Obserwuj w Google News

Walka o kasę w TVP: gwiazdy zarabiają krocie, inni walczą o ochłapy

2 min. czytania
13.11.2023 17:26
Zareaguj Reakcja

Ciąg dalszy walki o kasę w TVP. Podczas gdy gwiazdy zarabiają miliony, "szeregowi" ledwo wiążą koniec z końcem. Teraz dwa związki zawodowe zdecydowały się na ostre zagranie. Chcą konkretnej kasy - i to jeszcze przed świętami.

Edyta Lewandowska w Wiadomościach
fot. YouTube/Piękne polskie dziennikarki i prezenterki TV/screen

Na Woronicza zrobiło się naprawdę gorąco. To nie tylko za sprawą przejęcia władzy przez dawne partie opozycyjne, które wyraźnie deklarują, że TVP, będące od ośmiu lat tubą propagandową PiS, wymaga głębokich zmian. Na tapet wzięto m.in. " Wiadomości", które z dużą pewnością nie będą już emitowane pod starą nazwą. Zmiana taka ma być znakiem nowej jakości mediów publicznych. Z drugiej strony wiadomo także, że nieciekawa jest sytuacja finansowa Telewizji Polskiej. Część osób już pakuje manatki i rozpoczyna poszukiwania nowej pracy. Inni, którzy w medium chcą pozostać, podjęli działania, mające na celu poprawę ich sytuacji finansowej. Po tym, jak ujawniono, że gwiazdy TVP zarabiają krocie, "szeregowi" pracownicy zdecydowali się ostrzej walczyć o swoje.

Pracownicy TVP walczą o pieniądze na święta

Już od wielu miesięcy trwa spór pomiędzy pracownikami TVP a kierownictwem stacji. Związkowcy alarmowali, że wzrost pensji jest nieadekwatny do inflacji, kiedy nagle wyciekły zarobki największych gwiazd Telewizji Polskiej. Wielotysięczne kontrakty w zestawieniu z głodowymi niemal pensjami osób z podstawowej obsługi stacji stanowią rażący kontrast, którego związku zawodowe nie chcą dłużej tolerować. Teraz na łamach Wirtualnych Mediów pojawiły się informacje, że związkowcy będą domagać się wypłacenia wszystkim pracownikom świątecznego dodatku. Mowa o 2 tysiącach złotych brutto. W całości chodzi więc o naprawdę dużą kwotę. Jak przekazano, chodzi o "umożliwieniem pracownikom zrealizowania ich potrzeb związanych z okresem świąteczno-zimowym". Dodatek ten ma być wypłacony jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

Redakcja poleca

Jak się okazuje, na biurko Mateusza Matyszkiewicza trafiło oświadczenie, w którym pracownicy przekonują, że świąteczne świadczenie będzie gestem kierownictwa w ich stronę. "Przyznanie świątecznego świadczenia pieniężnego będzie gestem dobrej woli Kierownictwa Spółki w stosunku do Pracowników i miłym prezentem dla nich" - głosi pismo.

Czy pracownicy TVP dostaną świąteczny dodatek?

Trudno powiedzieć, czy w obliczu nieubłaganych zmian, które wielkimi krokami idą do TVP, szefostwo stacji zdecyduje się świąteczne dodatki przyznać. Nie jest tajemnicą, że pracownicy Telewizji Polskiej o podobny dodatek starali się już rok temu. Wtedy jednak ich prośba została kompletnie zignorowana, mimo iż chodziło o kwotę dwukrotnie niższą, niż tym razem.

Źródło: Radio ZET/Wirtualne Media

Nie przegap
Jakie wykształcenie mają gwiazdy TVP? Oto, co studiowali Holecka czy Norbi
15 Zobacz galerię
fot. Mateusz Jagielski/East News