Obserwuj w Google News

„Apokawixa” – zwiastun polskiego horroru nagrodzonego w Gdyni. Kiedy premiera? [WIDEO]

2 min. czytania
29.09.2022 17:17
Zareaguj Reakcja

„Apokawixa” Xawerego Żuławskiego, nagrodzona trzema nagrodami na tegorocznym festiwalu filmowym w Gdyni, doczekała się pierwszego, dynamicznego i zaskakującego, zwiastuna. Co materiał mówi nam o filmie? Kiedy premiera?

Apokawixa - kadr z filmu
fot. materiały prasowe Next Film

„Apokawixa” to najnowszy film Xawerego Żuławskiego, reżysera „Mowy Ptaków”, „Wojny polsko-ruskiej” czy serialu HBO MaxOdwilż. Film, nagrodzony podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za najlepszy debiut aktorski (Marta Stalmierska), Złoty Pazur dla najlepszego filmu festiwalu w kategorii Inne Spojrzenie oraz Nagrodę Specjalną Organizatorów Festiwali i Przeglądów Filmu Polskiego za Granicą, opowiada o tym, o czym mówi już w samym tytule – o apokalipsie, o której bohaterowie dowiadują się w trakcie „wixy”, czyli imprezy. 

Redakcja poleca

„Apokawixa” to film, który opowiada o inwazji zombie podczas wielkiej i hucznej domówki, zdradzając, że proceder nie dotyka tylko jednego domostwa, ale i całego świata. Po pokazach w Gdyni recenzenci przyrównywali film Żuławskiego do niedawnego hitu Netflixa „Wszyscy moi przyjaciele nie żyją”, określając go równocześnie „polską odpowiedzią na „Projekt X”, jedno z najsłynniejszych dzieł ostatnich lat, skupiające się na imprezie, która wymknęła się spod kontroli.

„Apokawixa” chwalona jest za ciekawą mieszankę gatunkową i brawurę reżyserską. Nawet jeśli poszczególni recenzenci nie w pełni weszli do świata przedstawionego w filmie, to pisali o tym, że szanują tę szaloną próbę zabawy gatunkowej, jakiej w polskim kinie jeszcze nie było na taką skalę. Karolina Stankiewicz, recenzentka portalu Wirtualna Polska pisała zaś, że film Żuławskiego jest "absurdalnie dobry 

choć warto podkreślić, że recenzentka Wirtualnej Polski, Karolina Stankiewicz, napisała o nim, że jest "absurdalnie dobry". Produkcja budzi jednak żywe i skrajne emocje, dlatego stała się jednym z najgorętszych tytułów Gdyni. Teraz wreszcie szeroka publiczność również będzie mogła uczestniczyć w szalonej imprezie, jaką zgotowali dla nas twórcy.

„Apokawixa” – zwiastun

Pierwszy zwiastun filmu prezentuje się następująco:

„Apokawixa” – twórcy i obsada

Reżyserem i współscenarzystą filmu jest Xawery Żuławski. Twórca „Wojny polsko-ruskiej”, „Mowy Ptaków” czy seriali „Odwilż” i „Krew z krwi”, połączył siły z Krzysztofem Bernasiem przy pisaniu scenariusza. Na planie zebrał zaś takich aktorów i aktorki jak: Sebastian Fabijański, Cezary Pazura, Mikołaj Matczak, Alicja Wieniawa-Narkiewicz, Mikołaj Kubacki, Waleria Gorobets, Mariusz Urbaniec czy nagrodzona w Gdyni debiutantka Marta Stalmierska.

Redakcja poleca

„Apokawixa” – kiedy premiera?

Kinowa premiera filmu przewidziana jest na piątek 7 października.

Czytaj także:  "Błogosławieni" - zwiastun i recenzja komedii LGBT o boskim objawieniu [WIDEO]

RadioZET.pl/informacja prasowa Next Film/YouTube

Inni Ludzie - kadr z filmu
12 Zobacz galerię
fot. materiały prasowe Warner Bros.