Obserwuj w Google News

Oscary 2022: 8 ciekawostek, które trzeba znać przed ceremonią

3 min. czytania
23.03.2022 12:00

Oscary 2022 odbędą się 27 marca w Hollywood. To już 94. ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej i dobry pretekst, by dowiedzieć się czegoś nowego na temat prestiżowej gali. Zebraliśmy 8 ciekawostek o Oscarach. To trzeba wiedzieć. 

8 ciekawostek na temat Oscarów
fot. Shutterstock

Oscary 2022: 8 ciekawostek, które trzeba znać przed ceremonią. Oscary kryją wiele tajemnic.Te prestiżowe nagrody są przyznawane już od ponad 90 lat. Pierwsze statuetki zostały wręczone laureatom za rok 1927 i 1928. Ceremonia odbyła się w zaledwie 15 minut, dla porównania Oscary w 2002 trwały ponad cztery godziny. Co jeszcze trzeba wiedzieć na temat Oscarów? Podajemy 8 ciekawostek związanych z nagrodą Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Zobacz także: Oscary 2022: NOMINACJE. Kto powalczy o statuetkę? [LISTA NOMINOWANYCH]

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" 

Aktorzy zostali nagrodzeni Oscarem za krótkie role

Wiele aktorów i aktorek marzy o tym, żeby otrzymać za swoją pracę Oscara. Nieznane są wyroki Amerykańskiej Akademii Filmowej. Niektórzy muszą czekać na tę nagrodę wiele lat, inni zdobywają ją za epizody. Mowa między innymi o Judi Dench. Aktorka została nagrodzona za kreację w filmie "Zakochany Szekspir". Dostała ona Oscara w kategorii "najlepsza aktorka drugoplanowa", a pojawiła się w filmie na niecałe 8 minut

Animacja Disneya nominowana do Oscara jako najlepszy film

Widzowie do dziś zachwycają się klasycznymi animacjami Disneya. Warto wspomnieć, że w 1991 roku pierwszy raz w historii zdarzyło się, żeby film animowany został nominowany do kategorii "Najlepszy film". Mowa o "Pięknej i bestii". Ostatecznie animacja otrzymała dwa Oscary za muzykę.

Akademia wyznaczyła czas na przemowy laureatów na Oscarach

Otrzymanie Oscara jest wielkim wyróżnieniem, dlatego niektórzy laureaci zdecydowanie nie potrafili opanować emocji podczas przemówień. Amerykańska Akademia Filmowa wprowadziła 45-sekundowy czas na przemowę oraz podziękowania. Wcześniej niektórym nagrodzonym zdarzało się mówić do publiczności przez 10 minut. Warto wspomnieć, że Gwyneth Paltrow podziękowała jednej osobie aż 23 razy.

Pierwsza czarnoskóra aktorka z Oscarem

Oscary cały czas się zmieniają, choć przed Amerykańską Akademią Filmową jeszcze wiele pracy, to coraz większą uwagę zwraca się na różnorodność nominowanych filmów i aktorów. Dzisiaj wydaje się to nieprawdopodobne, ale dawniej czarnoskórzy aktorzy nie mieli szansy na otrzymanie Oscara. Przypominamy, że pierwszą aktorką, której udało się odnieść taki sukces była Halle Berry. Nagrodę dostała za film "Czekając na wyrok".

Zobacz także:  Kristen Dunst: kim jest aktorka nominowana do Oscara 2022? [MĄŻ, NAGRODY, FILMY]

Najstarszy i najmłodszy laureat Oscara

Oscary nie mają wieku. Może je otrzymać każdy aktor i aktorka. Warto wspomnieć, że najmłodsza laureatka miała 10 lat i była to Tatum O'Neal. Nagrodzono ją za film "Papierowy księżyc". Natomiast najstarszym laureatem Oscara jest Christopher Plummer, który otrzymał nagrodę w wieku 82 lat za film "Debiutanci".

W latach 80. zmieniono sformułowanie, za pomocą którego ogłaszano laureata

Ta chwila, gdy osoba wręczająca statuetkę ma za moment odczytać nazwisko i wymawia sformułowanie "And the Oscar goes to..." (Oscara otrzymuje...), jest jednym z najlepszych elementów gali. Warto wiedzieć, że kiedyś używano zupełnie innego zdania - "The winner is..." (Zwycięzcą jest...). Zmieniło się to w 1989 roku, ponieważ uznano, że dyskryminuje ono pozostałe osoby nominowane do Oscara.

Aktorzy, którzy odmówili przyjęcia Oscara

Oscar jest marzeniem wielu gwiazd kina. Okazuje się jednak, że historii przyznawania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, pojawili się aktorzy niezadowoleni z faktu, że zostali wyróżnieni. Przyjęcia Oscara odmówił George Scott w 1970 roku. Trzy lata później powtórzył to Marlon Brando, który został nagrodzony za "Ojca Chrzestnego".

Oscary, które zostały przyznane po śmierci

Amerykańska Akademia Filmowa rzadko nagradza aktorów po śmierci. Warto jednak wiedzieć, że taka sytuacja miała miejsce dwa razy. W 1976 roku pośmiertnego Oscara przyznano Peterowi Finchowi, a w 2009 roku Heathowi Ledgerowi.

Zobacz także:  Oscary 2022: kto z Polski dostał Oscara? Polacy, którzy w przeszłości otrzymali nagrodę

Wyślij ten artykuł Messengerem do znajomych - oni też powinni to wiedzieć

RadioZET.pl/

Aktorzy, którzy nigdy nie dostali Oscara. Kto czeka na statuetkę?