Obserwuj w Google News

Eurowizja 2021: Armenia wycofała się z konkursu. W tle kryzys polityczny w kraju

2 min. czytania
05.03.2021 16:06
Zareaguj Reakcja

Armenia wycofała się z Eurowizji 2021. Władze ormiańskiego nadawcy publicznego poinformowały, że reprezentant kraju nie wystąpi podczas konkursu w Holandii. Decyzja jest spowodowana kryzysem politycznym w Armenii i problemach po wojnie o Górski Karabach z Azerbejdżanem.

Armenia Eurowizja
fot. AFP PHOTO / SERGEI SUPINSKY / East News

Eurowizja 2021 bez kolejnego państwa. Do Węgier i Czarnogóry dołącza Armenia, która zdecydowała się wycofać z tegorocznego konkursu.

Armenia nie weźmie udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji 2021 w Holandii w związku z poważnym kryzysem politycznym, który ogarnął kraj po przegranej wojnie Górski Karabach z Azerbejdżanem.

Zobacz także:  Eurowizja 2021: kto pojedzie z Polski? Mówi się o Rafale Brzozowskim, Cleo, Alicji Szemplińskiej

Eurowizja 2021: Armenia wycofała się z konkursu. Trwa kryzys polityczny w kraju

Armenia nie wystąpi na Eurowizji 2021 – poinformował w piątek ormiański nadawca publiczny. Choć wielu fanów konkursu liczyło, że kraj wystawi swojego reprezentanta w tegorocznym konkursie, napięta sytuacja polityczna w Armenii uniemożliwia władzom ARMTV przygotowanie się do wydarzenia.

Po wnikliwych i szczegółowych dyskusjach, zdecydowaliśmy się zrezygnować z występu w Konkursie Piosenki Eurowizji 2021 ze względu na ostatnie wydarzenia, krótki czas przygotowań i inne obiektywne przyczyny uniemożliwiające właściwy udział Armenii w Eurowizji – czytamy w oświadczeniu.

Europejska Unia Nadawców, organizator Eurowizji, wspiera Armenię. Głos zabrał producent wykonawczy konkursu, Martin Österdahl.

Armenia może pochwalić się świetnymi wynikami na Eurowizji i zawsze wnosi na scenę ekscytację oraz przygotowuje bardzo jakościowe występy. Rozumiemy powody wycofania się i będziemy tęsknić za profesjonalną oraz ciężko pracującą delegacją. Mamy nadzieję, że zobaczymy Armenię w 2022 roku – brzmi komunikat EBU.

Armenia zmaga się obecnie z poważnym kryzysem politycznym po przegranej wojnie z Azerbejdżanem o Górski Karabach, do której doszło jesienią 2020 roku. Od kilku dni na ulicach Erywania trwają antyrządowe protesty. Demonstranci sprzeciwiają się polityce Nikola Paszyniana, którego obwiniają za klęskę w konflikcie z Azerbejdżanem i żądają jego dymisji.

Zobacz także:  Eurowizja 2021: Litwa wygra konkurs po raz pierwszy? The Roop faworytem bukmacherów [WIDEO]

Armenia na Eurowizji

Armenia zadebiutowała na Eurowizji w 2006 roku i do tej pory wystąpiła łącznie 13 razy w konkursie.

Kraj nigdy nie wygrał imprezy, ale zaliczył kilka świetnych występów – dwukrotnie Armenia zajęła 4. miejsce na Eurowizji (2008 i 2014 rok).

Co ciekawe, to nie pierwszy raz, kiedy Armenia wycofała się z Eurowizji. W 2012 roku kraj nie wziął udziału w konkursie, który odbywał się w Baku w Azerbejdżanie. Władze telewizji stwierdziły, że ich reprezentant nie pojawi się na imprezie ze względów bezpieczeństwa w związku z nierozstrzygniętym konfliktem obu państw w sprawie Górskiego Karabachu.

Eurowizja 2021: kiedy i gdzie odbędzie się konkurs?

Eurowizja 2021 odbędzie się w Holandii. Organizatorzy ujawnili termin Konkursu Piosenki Eurowizji. Impreza zostanie zorganizowana w dniach 18-22 maja 2021 roku w Rotterdamie.

To właśnie w tym mieście, dzięki zwycięstwu Duncana Laurence’a w Tel Awiwie w 2019 roku, miała odbyć się Eurowizja 2020. Konkurs odwołano jednak z powodu pandemii koronawirusa.

Zobacz także:  Eurowizja 2021: Barbara Pravi faworytką konkursu? Dzięki niej Francja wygrała Eurowizję Junior

Eurowizja: wszyscy reprezentanci Polski. Kto reprezentował nasz kraj w przeszłości? [FOTO]

RadioZET.pl/eurovision.tv