Obserwuj w Google News

Krzysztof Krawczyk inspirował innych artystów. W jakich utworach pojawiły się jego kompozycje?

3 min. czytania
07.04.2021 10:05

Krzysztof Krawczyk był ikoną polskiej muzyki. Artysta zmarł, jednak jego twórczość przetrwała próbę czasu i nadal jest doceniana także przez młode pokolenie. Przeboje wokalisty były inspiracją dla wielu innych muzyków. Oto przykłady.

Krzysztof Krawczyk
fot. Lukasz Kalinowski/East News

Krzysztof Krawczyk odszedł, jednak została z nami muzyka artysty. Przeboje polskiego piosenkarza oraz sama jego postać przez lata inspirowały także innych twórców - również z zagranicy. Muzycy wykorzystywali w swoich kompozycjach fragmenty hitów wokalisty, nawiązywali do jego przebojów lub nagrywali własne interpretacje szlagierów. Oto kilka przykładów artystów, których inspirował Krzysztof Krawczyk.

Krzysztof Krawczyk w utworach innych artystów

W 2020 roku raperzy Berner, B-Real oraz Rick Ross opublikowali utwór "Candy". Pod oficjalnym nagraniem zamieszczonym na YouTubie pojawiła się fala komentarzy użytkowników z Polski. Słuchacze zauważyli, że w kawałku możemy usłyszeć sample z utworu "Trudno tak".

Oglądaj

"Trudno tak (razem być nam ze sobą" to kompozycja Krzysztofa Krawczyka i Edyty Bartosiewicz, która pojawiła się na płycie "To, co w życiu ważne". Utwór pochodzi z 2004 roku i od razu po wydaniu podbił listy przebojów. Był również często coverowany, a jedną z najpopularniejszych interpretacji przeboju wykonała Natasza Urbańska i Janusz Józefowicz.

Oglądaj

Redakcja poleca

Oryginalne wykonanie:

Oglądaj

Muzyka Krzysztofa Krawczyka w ostatnich latach przeżywała drugą młodość. Artystę doceniła młodzież, a wokalista stał się częstym gościem imprez kierowanych do młodego pokolenia takich jak np. Juwenalia. Również popularni polscy raperzy wykorzystali w swojej twórczości między innymi hit "Parostatek".

Oglądaj

Kompozycję możemy usłyszeć w utworze "Prowo" nagranym przez Quebonafide oraz rapera kryjącego się pod pseudonimem 2sty.

Słynny "Parostatek" zainspirował również kontrowersyjną metalową formację Gruzja. Muzycy umieścili na swojej płycie "Jeszcze nie mamy na was pomysłu" z 2019 roku utwór "Niedostatkiem w piękny rejs". Fragment tekstu kompozycji brzmi:

"Niedostatkiem w piękny rejs
Statkiem za karę w piękny rejs"

Oglądaj

Oryginalne wykonanie:

Oglądaj

Kolejny raper, który zainspirował się twórczością Krzysztofa Krawczyka to Borixon. Twórca zaprosił do swojego kawałka "Mój przyjacielu" dziecięcy Dziki Chór. Tytuł i fragmenty tekstu nawiązują do znanego przeboju Krzysztofa Krawczyka i Gorana Bregovica.

Oglądaj

Oryginalna wersja:

Oglądaj

Krzysztof Krawczyk inspiruje innych artystów. Gdzie słyszymy fragmenty jego utworów?

Chętnie wykorzystywany przez młodych twórców utwór Krzysztofa Krawczyka to także "Ten Dzień". Sample z przeboju zmarłego artysty pojawiają się w utworze "Outro (Kompilacja)" z 1999 roku rapera znanego pod pseudonimem Ośka.

Oglądaj

"Ten Dzień" został wykorzystany także rok wcześniej w kompozycji "Zobacz co potrafię" polskiego składu hip-hopowego Olimpu Muzyczna Plejada.

Oglądaj

Oryginalna wersja:

Oglądaj

Również "Chciałem być" Krzysztofa Krawczyka z 2002 roku cieszy się niesłabnącą popularnością.

Redakcja poleca

Raperzy - Białas i Szesnasty zainspirowani polskim wokalistą nagrali numer o takim samym tytule. Kompozycja zawiera także sample oryginału.

Oglądaj

Oryginalna wersja:

Oglądaj

O Krzysztofie Krawczyku w swojej piosence zaśpiewał również Stan Tutaj, kabareciarz z Kielc. Twórca poświęcił zmarłemu muzykowi cały utwór "Tak już śpiewa tylko Krawczyk".

"Tak już śpiewa tylko Krawczyk,
Elvis Presley z polskich stron,
Płynie nuta, wiatr się patrzy,
Brzmi z lat 60. song.

Kiedy Krzysztof Krawczyk śpiewa,
Pęka czasu gruby mur,
Chylą się do ziemi drzewa,
Głos potężny ma jak chór."

Utwory Krzysztofa Krawczyka są nie tylko często wykorzystywane przez twórców jako sample, ale również wielu artystów decyduje się na własne interpretacje przebojów. Przykładem może być kompozycja "Wróć do mnie" wykonywana przez Stachursky'ego.

Oglądaj

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET