Obserwuj w Google News

Eurowizja Junior 2020 odbędzie się w Krakowie? Radni przegłosowali uchwałę

Piotr Krajewski
3 min. czytania
09.01.2020 16:13
Zareaguj Reakcja

Eurowizja Junior 2020 odbędzie się w Krakowie? Decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta, ale radni miasta chcą, aby Kraków starał się o organizację Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Przypomnijmy, że zeszłoroczna edycja odbyła się w Gliwicach.

Eurowizja Junior 2020 odbędzie się w Krakowie radni przegłosowali uchwałę
fot. Lukasz Kalinowski/East News

Eurowizja Junior 2020 w Krakowie? Radni przegłosowali uchwałę

Eurowizja Junior 2020 zostanie zorganizowana w Krakowie? Większość radnych jest pozytywnie nastawiona do tego pomysłu, ale pojawiło się też sporo głosów sprzeciwu. Dyskusja na ten temat trwała kilkadziesiąt minut.

W środę radni Krakowa przyjęli tzw. uchwałę kierunkową, w której zwracają się do prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego o rozpoczęcie rozmów z Telewizją Polską i Europejską Unią Nadawców. Za jej przyjęciem opowiedziało się 27 radnych, przeciw było 10, a 4 wstrzymało się od głosu.

Wspomnianą uchwałą, choć nie ma ona charakteru wiążącego, radni chcą zwrócić uwagę prezydentowi, aby zajął się sprawą.

Kraków wreszcie powinien zacząć myśleć o ludziach młodych. Może my w większości nie słuchamy takiej muzyki, nie oglądamy takich artystów(…). Ale jako radni musimy pamiętać, że są młodsi mieszkańcy Krakowa, dla których takie wydarzenie byłoby życiowym przeżyciem — mówił radny PiS Michał Drewnicki, jeden z inicjatorów uchwały.

Popierający uchwałę radni zwrócili uwagę na to, że Viki Gabor, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2019 w Gliwicach, jest krakowianką, więc zorganizowanie imprezy w Tauron Arenie byłoby świetnym pomysłem. Ich zdaniem konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych ludzi, a organizacja mogłaby przynieść miastu korzyści promocyjne.

Kraków zorganizuje Eurowizję Junior 2020? Niektórzy radni są przeciwni

Przeciwnicy Eurowizji Junior 2020 w Krakowie podkreślili, że żadne z dotychczasowych miast-gospodarzy konkursu nie przebiło się do szerszej świadomości widzów.

Przebija się impreza, a nie miasto. Nie podoba mi się wykorzystywanie dzieci do tego typu imprez, które być może w ogóle nie powinny być w taki sposób eksponowane — powiedziała radna KO Małgorzata Jantos.

Nina Gabryś, inna radna KO, stwierdziła, że zwycięstwo Viki Gabor nie jest wystarczającym powodem, aby Kraków miał wydać 4-5 milionów złotych na organizację kolejnej Eurowizji Junior. Przyznała jednak, iż być może warto wesprzeć muzyczny rozwój Wiktorii za pomocą specjalnego stypendium.

Nie jest to konkurs, który pomaga branży muzycznej w Krakowie. To raczej event, który jest jednorazowym fajerwerkiem, a nie jest wspieraniem uczestnictwa młodzieży w kulturze i sztuce, wspieraniem debiutantów — mówiła Gabryś.

Łukasz Sęk (KO), jeden z autorów uchwały, zwrócił uwagę, że oficjalnie o organizację imprezy musiałby wystąpić prezydent. Trzeba jednak sprawdzić dostępność Tauron Areny w Krakowie, która w przypadku organizacji konkursu, musiałaby zostać zamknięta na 3 tygodnie.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, prezydent Jacek Majchrowski już wcześniej wypowiedział się negatywnie na temat Eurowizji Junior 2020 w Krakowie. Jego zdaniem koszty poniesione przy organizacji tego typu imprezy nie są równe zyskom, które może ona przynieść miastu. Prezydent potwierdził, że propozycja ze strony Telewizji Polskiej już padła, ale nie rozmowy w tej sprawie się nie rozpoczęły.

 

Eurowizja Junior 2020: kiedy dowiemy się, gdzie się odbędzie?

Przypomnijmy, że  Jacek Kurski pojawił się na konferencji prasowej zorganizowanej tuż po ogłoszeniu  wyników Eurowizji Junior 2019 w Gliwicach. W trakcie spotkania z dziennikarzami prezes TVP zapowiedział, że Polska będzie ponownie ubiegać się o organizację Eurowizji Junior 2020.

Zwycięski kraj może, ale nie musi starać się o organizację Eurowizji Junior. O bycie gospodarzem kolejnego konkursu mogą ubiegać się wszyscy chętni nadawcy publiczni. Ostateczną decyzję podejmie w tej kwestii Europejska Unia Nadawców, organizator imprez spod szyldu Eurowizji. Jak dodaje Gazeta Wyborcza, Polska jest najprawdopodobniej jedynym poważnie branym pod uwagę kandydatem do zorganizowania konkursu. Data ogłoszenia gospodarza Eurowizji Junior 2020 nie jest jednak znana.

RadioZET.pl/PAP, wyborcza.pl/PK