Obserwuj w Google News

"Procesja": Netflix wybrał dokument o pedofilii w Kościele katolickim na kandydata do Oscara

2 min. czytania
15.09.2021 12:01
Zareaguj Reakcja

Netflix nabył prawa do "Procesji" - nowego dokumentu Roberta Greene'a. Film opowiada o chłopcach molestowanych przez katolickich duchownych.

Procesja dokument Netflix Oscary
fot. kadr z filmu "Procesja"/materiały prasowe Impact Partners

Netflix przygotowuje oscarową kampanię dla filmu "Procesja", który zamierza wystawić jako swojego kandydata do nagrody. Obraz przedstawia historie sześciu mężczyzn molestowanych w dzieciństwie przez księży i innych katolickich duchownych. Twórcą dokumentu jest Robert Greene, który zrealizował filmy takie jak "Bisbee'17', "Aktorka" czy "Kate gra Christine". 

Redakcja poleca

"Procesja": Dokument Netflixa o pedofilii w Kościele

Bohaterami "Procesji" są Joe Eldred, Mike Foreman, Ed Gavagan, Dan Laurine, Michael Sandridge i Tom Viviano. Wszyscy pochodzą ze środkowego zachodu USA. Wszyscy zostali w dzieciństwie skrzywdzeni przez katolickich duchownych. W filmie Greene'a nie tylko opowiadają o swoich traumatycznych doświadczeniach, ale także próbują sobie z nimi poradzić z pomocą eksperymentalnej terapii polegającej na odgrywaniu scenek opartych na ich wspomnieniach, snach i doświadczeniach. W ten sposób dotykają kościelnych rytuałów, kultury i hierarchii, które umożliwiły milczenie wokół zadawanych im krzywd, próbując odzyskać bezpieczną przestrzeń w swoim życiu. 

Jeden z bohaterów odnosi się do nagrodzonego Oscarem filmu fabularnego na ten sam temat, mówiąc:

"Spotlight" opowiadał o próbie dostania się do środka z zewnątrz. W naszym filmie jesteśmy w środku i próbujemy się wydostać.
Zabawa w chowanego - ONLINE. Gdzie obejrzeć film Sekielskiego i kiedy premiera?

"Procesja" powalczy o Oscara 2022?

Jak podaje portal "The Hollywood Reporter" w swoim ekskluzywnym materiale, Netflix nabył prawa do "Procesji" na Festiwalu Filmowym w Telluride, gdzie prezentowano film. Dokument Greene'a spotkał się tam z ciepłym przyjęciem i zaczęto mówić o nim jako o potencjalnym kandydacie do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wsparcie Netflixa, który dystrybuował trzy z czterech pełnometrażowych dokumentów, jakie zdobyły Oscary w ostatnich latach ("Ikar", "Amerykańska fabryka" i "Czego nauczyła mnie ośmiornica"), z pewnością zwiększy szanse "Procesji" na nagrodę.

ZOBACZ TEŻ: Film „Żeby nie było śladów” polskim kandydatem do Oscara

"Procesja" - Kiedy premiera na Netflix?

"Procesja" jest autorskim dziełem Roberta Greene'a, który nie tylko je wyreżyserował, ale również był jednym z jego producentów. Poza nim film produkowali Douglas Tirola i Susan Bedusa z 4th Row Films oraz Bennett Elliott. W gronie producentów wykonawczych znaleźli się natomiast Laurene Powell Jobs, Davis Guggenheim, Nicole Stott i Jonathan Silberberg z Concordii; Jenny Raskin i Geralyn White Dreyfous z Impact Partners oraz Regina K. Scully i Patty Quillin. 

Netflix planuje premierę filmu jesienią 2021 roku. Dokładna data nie została jeszcze ogłoszona.

RadioZET.pl/The Hollywood Reporter/Impact Partners

Netflix: Najważniejsze filmowe premiery jesień-zima 2021 [ZDJĘCIA, DATY, OPISY]