworzy relację ze swoim wnukiem Wylderem w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie nie udało się osiągnąć. Mógł spędzać czas w miejscu, które kochał, z ludźmi, którzy bardzo go kochali. Mogłem się pożegnać, ale miałem nadzieję, że to nie dzieje się naprawdę. Jego siostra Pam była z nim do jego ostatniego tchnienia i jestem bardzo wdzięczny, że mogła z nim być.
Jakimś cudem udało mu się dotrzeć tak daleko. Pojechaliśmy do Northwoods w Wisconsin i odwiedziliśmy miejsce, do którego zabierał nas, gdy byliśmy dziećmi - do "obozu Benta". Miał nawet okazję spotkać się z jednym ze swoich najstarszych przyjaciół, który akurat tam przebywał, kimś, kogo nie widział od wieków. To było naprawdę wyjątkowe.
Trudno wyrazić słowami życie człowieka przeżyte pełnią życia.
Mój tata był znany na świecie jako fenomenalny aktor z dorobkiem, który przebiłby życiorysy najsławniejszych aktorów. Grał we wszystkim, od "Czy leci z nami pilot?", przez "Przyjaciół", "Star Trek: Stację kosmiczną", "Morku i Mindy" po oczywiście niesławnego prezydenta w "24 godzinach" i wielu innych produkcjach. Ale to, z czego wielu ludzi naprawdę go znało, to jego niesamowite występy na scenie. Pamiętam, jak oglądałem go w jednoosobowym show "Ship Wrecked" Donalda Marguliesa i byłem zdumiony, że człowiek na scenie był moim tatą. Był zakochany w teatrze i nawet w ostatnim tchnieniu mógł recytować Szekspira, jakby sam wymyślił słowa.
Nigdy nie poczuję, że mieliśmy razem wystarczająco dużo czasu. Kocham cię i naprawdę nie wiem, co bez ciebie zrobię. Byłeś kochany przez wszystkich i będziemy za Tobą bardzo tęsknić. Choć to słodko-gorzkie, cieszę się, że mogliśmy spędzić te ostatnie dni razem.

Itzin zmarł z powodu powikłań podczas operacji w czasie nagłej operacji. W 2015 roku przeszedł poważny atak serca, ale w późniejszych latach nadal był aktywny zawodowo. Ostatnie dni życia spędził ze swoją siostrą Pamelą, siostrzeńcami Deidre, Aaronem, Claire i Cole'em oaz z synem i wnukiem.

Redakcja poleca

Gregory Itzin urodził się 20 kwietnia 1948 roku w Waszyngtonie. Jako dziecko przeniósł się z rodzicami do Burlington w stanie Wisconsin, gdzie jego ojciec został burmistrzem. Początkowo wiązał swoją przyszłość ze sceną. Po ukończeniu studiów na American Conservatory Theater w San Francisco, Itzin występował w wielu teatrach na terenie USA.

Przed kamerą zadebiutował w roku 1979 w serialu "Backstairs at the White House". W tym samym czasie wystąpił w słynnym sitcomie "Mork i Mindy" oraz "Aniołkach Charliego". Rok później po raz pierwszy zagrał w filmie. Była to słynna komedia "Czy leci z nami pilot?". Był też obecny w obsadzie kontynuacji filmu pod tytułem "Spokojnie, to tylko awaria...".

W kolejnych latach Itzin występował między innymi w takich produkcjach, jak "Morderstwo w Teksasie", "Sława", "Najlepszy mały burdelik w Teksasie", "Trudne do utrzymania", "Jastrząb ulicy", "Santa Barbara", "Dallas", "Nastoletni wilkołak", "Detektyw Hunter", "Posterunek przy Hill Street", "Drużyna A", "MacGyver", "Wspaniali bracia Baker", "The Nutt House", "Gliniarz i prokurator", "Eerie, Indiana", "Beverly Hills, 90210", "Matlock", "Zagubiony w czasie", "Prawnicy z Miasta Aniołów", "Something Wilder", "Napisała: Morderstwo", "Szpital Dobrej Nadziei", "Morderstwo", "JAG - Wojskowe Biuro Śledcze", "Star Trek: Stacja kosmiczna", "Las Vegas Parano", "Zdarzyło się jutro", "Portret zabójcy, "Star Trek: Voyager", "CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas", "Strip Mall", "Prezydencki poker", "Kancelaria adwokacka", "Potyczki Amy", "Star Trek: Enterprise", "Orły z Bostonu", "Robot Chicken", "Hannah Montana", "Wiem, kto mnie zabił", "Trzy na jednego", "Gotowe na wszystko", "Mentalista", "Kamuflaż", "Hawaii 5.0", czy "Agenci NCIS". Miał na swoim koncie niemal 200 ról w kultowych produkcjach. 

Redakcja poleca

Najbardziej znane role Itzina to postać Theodore'a Hannigana ojca Mike'a Hannigana (Paul Rudd) z "Przyjaciół" oraz prezydenta Charlesa Logana z "24 godzin", w którego wcielił się w 44 odcinkach produkcji. Ostatnimi tytułami z jego udziałem są nadchodzące filmy "The Requiem Boogie" i "Quantum Theory" oraz serial "The Pragmatist".

Aktor zostawił swoją żonę Judie, z którą ożenił się w 1979 roku, syna Wilke, córkę Julię oraz wnuka Wyldera Gregory'ego. 

RadioZET.pl/Deadline/Instagram

Posterunek przy Hill Street