Obserwuj w Google News

Nie żyje Tadeusz Woźniak. Twórca „Zegarmistrza światła” miał 77 lat

3 min. czytania
08.07.2024 10:56

Nie żyje Tadeusz Woźniak. Kompozytor hitu „Zegarmistrz światła” miał 77 lat. Informację o śmierci artysty przekazała na Facebooku Polska Fundacja Muzyczna.

Tadeusz Woźniak
fot. KFP/REPORTER/East News

Nie żyje Tadeusz Woźniak

8 lipca media obiegła wieść o śmierci Tadeusza Woźniaka. Znany muzyk, wokalista i kompozytor miał 77 lat. „Dzisiaj nadeszła do nas wielce smutna wiadomość - odszedł nasz »Zegarmistrz Światła« – Tadeusz Woźniak. Jakim był muzykiem i wykonawcą – nie musimy przypominać wielbicielom jego twórczości. Jak dobrym był człowiekiem – wie każdy, kto miał okazję go znać. Tadeusz był też Przyjacielem Polskiej Fundacji Muzycznej. On sam wsparcia nigdy nie potrzebował, ale na Jego wsparcie zawsze mogliśmy w Fundacji liczyć” – czytamy w poście Polskiej Fundacji Muzycznej na Facebooku.

Na razie nie jest znana data oraz miejsce ostatniego pożegnania Tadeusza Woźniaka. Fundacja powiadomi fanów, gdy tylko pojawią się informacje na ten temat. Internauci byli zszokowani tak nagłym odejściem ukochanego artysty. „Szok i niedowierzanie, smutek i żal!”, „To jedna z najsmutniejszych wiadomości w tym roku. Brak słów... Odpoczywaj w pokoju, panie Tadeuszu”, „Bardzo smutna wieść. Przykro mi. Wyrazy współczucia dla najbliższych w trudnym czasie”, „Żegnaj Tadziu, przyjacielu, i odpoczywaj! W pamięci zostaniesz na zawsze! R.I.P.” - czytamy w komentarzach pod postem o odejściu Tadeusza Woźniaka.

Kim był Tadeusz Woźniak?

Tadeusz Woźniak był jednym z najwybitniejszych artystów polskiej sceny muzycznej. Urodził się 6 marca 1947 roku w Warszawie. Pod koniec lat 60. i 70. odnosił największe sukcesy – jego ballady podbijały serca słuchaczy. Występował m.in. z Niebiesko-Czarnymi i Czesławem Niemenem. Tworzył również muzykę teatralną, filmową, do Teatru Telewizji oraz musicale. Tadeusz Woźniak współpracował z plejadą polskich gwiazd – Michałem Bajorem, Andrzejem Poniedzielskim, Krystyną Prońko, Zbigniewem Wodeckim, Wojciechem Malajkatem czy Krzysztofem Majchrzakiem.

Po wygranej na Telewizyjnej Giełdzie Piosenki z utworem „Hej, Hanno” otrzymał zaproszenie na 6. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. W 1972 roku Tadeusz Woźniak zdobył główną nagrodę na 10. Festiwalu w Opolu za później dobrze znany Polakom hit „Zegarmistrz światła”. Jak powstał przebój? – Napisałem dwie zwrotki i zaczęliśmy zastanawiać się z Heniem Wojciechowskim, świetnym aranżerem i kompozytorem, co z tym zrobić. W tym czasie stanowiliśmy jedną grupę z zespołem Alibabki. Henio całość zaaranżował z wielkim rozmachem. W tamtym czasie można było jeszcze to zrobić. Orkiestra z rozbudowaną sekcją instrumentów dętych nadała utworowi ostateczny patetyczny szlif. Nie można zapomnieć także o cudownie brzmiących Alibabkach. I chociaż mogłoby się wydawać, że panowie dokonali czegoś wielkiego, to nie wszyscy byli tym zachwyceni, chociaż utwór odniósł gigantyczny sukces – mówił Tadeusz Woźniak w Angorze. Artysta był też znany z takich piosenek jak „To będzie syn” czy „Smak i zapach pomarańczy” czy „Pośrodku świata” (znaną z serialu „Plebania”).

Redakcja poleca

Tadeusz Woźniak w 2005 roku został odznaczony Złotym Medalem „Zasłuzony Kulturze Gloria Artis”, a w 2014 roku Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia artystyczne. W 2021 roku całe swoje archiwum przekazał Bibliotece Narodowej. Tadeusz Woźniak był mężem pianistki i piosenkarki Jolanty Majchrzak-Woźniak. Mają syna, Filipa, obarczonego zespołem Downa. Para wychowywała też dwóch synów z poprzedniego związku artysty, a także syna piosenkarki również z poprzedniego związku.

Źródło: Radio ZET/Facebook Polska Fundacja Muzyczna/Angora

Nie przegap