Obserwuj w Google News

Carey Mulligan: najlepsze filmy z aktorką nominowaną do Oscara 2021 [TOP 10]

4 min. czytania
Aktualizacja 12.04.2021
12.04.2021 16:25
Zareaguj Reakcja

Carey Mulligan to brytyjska aktorka, która wyrasta na prawdziwą gwiazdę Hollywood. Jest wszechstronna, nie wybiera łatwych filmów. Warto wspomnieć, że za kreację aktorską w filmie "Obiecująca. Młoda. Kobieta" otrzymała nominację do Oscarów 2021. Sprawdź TOP 10 filmów z Carey Mulligan. Te tytuły trzeba zobaczyć. 

Carey Mulligan
fot. ImagePressAgency/facetoface/FaceToFace/REPORTER/East News

Najlepsze filmy z Carey Mulligan, które trzeba zobaczyć [TOP 10]. Bywała słodka, silna, zdystansowana i kapryśna. Carey Mulligan starannie wybiera filmy, w których się pojawia. Za każdym razem pokazuje się od nowej strony, nigdy nie idzie na łatwiznę. Jej talent dostrzegają świetni reżyserzy oraz członkowie akademii, które przyznają prestiżowe nagrody. Mulligan ma szansę na otrzymanie pierwszego Oscara za rolę w filmie "Obiecująca. Młoda. Kobieta". Wybraliśmy listę 10 filmów z udziałem Carey Mulligan, które warto znać.

Zobacz także:  Renee Zellweger. Najlepsze filmy z aktorką, które trzeba zobaczyć [TOP7]

Carey Mulligan: najlepsze filmy z aktorką nominowaną do Oscara 2021 [TOP 10]

Carey Mulligan zaczynała swoją karierę w dużej mierze od filmów kostiumowych. Widzowie mogą ją kojarzyć przede wszystkim z głośnej ekranizacji najpopularniejszej powieści Jane Austin o tytule "Duma i uprzedzenie" z 2005 roku. Aktorka jednak nie pozwoliła się zaszufladkować. Rozpoznawalność przyniósł jej film "Była sobie dziewczyna" z 2009 roku. Następnie przyszły role w produkcjach "Wstyd" (2011) oraz "Drive" (2011) oraz widowiskowym "Wielkim Gatsbym" u boku Leonarda DiCaprio. Następnie wszystko potoczyło się szybko.

Carey Mulligan grała w wielkich hollywoodzkich produkcjach, ale także niszowych, brytyjskich filmach. Wybraliśmy 10 tytułów, które warto znać, by docenić talent brytyjskiej aktorki. Tytuły można znaleźć poniżej.

Redakcja poleca

1. "Obiecująca. Młoda. Kobieta" (2020), reż. Emerald Fennell

Warto zacząć od filmu, który może Carey Mulligan przynieść pierwszą statuetkę Oscara. "Obiecująca. Młoda. Kobieta" to film, o którym w ostatnich miesiącach mówili wszyscy - uwagę zwracano w dużej mierze na świetną kreację aktorką Mulligan. W filmie widzowie śledzą losy Cassie - kobiety, której życie wywróciło się do góry nogami. Cassandra prowadzi podwójne życie, a w pewnym momencie otrzymuje okazję, by rozliczyć się  przeszłością.

Zobacz zwiastun filmu "Obiecująca. Młoda. Kobieta":

2. "Wykopaliska" (2021), reż. Simon Stone

"Wykopaliska" to najnowszy film z udziałem Carey Mulligan. Jest to film ze świetną obsadą w dużej mierze opowiadający o poruszający sposób o przemijaniu. Nad Anglią wisi widmo wybuchu II wojny światowej. Bogata wdowa zatrudnia archeologa, by przeprowadził wykopaliska na mogile, która znajduje się na terenie jej posiadłości. Wspólnie dokonują wspaniałego odkrycia. Co ciekawe, film jest produkcją Netflixa i można go znaleźć na platformie.

Zobacz zwiastun filmu "Wykopaliska":

3. "Kraina wielkiego nieba" (2018), reż. Paul Dano

"Kraina wielkiego nieba" jest poniekąd zapisem rozpadu rodziny. Jest to opowieść o losach pozornie szczęśliwego małżeństwa, które osiada na przedmieściach miasta. Nie są w stanie jednak uciec od dawnych problemów. Mężczyzna wyjeżdża do pracy przy gaszeniu pożarów, w tym czasie jego żona zostaje sama z dorastającym synem. Zagubiona, wdaje się w romans, który miał jej przypomnieć o tym, kim kiedyś była.

Zobacz zwiastun filmu "Kraina wielkiego nieba":

4. "Mudbound" (2017), reż. Dee Rees

"Mudbound" to kolejna świetna produkcja Netflixa, która zachwyciła krytyków. Jest to opowieść o losach rodziny, która przeprowadza się na farmę w stanie Missisipi. Ich sąsiadami są czarnoskórzy rolnicy, którzy często padają ofiarami rasizmu ze strony innych mieszkańców. To poruszający obraz, na długo zostaje w pamięci. Film "Mudbound" jest dostępny na Netflixie.

Zobacz zwiastun filmu "Mudbound":

5. "Sufrażystka" (2015), reż. Sarah Gavron

"Sufrażystka" to film z gwiazdorską obsadą. W produkcji obok Carey Mulligan, występują: Meryl Streep, Helena Bonham Carter czy Anne-Marie Duff. Jest to opowieść o losach dzielnych kobiet, które walczą z systemem i bezwzględnym państwem.

Zobacz zwiastun filmu "Sufrażystka":

6. "Wielki Gatsby" (2013), reż. Baz Luhrmann

"Wielki Gatsby" to kolejna, widowiskowa ekranizacja popularnej powieści. Carey Mulligan wcieliła się w kapryśną Daisy, ukochaną głównego bohatera (w tej roli Leonardo DiCaprio). Film był przełomowy dla brytyjskiej aktorki i przyniósł Mulligan międzynarodową rozpoznawalność.

Zobacz zwiastun filmu "Wielki Gatsby":

7. "Wstyd" (2011), reż. Steve McQueen

"Wstyd" to szeroko komentowany film Steve'a McQueena. Jest to opowieść o losach seksoholika z Nowego Jorku (w tej roli Michael Fassbender). Mężczyzna nie panuje nad swoim życiem erotycznym. Carey Mulligan wciela się w jego siostrę - dziewczyna jest również pogubiona. Wspaniałe aktorstwo i świetne, długie ujęcia.

Zobacz zwiastun filmu "Wstyd":

8. "Drive" (2011), reż. Nicolas Winding Refn

"Drive" to kultowy już w niektórych kręgach film z Carey Mulligan i Ryanem Goslingiem w rolach głównych. To kino akcji, zachwycające zdjęciami i muzyką. "Drive" opowiada historię kierowcy, który zbliża się do swojej sąsiadki i postanawia jej pomóc w rozwiązaniu problemów.

Zobacz zwiastun filmu "Drive":

9. "Nie opuszczaj mnie" (2010), reż. Mark Romanek

"Nie opuszczaj mnie" to produkcja z 2010 roku oparta na powieści Kazuo Ishiguro. Jest to opowieść o losach przyjaciół, którzy dorastali wspólnie w szkole z internatem. Po latach ich drogi ponownie się łączą, jednak nic nie jest już takie, jak przedtem. 

Zobacz zwiastun filmu "Nie opuszczaj mnie":

10. "Była sobie dziewczyna" (2009), reż. Lone Scherfig

"Była sobie dziewczyna" to film, który przyniósł Carey Mulligan rozpoznawalność. Jest to historia dziewczyny, która rezygnuje z marzeń o karierze i studiach na Oxfordzie, by żyć u boku starszego od siebie mężczyzny.

Zobacz zwiastun filmu "Była sobie dziewczyna":

Zobacz także:  Melodramat: TOP 14 najlepsze filmy wszech czasów [LISTA]

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

Aktorzy, którzy nigdy nie dostali Oscara. Kto czeka na statuetkę?

RadioZET.pl