Obserwuj w Google News

Magdalena C. z prokuratorskimi zarzutami. Grozi jej nawet pół miliona zł grzywny

2 min. czytania
19.09.2023 08:52
Zareaguj Reakcja

Aktorka Magdalena C. z prokuratorskimi zarzutami. PAP dowiedział się, że prokuratura postawiła jej zarzut za reklamę wódki na portalu społecznościowym. Aktorce może grozić grzywna sięgająca nawet pół miliona złotych. Zawiadomienie w tej sprawie złożył znany aktywista Jan Śpiewak.

Aktorka Magdalena C. z prokuratorskimi zarzutami
fot. Mateusz Grochocki/East News

Informacje pozyskane przez PAP potwierdził prokurator Szymon Banna. Postępowanie nadzorowane jest przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Śródmieście. Działania aktorki Magdaleny C. zauważył Jan Śpiewak, który jeszcze w lipcu uprzedzał, że zawiadomi prokuraturę w związku z reklamą wódki na Facebooku. Materiały, na których artystka promuje alkohol, były o tyle kontrowersyjne, ponieważ jej ojciec miał problemy z napojami wysokoprocentowymi.

Zobacz także:  Rodzinna tragedia Joanny z „Sanatorium miłości”. „Popełnili samobójstwo”

Aktorka Magdalena C. z zarzutami

- W toku dochodzenia prokurator postanowił przedstawić Magdalenie C. zarzut, że w okresie od czerwca do sierpnia 2023 roku, wbrew przepisowi art. 131 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i o przeciwdziałaniu alkoholizmowi, prowadziła reklamę napoju alkoholowego w postaci wódki, poprzez udostępnianie swojego wizerunku dla materiałów graficznych i wideo powiązanych z profilem w serwisie Facebook – przekazał prokurator Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

- Postępowanie przygotowawcze wszczęte zostało w wyniku zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożonego przez Jana Śpiewaka – dodał prokurator.

Aktorce grozi od 10 tys. zł grzywny aż do 500 tys. zł. PAP przekazał, że gwiazda odmówiła składania wyjaśnień. Jan Śpiewak jest zadowolony z decyzji prokuratury. Aktywista liczy na to, że zostaną podjęte kolejne kroki związane z nielegalnymi reklamami alkoholu. W rozmowie z PAP wyraził też nadzieję, że Magdalena C. przeprosi, podda się karze i odda pieniądze, które zarobiła na reklamie, na pomoc dzieciom alkoholików.

Redakcja poleca

- Sama jest dzieckiem alkoholika, o czym wielokrotnie mówiła publicznie. Wie, ile alkohol zła zrobił jej i tysiącom innych ludzi w Polsce – mówił Jan Śpiewak. Aktywista w momencie wybuchu afery analizował, że tego typu reklamy, w których występuje aktorka, mają budować w kobietach przekonanie, że picie alkoholu jest łatwe i przyjemne. Zauważył, że w dzisiejszym świecie ludzie zamieniani są w „socjopatyczne maszynki do zarabiania hajsu”.

Polscy celebryci ukarani za reklamowanie alkoholu

Na początku lipca 2023 roku w mediach pojawiła się informacja, że Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wydał wyrok nakazowy w sprawie Macieja Musiała i influencerki Julii Kuczyńskiej, szerzej znanej jako Maffashion. Celebryci usłyszeli, że za promowanie alkoholu w internecie muszą zapłacić karę grzywny. Młody aktor miał zapłacić grzywnę w wysokości 15 tys. zł, a influencerka 10 tys. zł. Oskarżeni musieli ponieść też koszty procesu.

W toku postępowania ustalono, że Julia Kuczyńska w czerwcu 2022 roku promowała włoskie piwo na Instagramie. Z kolei Maciej Musiał również na Instagramie promował szkocką whisky i włoskie piwo – chodzi o dwa posty z 31 sierpnia 2021 roku i 6 lipca 2022 roku. Wyrok nie był prawomocny.

Nie przegap
10 polskich gwiazd które miały poważne problemy z prawem
10 Zobacz galerię
fot. Mateusz Jagielski/East News, VIPHOTO/East News, ADAM JANKOWSKI/REPORTER/East News