Obserwuj w Google News

Ed Sheeran wygrał proces dotyczący praw autorskich. "Shape of You" nie jest plagiatem

Joanna Chojnacka
2 min. czytania
06.04.2022 12:25
Zareaguj Reakcja

Ed Sheeran zakończył pięcioletnią batalię o swoją niewinność w sprawie rzekomego plagiatu. "Shape of You" oficjalnie nie łamie praw autorskich Samiego Switcha.

Ed Sheeran
fot. VALERY HACHE/AFP/East News

Ed Sheeran został oskarżony o plagiat. Zarzucono mu, że utwór "Shape of You" jest łudząco podobny do piosenki "Oh Why" Samiego Switcha, który został opublikowany dwa lata wcześniej.

Ed Sheeran wygrał proces dotyczący praw autorskich

Artysta zaprzeczył zarzucanym mu czynom. Oświadczył w sądzie, że napisał swoją piosenkę w październiku 2016 roku i nie słyszał wcześniej wspomnianej kompozycji.

Redakcja poleca

Sheeran, aby lepiej zobrazować sytuację, zaśpiewał podczas jednej z rozpraw fragmenty utworu Niny Simone i Blackstreet. Pokazał, że podobne melodie są w muzyce wykorzystywane dość często i nie zawsze oznacza to plagiat.

Sąd Najwyższy zdecydował: "Shape of You" nie jest plagiatem

Jak donosi BBC, Ed Sheeran po 5 latach batalii o swoją niewinność wygrał proces w Sądzie Najwyższym. Sędzia orzekł, że wokalista nie splagiatował piosenki "Oh Why".

Antony Zacaroli, który ogłosił wyrok w sprawie, podkreślił, że Sheeran "ani celowo, ani podświadomie nie skopiował" piosenki Samiego Switcha. Przyznał, że widzi podobieństwa między frazami, jednak "są one jedynie punktem wyjścia do ewentualnego naruszenia prawa".

Oglądaj

Po przestudiowaniu elementów piosenek stwierdził, że różnią się one na tyle, że obecność jednej podobnej frazy można uznać za przypadkową, pochodzącą z innego źródła - "Oh Why" nie było tutaj inspiracją.

Oglądaj

Sędzia odniósł się również do argumentu, iż według Samiego Switcha Sheeran słyszał jego utwór przed napisaniem "Shape of You". Według Zacaroliego są to wyłącznie spekulacje.