Obserwuj w Google News

Tony Sirico nie żyje. Gwiazdor "Rodziny Soprano" miał 79 lat

2 min. czytania
11.07.2022 07:38
Zareaguj Reakcja

Zmarł Tony Sirico - amerykański aktor najbardziej kojarzony z roli Pauliego z kultowego serialu "Rodzina Soprano". Odszedł w wieku 79 lat. Co było przyczyną śmierci?

James Gandolfini, Tony Sirico - Rodzina Soprano - kadr z serialu HBO
fot. Capital Pictures/East News

8 lipca 2022 roku odszedł Tony Sirico. Był amerykańskim aktorem, który zdobył rozpoznawalność dzięki hitowi HBO "Rodzina Soprano". Występował również w wielu filmach Woody'ego Allena. Zmarł w wieku 79 lat na kilka tygodni przed swoimi 80. urodzinami.

Tony Sirico nie żyje

Jak podaje Deadline, informację potwierdzili członkowie rodziny artysty w oficjalnym oświadczeniu.

Z wielkim smutkiem, ale z niesamowitą dumą, miłością i całym mnóstwem miłych wspomnień, rodzina Gennaro Anthony'ego "Tony'ego" Sirico pragnie poinformować o jego śmierci, do której doszło rankiem 8 lipca 2022 roku.

Nie podano przyczyny śmierci. U aktora kilka lat wcześniej wykryto demencję. Z tego powodu mieszkał w domu opieki w Fort Lauderdale na Florydzie.

Redakcja poleca

Tony Sirico urodził się jako Gennaro Anthony Sirico Jr. 29 lipca 1942 roku w Nowym Jorku. Pochodził z rodziny o włoskich korzeniach. Zanim zaczął karierę aktora, został  28 razy aresztowany i kilkukrotnie skazany za takie przestępstwa, jak zakłócanie porządku, napaść i rabunek. W 1971 roku był oskarżony o wymuszenia, użycie siły i posiadanie broni. Skazano go na 4 lata więzienia, z czego 20 miesięcy odsiedział w słynnym więzieniu Sing Sing. Podczas pobytu w więzieniu brał udział w spotkaniu z grupą aktorską złożoną z byłych więźniów, co zainspirowało go do podjęcia kariery aktorskiej.

Po raz pierwszy przed kamerą wystąpił w produkcji gangsterskiej "Szalony Joe" z 1974 roku. Występował jako statysta. Aktorstwa uczył się od Michaela Gazzo, dzięki czemu zaczął dostawać większe role, wcielając się głównie w gangsterów. W latach 70. i 80. Sirico występował w takich produkcjach, jak "The Godfather: A Novel for Television", "Kojak", "Palce", "Jednoosobowa ława przysięgłych", "Miłość i pieniądze","Wyzwanie", "Brygada specjalna", "Odsłona", "Podrywacz artysta", "Raz jeszcze", "The Galucci Brothers", "Policjanci z Miami", czy "Doskonały świadek".

W latach 90. grał między innymi w produkcjach "Chłopcy z ferajny", "Zlecenie", "Dwudziesta dziewiąta ulica", "Krwawa Maria", "Gliniarz z Nowego Jorku", "Krwawy Romeo", "Strzały na Broadwayu", "Gdzie jest Jednooki Jimmy?", "Jej wysokość Afrodyta", "Martwi prezydenci", "Wszyscy mówią: kocham cię", "Przejrzeć Harry'ego", "Przeciwko mafii", "Celebrity" czy "Mickey Niebieskie Oko".

Największą popularność Sirico przyniósł udział w serialu HBO "Rodzina Soprano" z 1999 roku, w którym wystąpił jako Paulie "Walnuts" Gualtieri - jeden z zaufanych ludzi głównego bohatera, granego przez Jamesa Gandolfiniego. Zagrał we wszystkich 6 sezonach produkcji. Paulie pojawił się w 74 odcinkach hitu. Co ciekawe początkowo ubiegał się o rolę Wujka Juniora. Sirico zgodził się na Paulie'ego pod warunkiem, że jego postać nie stanie się policyjnym informatorem.

Redakcja poleca

W kolejnych latach Siroco pojawiał się w takich produkcjach, jak "To musisz być ty", "Przygody Timmy'ego", "Inwazja rekinów", "Taxi Brooklyn", "Prawomocny", "Śmietanka towarzyska", "Family Guy", "Na karuzeli życia" czy "Amerykański tata". Ostatnią produkcją z jego udziałem był film "Respect the Jux" z 2022 roku.

Sirico miał dwójkę dzieci - Joanne Sirico Bello i Richarda Sirico oraz kilkoro wnuczą i prawnucząt. 

RadioZET.pl/Deadline