Obserwuj w Google News

Chadwick Boseman: TOP 8 filmów z udziałem aktora, które trzeba obejrzeć

4 min. czytania
13.04.2021 14:49
Zareaguj Reakcja

Chadwick Boseman został nominowany do Oscara 2021 za udział w filmie "Ma Rainey: Matka bluesa". Oto zestawienie 8 najlepszych ról gwiazdora Marvela, które trzeba znać.

Chadwick Boseman
fot. Invision/Invision/East News

Chadwick Boseman zasłynął głównie dzięki udziałowi w hitach Marvel Studios. Aktor przez lata wcielał się w Black Panthera - superbohatera i króla Wakandy. Zanim został międzynarodową gwiazdą, występował w wielu mniej spektakularnych, ale bardzo ważnych produkcjach dla afroamerykańskiej widowni. Mimo tego, że Chadwick Boseman zmarł nagle w wieku 43 lat i nie miał w swoim dorobku ogromnej ilości filmów, większość jego ról to kreacje, które trzeba znać. Podczas rozdania Oscarów 2021 ma szansę zdobyć pośmiertnie statuetkę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.

Chadwick Boseman: TOP 8 filmów z udziałem aktora

Redakcja poleca

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku

42 – Prawdziwa historia amerykańskiej legendy (2013), reż. Brian Helgeland

Biografia legendy baseballu i drużyny Brooklyn Dodgers Jackiego Robinsona. Tytułowy bohater był ważny nie tylko dla fanów sportu, ale również społeczności afroamerykańskiej, jako pierwszy czarnoskóry bejsbolista w XX wieku, który zagrał w amerykańskiej Major League Baseball. Film za sprawą poruszającej roli Chadwicka Bosemana pokazuje drogę Robinsona - od szykanowanego przez kolegów z drużyny i innych klubów zawodnika, po sportowca, który przyczynił się do zdobycia  przez Dodgers mistrzostwa National League w 1947 roku i symbol przełamania barier rasowych w zawodowym baseballu.

Oglądaj

Get on Up: Historia Jamesa Browna (2014), reż. Tate Taylor

Kolejna rola Chadwicka Bosemana, która ma wielorakie znaczenie. W muzycznej biografii jednego z najsłynniejszych muzyków Stanów Zjednoczonych, aktor wcielił się w tytułową legendę soulu - Jamesa Browna. Film ukazuje ciężkie koleje losu utalentowanego mężczyzny, który przepełniony determinacją zrobił wszystko, by osiągnąć sukces. Biografia Browna nie jest laurką. Boseman wciela się w bohatera, który nie został pozbawiony negatywnych cech, takich jak megalomania, prostactwo, wybuchowość i agresja wobec kobiet.

Oglądaj

Marshall (2017), reż. Reginald Hudlin

Kolejna biograficzna produkcja z Chadwickiem Bosemanem, w której aktor wcielił się w postać ważną dla czarnoskórych mieszkańców USA. Historia opowiada o Thurgoodzie Marshallu, który zapisał się na kartach historii tym, że w 1967 roku został pierwszym czarnoskórym sędzią Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. Był to precedens, który odbił się echem po całym kraju. Dzięki filmowi i roli Bosemana widzowie mają okazję prześledzić młodość Marshalla i zobaczyć, w jaki sposób udało mu się zdobyć prestiżowe stanowisko. To również obraz walki z systemem niesprzyjającym wszelkim mniejszościom.

Oglądaj

Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów (2016), reż.  Anthony i Joe Russo

Film, bez którego Chadwick Boseman prawdopodobnie nie zdobyłby tak ogromnej popularności, jaką miał. To właśnie w tej produkcji Marvel Studios aktor zagrał po raz pierwszy Black Panthera - charyzmatycznego przywódcę Wakandy i afrykańskiego superbohatera w jednej osobie. Chociaż, postać Bosemana to tylko jeden z wątków tej superprodukcji, jego występ zapada w pamięć i stanowi bardzo ważny element trzeciej części przygód Kapitana Ameryki. 

Oglądaj

21 mostów (2019), reż. Brian Kirk

W tym thrillerze akcji Chadwick Boseman wciela się w zhańbionego policjanta Andre Davisa. Nie mający litości dla przestępców mordujących stróżów prawa nowojorski funkcjonariusz wpada na trop gangsterów, którzy nie tylko zabili jego kolegów po fachu, ale również dokonali napadu na ekskluzywną restaurację i ukradli wiele kilogramów kokainy. Śledztwo prowadzi do wielkiej tajemnicy, za którą stoi naprawdę wpływowa osoba. Tym filmem Boseman udowodnił, że był aktorem wszechstronnym, sprawdzającym się nie tylko w dramatach czy popcornowych produkcjach, ale również w mrocznych kryminałach.

Oglądaj

Redakcja poleca

Pięciu braci (2020), reż. Spike Lee

Chociaż Chadwick Boseman nie wystąpił w tej produkcji w głównej roli, jego bohater pełnił bardzo ważną rolę. Aktor wcielił się w dowódcę oddziału walczącego w Wietnamie, który zginął na wojnie, zanim powiedział swoim kompanom o ukrytym skarbie. Po latach weterani postanawiają odnaleźć jego szczątki i rozwikłać tajemnicę, po drodze mierząc się nie tylko z przeciwnościami losu, ale również własną przeszłością.

Oglądaj

Ma Rainey: Matka bluesa (2020), reż. George C. Wolfe

Film platformy Netflix, za który Chadwick Boseman dostał pośmiertną nominację do Oscara w kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy. Chociaż gwiazdor nie gra pierwszych skrzypiec, pełni bardzo ważną rolę w tej opowieści o tytułowej bohaterce - Ma Rainey - genialnej artystce bluesowej, w którą wcieliła się fenomenalna Viola Davis. Boseman zagrał nadambitnego trębacza Levee'a Greena - pozbawionego skrupułów muzyka, gotowego zrobić wszystko dla własnej kariery.

Oglądaj

Black Panther (2018), reż. Ryan Coogler

Zwieńczenie w filmografii Chadwicka Bosemana. Film, który stał się fenomenem popkulturom na całym świecie i jedną z najlepiej zarabiających produkcji Marvel Studios. Piękna historia T'Challi - młodego króla afrykańskiego państwa Wakanda, które stoi technologicznie nad resztą świata, rozdartego pomiędzy obroną skostniałych tradycji a otwartością na świt potrzebujący coraz bardziej pomocy nowych bohaterów. "Black Patnther", to nie tylko pierwszorzędna produkcja superbohaterska, ale również ciekawy komentarz społeczno-polityczny, dotyczący całego świata. Jedna z najsłynniejszych ról Bosemana.

Oglądaj

Redakcja poleca

RadioZET.pl
Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET