Obserwuj w Google News

Nie żyje Jon Landau. Producent oscarowych hitów zmarł po ciężkiej chorobie

1 min. czytania
07.07.2024 15:33

Zmarł Jon Landau, słynny producent filmowy, który wyprodukował największe oscarowe hity takie jak "Titanic" czy "Avatar". Zmarł w wieku 63 lat po chorobie nowotworowej. 

Jon Landau nie żyje, producent "Titanica" i "Avatara"
fot. Jordan Strauss/Invision/East News

Nie żyje Jon Landau, słynny producent "Titanica" i "Avatara" zmarł w wieku 63 lat

Jon Landau, amerykański producent filmowy, zmarł wskutek choroby nowotworowej. O śmierci 63-latka zawiadomiła w mediach społecznościowych jego rodzina. Hollywoodzką legendę żegnają aktorzy i przedstawiciele branży filmowej. Pożegnalny wpis zamieścił James Cameron, który przyjaźnił się i współpracował z Landauem przez ponad trzydzieści lat. Razem stworzyli obsypane Oscarami filmy "Titanic" i "Avatar". 

"Tworzył wspaniałe filmy, nie poprzez sprawowanie władzy, ale poprzez szerzenie ciepła i radości z tworzenia kina. Inspirował nas wszystkich do dawania z siebie wszystkiego każdego dnia. Odeszła część mnie" - wyznał reżyser.

"Jon był wizjonerem, którego niezwykły talent i pasja przyniosły niezapomniane historie na wielki ekran. Jego niezwykły wkład w przemysł filmowy pozostawił niezatarte piętno" - pożegnał producenta Alan Bergman z Disney Entertainment.

Jon Landau był trzykrotnie nominowany do Oscara 

Producent zdobył nominacje do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za "Titanica", "Avatar" oraz "Avatar: Istota wody". Oscarem uhonorowano go za pierwszą produkcję. Nakręcony w 1997 roku "Titanic" zdobył 11 statuetek, w tym za najlepszy film i pozostaje trzecim najbardziej kasowym filmem w historii kina. 

Źródło: Variety.com, Radio ZET

Redakcja poleca