Obserwuj w Google News

„Słoń”: zwiastun polskiego komediodramatu o tematyce LGBT. „Kino powstałe z potrzeby serca” [WIDEO]

3 min. czytania
26.08.2022 14:34
Zareaguj Reakcja

„Słoń” Kamila Krawczyckiego to ciekawy polski komedio-dramat o tematyce LGBTQ+. Produkcja bierze udział w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych zbliżającego się festiwalu filmowego w Gdyni. Z tej okazji w sieci zadebiutował właśnie pierwszy zwiastun filmu. Kiedy premiera?

Słoń - kadr z filmu
fot. materiały prasowe Tongariro Releasing

„Słoń” to długometrażowy debiut filmowy polskiego reżysera i scenarzysty Kamila Krawczyckiego. Jest to opowieść o młodym chłopaku, mieszkającym w małej miejscowości. Chłopak żyje w zgodzie z naturą, dogaduje się z końmi, pomaga matce w prowadzeniu gospodarstwa i marzy o założeniu własnej stadniny. Jego poukładane życie wywróci się do góry nogami, gdy pozna Dawida, młodego mężczyznę, który przyjeżdża do miejscowości po wielu latach nieobecności. Chłopak przyjechał zorganizować pogrzeb swojego ojca i pozałatwiać sprawy formalne z tym związane. Traf chce, że w trakcie pobytu, panowie zaczną lepiej się poznawać, co doprowadzi do emocjonujących porywów serca.

„Słoń” chwalony jest za nietuzinkowe podejście do tematu przedstawiania historii polskich osób LGBTQ+ w rodzimym kinie – z filmu bije pozytywna, młodzieńcza energia, a cała historia korzysta z rozwiązań gatunkowych kina coming of age oraz umiejętnie cytuje klasyczne filmy queerowe. Jak czytamy w oficjalnym opisie fabuły: "Bartek fascynuje się Dawidem i jego beztroską. Pierwsza miłość zmusza go do podjęcia decyzji, czy jest już gotowy, żeby sięgnąć po swoją wolność".

Redakcja poleca

„Słoń” – zwiastun

W sieci pojawił się właśnie pierwszy zwiastun filmu. Materiał promocyjny prezentuje się następująco:

Wartym uwagi jest fakt, że w materiale pojawił się cytat z fragmentu pofestiwalowej recenzji, która ukazała się na łamach RadioZET.pl:

„Kino powstałe z potrzeby serca” możemy czytać w pewnym momencie na ekranie.

„Słoń” – mini-recenzja

Jest to fragment tekstu, który pojawił się na łamach Rozrywka.radiozet.pl po festiwalu filmowym Nowe Horyzonty. Kontekst wypowiedzi wygląda następująco:

„„Słoń” to film prosty i uroczy, momentami nieco naiwny, ale tak umiejętnie korzystający z klisz i zrobiony z wielkim sercem, i wyczuciem filmowej materii, że czyniący z tych przymiotników swój największy atut. Twórca zdaje się celowo re-kategoryzować „tandetę” i „paździerz” oklepanych schematów i pokazywać, że nawet w najbardziej wyeksploatowanych motywach może kryć się siła, jeśli umiejętnie je wykorzystamy.  (…) Twórca nie patrzy na te momenty w takiej kategorii, przez co „odczarowuje” te chwile i te kawałki, czyniąc z sekwencji z ich udziałem najlepsze, najbardziej chwytające za serce momenty swojego obrazu. Sekwencja tańca przy przerzucaniu siana (sic!) mogłaby być nieznośna, a wypada na ekranie niezwykle wiarygodnie, pokazując widzowi wszystkie emocje, skryte w bohaterze. A użyta muzyka i jej chwytliwość jakimś sposobem każe przywoływać w myślach „Love My Way” The Psychodelic Furs z doskonałego „Call Me By Your Name” i serię znaczeń, kryjących się za tym kawałkiem.

„Słoń” to bowiem kino zrobione z potrzeby serca i umiejętnie opowiedziane. Proste, a treściwe. Angażujące i zwyczajnie przemiłe. Piękny Film, jeden z najlepszych tegorocznej edycji, bo zrobiony z ogromnych serduchem”.

„Słoń” – twórcy i obsada 

Reżyserem i scenarzystą jest Kamil Krawczycki. Na ekranie zobaczymy zaś takich aktorów i aktorki jak: Jan Hrynkiewicz, Paweł Tomaszewski, Ewa Skibińska, Wiktoria Filus, Ewa Kolasińska czy Ireneusz Pastuszak.

„Słoń” – kiedy premiera?

Światowa premiera filmu odbyła się podczas festiwalu filmowego Nowe Horyzonty. Film będzie pokazywany także w ramach Polskiego Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, który odbędzie się w dniach 12-17 września. Specjalne pokazy filmu odbędą się także podczas Outfilm Poznań Festival w dniach: 1-10 września. Na razie nieznana jest data premiery filmu w szerokiej kinowej dystrybucji.

Czytaj także: „Biały Szum“: zwiastun filmu otwarcia festiwalu w Wenecji. Kiedy premiera na Netflix? [WIDEO]

RadioZET.pl/YouTube/informacja prasowa Tongariro Releasing

The Office PL
9 Zobacz galerię
fot. Łukasz Bąk/Materiały prasowe Canal +