Obserwuj w Google News

Doda znów wygrała z Polską w sądzie. Dostanie ogromne odszkodowanie

2 min. czytania
27.02.2023 07:42
Zareaguj Reakcja

Doda wygrała z Polską w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Sąd orzekł, że została niesłusznie ukarana za obrazę uczuć religijnych. Gwiazda czeka na wypłatę odszkodowania.

doda-znów-wygrała-z-polską-dostanie-gromne-odszkodowanie
fot. VIPHOTO/East News

Doda jakiś czas temu triumfowała w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Piosenkarka zaskarżyła wyrok sądu z 2012 roku, który skazał ją na grzywnę 5 tysięcy złotych. Dorota Rabczewska miała zostać ukarana za obrazę uczuć religijnych. W 2009 roku przyznała, że „bardziej wierzy w dinozaury niż Biblię”, ponieważ „ciężko jest wierzyć w coś, co spisał napruty winem i palący jakieś zioła” człowiek. 15 września 2022 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że „złamany został przepis konwencji gwarantujący każdemu prawo do wolności wyrażania opinii”, a tym samym Doda wygrała z Polską w I instancji. Od wyroku rzecz jasna się odwołano - jednak na marne.

Redakcja poleca

Doda ponownie wygrywa z Polską w Europejskim Trybunale Praw Człowieka

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu ostatecznie podtrzymał swoją decyzję z 15 września 2022 roku.

- Sąd po kilku latach przed składem, który był złożony z 7 sędziów, uznał, że nasze roszczenie jest zasadne. Co ciekawe, był tylko jeden głos, który nie zgadzał się z całym tym werdyktem. I to był sędzia z Polski - mówił na łamach Super Expressu mecenas Dariusz Raczkiewicz.

Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka, skazując Dodę za obrazę uczuć religijnych.

- Otrzymaliśmy bardzo obszerne uzasadnienie wyroku, składające się aż z 60 stron. Bardzo szczegółowo uargumentowano przyznanie pani Rabczewskiej racji. Mimo tego rząd Polski zdecydował się na kwestionowanie tego orzeczenia. W dniu 15 grudnia wpłynęło do Strasburga odwołanie od wyroku. Sąd II instancji był zobowiązany rozpatrzyć to odwołanie. Ustosunkowaliśmy się do niego negatywnie. Sprawę rozpatrzyła tzw. Izba Wielka. Zaledwie po kilkudziesięciu dniach zapadło orzeczenie, które jest zupełnie po naszej myśli - dodał.

Gwiazda ponownie triumfuje i ze spokojem może oczekiwać na wypłacenie sporego odszkodowania.

- Z momentem wydania orzeczenia II instancji pani Dorota Rabczewska musi bezwzględnie uzyskać odszkodowanie, które zostało jej przysądzone przez I instancję. Wyrok II instancji całkowicie podtrzymał wyrok, który przyznał pani Dorocie odszkodowanie wysokości 10 tys. euro (ok. 47 tys. zł). Następnym krokiem, który musi być wykonany, jest uzyskanie z Ministerstwa Spraw Zagranicznych noty, w której zostaniemy wezwani do wskazania konta, na które ta kwota zostanie przelana - wytłumaczył se.pl Raczkiewicz.