Obserwuj w Google News

Eurowizja 2023 odbędzie się w Polsce? Jest komentarz z TVP

2 min. czytania
13.05.2022 12:29
Zareaguj Reakcja

Eurowizja 2023 w Polsce? Finał Eurowizji 2022 zbliża się wielkimi krokami. Jednym z głównych faworytów jest Ukraina. Czy w przypadku wygranej naszych sąsiadów, Polska zorganizuje konkurs za rok?

Kalush Orchestra
fot. AP/Associated Press/East News

Wojna w Ukrainie trwa już 79 dni. Rosjanie wznowili naziemny atak na Azowstal. Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że wycofanie wojsk Putina z obwodu charkowskiego to znak, że Rosja jest niezdolna do opanowania kluczowych miast Ukrainy.

Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje [RELACJA NA ŻYWO] 

Wojna tocząca się za naszą wschodnią granicą wpłynęła na cały świat. Atak Putina na Ukrainę ma także swoje konsekwencje w organizacji Eurowizji. W tym roku organizatorzy zdecydowali, że w związku z agresją wymierzoną w Ukraińców, reprezentanci Rosji nie będą mogli pojawić się w konkursie.

Zobacz:  Eurowizja 2022: finał z Polską. RELACJA na żywo i WYNIKI live [SOBOTA, 14.05]

Redakcja poleca

Z kolei Kalush Orchestra - grupa, która w tym roku startuje w Eurowizji z ramienia Ukrainy, musiała otrzymać specjalne pozwolenie na wyjazd z państwa objętego wojną i wzięcie udziału w konkursie. W związku z atakiem Putina prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski zakazał wyjazdu z kraju mężczyznom w wieku 16-60 lat.

Eurowizja 2022. Kalush Orchestra faworytem konkursu

Dla członków Kalush Orchestra zrobiono wyjątek, a ich utwór "Stefania" stał się nieoficjalnym hymnem wszystkich walczących na froncie. Grupa jednak nie pojawiła się w Turynie w pełnym składzie. Jeden z tancerzy, który miał wystąpić na scenie, zdecydował się walczyć w Kijowie.

Kalush Orchestra to aktualnie faworyci Eurowizji 2022. Wśród fanów konkursu szybko pojawiło się pytanie, co się stanie, kiedy faktycznie formacja wygra rywalizację. Ukraina ze względu na ogromne straty poniesione w wojnie z Rosją, najprawdopodobniej nie będzie w stanie zorganizować konkursu za rok.

Zobacz:  Eurowizja 2022 – TRANSMISJA: finał z Polską. O której godz. i gdzie oglądać w TV, online?

Eurowizja 2023 w Polsce? Jest komentarz z TVP

W rozmowie z portalem Interia jedna z ukraińskich fanek Eurowizji zaznaczyła, że chciałaby, aby w razie wygranej Ukrainy to Polska zorganizowała kolejne wydarzenie. Swoją pomoc w organizacji konkursu zaoferował także Sztokholm, miasto partnerskie Kijowa.

O pomysł organizacji Eurowizji 2023 w Polsce w razie wygranej Ukrainy portal Interia zapytał Maję Frybes, która pełni rolę szefowej polskiej delegacji konkursu.

Frybes udzieliła ostrożnej odpowiedzi:

To nie jest tak łatwo. Kto miałby główne słowo dowodzenia, czy to byłaby Polska, to są niuanse. Jeśli do takich rozmów dojdzie, to pewnie będzie odpowiadał pan prezes lub wyższe instancje.

RadioZET.pl/Interia