Obserwuj w Google News

Oscary 2022: który gwiazdor ma szansę na nagrodę w kategorii Najlepszy aktor?

3 min. czytania
07.02.2022 07:18
Zareaguj Reakcja

Oscary 2022 coraz bliżej. Który z aktorów ma szansę na statuetkę? Czy będzie to Will Smith, Benedict Cumberbatch, a może Andrew Garfield?

Oscar
fot. United Archives/East News

Rozdanie Oscarów 2022 tuż, tuż. Niebawem poznamy nominacje do prestiżowych nagród filmowych. Zanim to jednak nastąpi, możemy zastanowić się, który z gwiazdorów Hollywood ma największe szanse na Oscara w kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy.

Oscary 2022: Najlepszy aktor pierwszoplanowy. Kto dostanie nominację?

Nic tak nie pobudza fanów kina, jak coroczne rozdanie Oscarów. Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej jest uznawana za jedną z najważniejszych statuetek w branży a otrzymanie jej, zapewnia chwałę na całym świecie.

W tym roku na skutek pandemii koronawirusa gala wręczenia Oscarów zostanie nieco opóźniona. Istnieje też szansa, że formuła ponownie będzie różnić się od tego, jak wydarzenie wyglądało dotychczas. Jedno pozostanie niezmienne - za wybór zwycięzców odpowiadają członkowie Akademii Filmowej. Czasami można jednak przewidzieć, który film lub którego twórcę bądź artystę docenią eksperci.

Psie pazury - Benedict Cumberbatch - kadr z filmu Netflix
fot. foto: Everett Collection/East News

Biorąc pod uwagę produkcje z 2021 roku na czele wyścigu o tegorocznego Oscara dla najlepszego aktora, uplasować można trzy nazwiska. Jednym z nich jest Benedict Cumberbatch - brytyjski gwiazdor, który ma już na koncie nominację do statuetki Akademii Filmowej, a w posiadaniu między innymi nagrodę Emmy i BAFTA. Istnieje spora szansa, że aktor zostanie nominowany do Oscara 2022 za rolę w westernie pod tytułem "Psie pazury" dostępnej na Netflix. Złożona kreacja aktorska Cumberbatcha sprawiła, że aktor otrzymał najlepsze recenzje w swojej karierze.

Redakcja poleca
King Richard - Will Smith - kadr z filmu
fot. foto: Album Online/East News

Drugim kandydatem do Oscara 2022 jest Will Smith, który w 2021 roku wystąpił w filmie biograficznym "King Richard: Zwycięska rodzina" - historii ojca słynnych tenisistek Sereny i Venus Williams. Smith otrzymał już za swoją inspirującą rolę Złoty Glob, więc ma bardzo duże szanse na nominację ze strony członków Amerykańskiej Akademii Filmowej. Słynny aktor i muzyk był w swojej karierze dwukrotnie nominowany do Oscara.

Redakcja poleca
Tick, tick… Boom! - Andrew Garfield - kadr z filmu
fot. foto: Album Online/East News

Trzecim gwiazdorem z dużą szansą na prestiżową statuetkę jest Andrew Garfield, który w ciągu ostatnich 12 miesięcy wystąpił w kilku głośnych produkcjach - "Spider-Man: No Way Home" i "Oczy Tammy Faye". Ta którą mogą docenić członkowie Akademii Filmowej to postać amerykańskiej ikony musicali Jonathana Larsena, w którego Garfield wcielił się w "Tick, Tick... Boom!". Gwiazdor był raz nominowany do Oscara.

Redakcja poleca

Wyżej wymienieni aktorzy byli nominowani do Nagrody Gildii Aktorów Ekranowych, Złotego Globu i Critics Choice, co oznacza, że mają duże szanse na docenienie przez ekspertów odpowiedzialnych za przyznawanie Oscarów. Wśród pozostałych aktorów, którzy potencjalnie  mogą znaleźć się na liście nominowanych do Oscarów 2022, są Denzel Washington ("Tragedia Makbeta"), Javier Bardem ("Being the Ricardos"),  Leonardo DiCaprio ( "Nie patrz w górę"), Nicolas Cage ("Pig") oraz Mahershala Ali ("Łabędzi śpiew").

Redakcja poleca

Oscary 2022: kiedy odbędzie się gala wręczenia nagród?

Czy powyższe przewidywania się sprawdzą? Przekonamy się już niedługo. 94. rozdanie nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej odbędzie się 27 marca 2022 roku. Obecnie nie wiadomo jeszcze, gdzie ceremonia wręczenia Oscarów 2022 będzie miała miejsce. Na pełną listę nominowanych do nagród filmów będziemy musieli poczekać do 8 lutego 2022 roku.

RadioZET.pl

Najlepsze filmy 2021 roku – wybór redakcji kulturalnej RadioZET.pl [ZDJĘCIA]