Obserwuj w Google News

Adam Darski stanie przed sądem. Nergal podeptał wizerunek Matki Boskiej

2 min. czytania
06.03.2023 18:12
Zareaguj Reakcja

Adam Darski rozwścieczył Ordo Iuris, depcząc wizerunek Maryi. Choć muzyk został już ukarany za swoje zachowanie, przedstawiciele skrajnie konserwatywnej organizacji chcą, by ponownie stanął przed sądem. Odpowie za swoje czyny, czy wygra sprawę jak jego była narzeczona?

adam-darski-stanie-przed-sądem-nergal-podeptał-wizerunek-matki-boskiej
fot. MARCIN GADOMSKI/AGENCJA SE/East News, WOJTEK RADWANSKI/AFP/East News

Adam Nergal Darski to jeden z najbardziej kontrowersyjnych muzyków w Polsce. Lider zespołu Behemoth od lat szokuje, nawiązując w swej twórczości do kultury chrześcijańskiej. Mocno wierzący wielokrotnie zarzucali mu brak szacunku dla ich religii i Kościoła. Wokalista oczywiście niespecjalnie przejmował się krytyką. Teraz może jednak odpowiedzieć za swoje czyny. Nergal we wrześniu 2020 roku opublikował na Facebooku zdjęcie, na którym było widać, jak depcze obraz z wizerunkiem Maryi. Całym zajściem zainteresowali się przedstawicieli Ordo Iuris i Towarzystwa Patriotycznego. Wkrótce wszczęto śledztwo w tej sprawie, a Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa 8 lutego 2021 roku skazał Darskiego na zapłatę 15 tysięcy złotych kary oraz 3,5 tysięcy złotych kosztów sądowych. Taki wyrok nie usatysfakcjonował jednak jego krytyków…

Redakcja poleca

Nergal musi ponownie stawić się w sądzie. Znowu ukarzą go za podeptanie Maryi?

Prokuratora złożyła zażalenie, a sprawa podeptania wizerunku Matki Boskiej ponownie trafiła na wokandę. Choć Sąd w sierpniu 2021 roku wydał postanowienie o umorzeniu postępowania, prawnicy Ordo Iuris nie dawali za wygraną i złożyli kolejne zażalenie w tej sprawie. Zostało ono uwzględnione przez Sąd Okręgowy w Warszawie, co oznaczało, że muzyk będzie musiał znowu stanąć przed sądem.

Pierwsza rozprawa odbyła się na początku 2023 roku. Sędzia Rafał Stępak poinformował o skierowaniu sprawy na posiedzenie w celu umorzenia postępowania. Powołano się wtedy na orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu z września 2022 roku w sprawie Doroty Rabczewskiej, która prywatnie jest byłą narzeczoną Nergala. Przypomnijmy, że Doda wygrała z Polską w sądzie, gdy zarzucano jej obrazę uczuć religijnych i otrzyma ogromne odszkodowanie.

Niestety dla Darskiego 6 marca 2023 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa zdecydował się nie umarzać postępowania. Swoja decyzję argumentował koniecznością dokładnego zapoznania się z kontekstem zasady wolności wypowiedzi w myśl orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Należy w tym celu przeprowadzić szczegółową rozprawę, którą Sąd wyznaczył na 29 maja 2023 roku. To właśnie wtedy przesłuchany zostanie Adam Darski. Nergal póki co nie zdecydował się skomentować powrotu sprawy na wokandę.

10 polskich gwiazd które miały poważne problemy z prawem
10 Zobacz galerię
fot. Mateusz Jagielski/East News, VIPHOTO/East News, ADAM JANKOWSKI/REPORTER/East News