Obserwuj w Google News

„Silent Twins“ wygrały festiwal w Gdyni. Kto jeszcze wrócił ze statuetką? [LISTA]

4 min. czytania
19.09.2022 12:16

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zakończył się w sobotę 17 września wieczorem. Tego dnia ogłoszono listę zwycięzców w najważniejszych kategoriach. Jakie filmy zdobyły najważniejsze laury jednego z najważniejszych polskich festiwali filmowych?

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2022 - zwycięcy
fot. materiały prasowe FPFF

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dobiegł końca w ostatni weekend. Gala wręczenia nagród odbyła się z pompą w sobotę 17 września. Tam ze sceny nagrodzono m.in. „Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej czy „Słonia” Kamila Krawczyckiego. Kto jeszcze zdobył najważniejsze laury najsłynniejszej polskiej imprezy filmowej?

Redakcja poleca

„Silent Twins” ze Złotym Lwem 

Agnieszka Smoczyńska została uhonorowana Złotym Lwem dla najlepszego polskiego filmu tegorocznej imprezy. Jej film z udziałem zagranicznych gwiazd, w tym Letiti Wright, najlepiej znanej z filmu Marvela „Czarna Pantera”, opowiada prawdziwą historię dwóch sióstr – Jennifer i June Gibbons, które były tak wyalienowane od świata, że przez długi okres komunikowały się jedynie ze sobą, nie wpuszczając do dyskusji innych osób. Ich nietypowe zachowanie stało się przyczynkiem do wielu badań i prób zrozumienia, a następnie - zamknięcia na obserwację w szpitalu psychiatrycznym. Film Smoczyńskiej pokazuje jednak siłę siostrzanej relacji oraz ich wewnętrzny świat. Film miesza formy i style, tworząc bogaty wizualnie i wiarygodny emocjonalnie portret nietuzinkowych bohaterek. 

„Silent Twins” uhonorowano także w kategoriach Najlepsza muzyka ( Zuzanna WrońskaMarcin Macuk) oraz najlepsza scenografia (Jagna Dobesz).

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych 2022 – zwycięzcy 

Srebrnego Lwa otrzymał natomiast film „Filip” Michała Kwiecińskiego. To opowieść rozgrywająca się w warszawskim getcie. Jest rok 1941, a główny bohater, wraz ze swoją narzeczoną przygotowuje się do występu w kabarecie. Podczas premierowego występu, na którym na widowni siedzi cała rodzina mężczyzny, dochodzi do strzelaniny, w wyniku której giną wszyscy najbliżsi Filipa, a on ledwo uchodzi z życiem. Akcja przyspiesza o dwa lata do przodu, a bohater wyemigrował do Frankfurtu, próbując zapomnieć o horrorze przeszłości. Podając się za Francuza, „w samym sercu hitlerowskich Niemiec”, próbuje ułożyć sobie życie na nowo. Przeszłość jednak nie daje mu spokoju, a kolejne traumatyczne wydarzenie „sprawia, że nagle całe starannie zbudowane frankfurckie życie Filipa rozpada się jak domek z kart”, jak czytamy w oficjalnym opisie fabuły.

Film nagrodzono także w kategorii najlepsze zdjęcia.

Najlepszym reżyserem został Jacek Bławut za film „Orzeł. Ostatni patrol”, opowiadający bazującą na faktach historię jednego z najsłynniejszych polskich okrętów podwodnych. Wedle oficjalnego opisu fabuły:

„Jest rok 1940. Gdy na plażach Dunkierki trwa gorączkowa ewakuacja alianckich żołnierzy, pod powierzchnią morza sunie supernowoczesny polski okręt podwodny ORP „Orzeł”. Doskonale wyszkolona załoga ma na swoim koncie spektakularne sukcesy, (…). Teraz staje przed tajemniczą i niebezpieczną misją, w trakcie której będzie musiała zmierzyć się z nie tylko z zagrożeniem w postaci min podwodnych, bomb głębinowych, wrogich okrętów i patrolujących teren samolotów, ale również z coraz bardziej napiętą atmosferą na pokładzie. To, co wydarzy się w kolejnych dniach przejdzie do historii i napisze legendę najsłynniejszego z polskich okrętów”.

Najlepszymi scenarzystami okazali się Jacek Lusiński i Szymon Augustyniak. Twórcy, znani z niedawnego hitu Canal+ Online „Minuta Ciszy”, zostali uhonorowani za scenariusz do filmu „Śubuk” w reżyserii Jacka Lusińskiego.

„Śubuk” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia młodej matki autystycznego chłopca, której wieloletni upór i walka z biurokracją oraz ludzką bezdusznością doprowadziły do istotnych zmian w polskim systemie edukacji. To trafiająca prosto w serce, wypełniona emocjami, optymizmem i czułym humorem opowieść o kobiecej sile, radości życia, odmiennym postrzeganiu świata i ukrytym potencjale, który drzemie w każdym z nas. 

Najlepszym aktorem festiwalu okrzyknięto Piotra Trojana za rolę w dramacie „Johnny” Daniela Jaroszka, gdzie zagrał u boku Dawida Ogrodnika. To film biograficzny, przedstawiający sylwetkę księdza Jana Kaczkowskiego i jego niezwykłej przyjaźni z Patrykiem Galewskim. Film wypełniony jest głębokimi rozmowami o życiu i przedstawia najlepszą z możliwych chrześcijańską postawę.

Najlepszą aktorką została Dorota Pomykała za udział w filmie „Kobieta na dachu” Anny Jadowskiej. Polski film, opowiadający o położnej, która w wyniku desperacji przychodzi do banku z nożem w ręku, próbując obrabować placówkę, uhonorowano wcześniej podczas Tribeca Film Festival, właśnie za brawurową i nietuzinkową kreację aktorską.

Redakcja poleca

Najlepszym filmem mikrobudżetowym został queerowy komedio-dramat, o spotkaniu dwóch mężczyzn na polskiej wsi, o którym na łamach RadioZET.pl pisaliśmy:

„Słoń” to kino zrobione z potrzeby serca i umiejętnie opowiedziane. Proste, a treściwe. Angażujące i zwyczajnie przemiłe. Piękny Film, jeden z najlepszych tegorocznej edycji, bo zrobiony z ogromnych serduchem”.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych – pozostałe nagrody 

Najlepsza aktorka drugoplanowa: Małgorzata Hajewska-Krzysztofik ("Iluzja")
Najlepszy aktor drugoplanowy: Grzegorz Przybył ("Strzępy")
Najlepsze zdjęcia: Michał Sobociński ("Filip")
Najlepszy montaż: Bartłomiej Piasek, Piotr Wójcik ("Orzeł. Ostatni patrol")
Najlepsza muzyka: Zuzanna Wrońska, Marcin Macuk ("The Silent Twins")
Najlepszy dźwięk: Radosław Ochnio, Michał Fojcik ("Orzeł. Ostatni patrol")
Najlepsza scenografia: Jagna Dobesz ("The Silent Twins")
Najlepsza charakteryzacja: Dariusz Krysiak ("Orzeł. Ostatni patrol", "Filip")
Najlepsze kostiumy: Magdalena Rutkiewicz-Luterek ("Wesele")
Najlepszy debiut reżyserski: Beata Dzianowicz ("Strzępy")
Najlepszy debiut aktorski: Marta Stalmierska ("Apokawixa", "Johnny")
Platynowe Lwy (za całokształt twórczości): Filip Bajon
Najlepszy film krótkometrażowy: "Victoria" reż. Karolina Porcari
Najlepszy film mikrobudżetowy: "Słoń" reż. Kamil Krawczycki
Nagroda Złoty Pazur w kategorii Inne Spojrzenie: Xawery Żuławski ("Apokawixa")
Nagroda Publiczności w Konkursie Głównym: "Johnny" reż. Daniel Jaroszek

Czytaj także:  Festiwal Kamera Akcja z bogatym programem przedpremier. Te filmy zobaczysz w Łodzi w październiku

RadioZET.pl/Filmweb.pl/informacja prasowa FPFF/YouTube

Inni Ludzie - kadr z filmu
12 Zobacz galerię
fot. materiały prasowe Warner Bros.