Festiwal Kamera Akcja z bogatym programem przedpremier. Te filmy zobaczysz w Łodzi w październiku
Festiwal Kamera Akcja zbliża się wielkimi krokami. Impreza, odbywająca się w gmachu „Łódzkiej Filmówki“ ogłosiła właśnie swój program, wypełniony nietuzinkowymi filmami oraz serią zaskakujących dyskusji. Jakie filmy będziemy mogli obejrzeć w Łodzi w październiku? Sprawdziliśmy.

Festiwal Krytyki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się w tym roku w dniach 13-16 października. Edycja online potrwa o tydzień dłużej, do 20 października. W tym czasie w Łódzkiej Filmówce organizatorzy pokażą widzom ponad pięćdziesiąt filmów pełnometrażowych, z czego blisko dwadzieścia przedpremierowo. Zapewnią emocje, dzięki serii wykładów i dyskusji.
Festiwal Kamera Akcja 2022: ponad 20 przedpremier
Pierwszy raz w programie znalazła się rekordowa liczba przedpremierowych pokazów, takich jak docenione w Cannes „Rodeo” Loli Quivoron czy „Pięć diabłów” Léi Mysius, wyjątkowy przegląd kina duńskiego, pokaz filmu „Kubrick o Kubricku” w ramach sekcji ukazującej kulisy branży, a także emocjonujące dyskusje o marketingu filmowym, kupowaniu treści czy trendach w kinematografii.
O filmie „Pięć diabłów” pisaliśmy w następujących słowach po pokazach w ramach festiwalu Nowe Horyzonty:
„Historia pewnej kobiety i jej rodziny, mieszkającej w małej górskiej miejscowości. Gdy po latach nieobecności w życiu bohaterów pojawi się siostra męża głównej bohaterki, wydarzenie to wywróci do góry nogami życie wszystkich. W miarę trwania filmu zaczniemy poznawać przeszłość bohaterów i ich wzajemne powiązania. "Pięć Diabłów" to film niezwykle precyzyjnie poprowadzony, intrygujący i umiejętnie wykorzystujący zwroty akcji do stworzenia angażującej historii. Świetny scenariusz, dobre aktorstwo i fajna intryga, zahaczająca nieco o elementy nadprzyrodzone, sprawiają, że "Pięć diabłów" jest jednym z najciekawszych filmów festiwalu”.
W programie łódzkiej imprezy znalazły się także takie perełki jak: „Zdarzyło się” Audrey Diwan, czyli zwycięzca Złotego Lwa w Wenecji, „Blisko” Lukasa Dhonta, nagrodzone w Cannes, „The Humans” Stephena Karama, „Piękny poranek” Mii Hansen Love czy „The Mountain” Thomasa Salvadora.
Festiwal Kamera Akcja 2022: Sekcja Kino o kinie
Wielką gratką będzie polska premiera „The Story of Film: a New Generation”, kolejnej produkcji Marka Cousinsa, bohatera 11. edycji FKA. Reżyser w 2011 roku zachwycił widzów swoim 15-godzinnym „The Story of Film: An Odyssey” – teraz powraca z dokumentalnym zapisem podróży po światowych kinach, w którym prym wiedzie mówiona historia filmu – pełna osobistych i intymnych refleksji nad liczącą ponad 120 lat kinematografią. W programie Kamery Akcji znajdzie się także „Miłość jest wszystkim: 100 lat podrywu” w reżyserii Kim Longinotto – magiczny rejs po kultowych, a także tych mniej znanych scenach miłosnych wymontowanych z tysięcy taśm filmowych. Reżyserka umożliwia widzom obserwację, jak na przestrzeni lat zmieniało się w kinie opowiadanie o uczuciach, a towarzysząca muzyka w wykonaniu legendarnego Richarda Hawley’a potęguje wrażenia.
Na zakochanych w kultowych produkcjach i poszukujących kontekstów filmowych czeka także dokumentalna wycieczka do świata jednego z najwybitniejszych reżyserów w dziejach kinematografii – Stanleya Kubricka: „Kubrick o Kubricku” w reżyserii Gregory’ego Monro. Widzów nie może także ominąć retromański powrót do filmu „Dzieciaki”, opowiadającego o grupie nowojorskich nastolatków, których życie obracało się wokół narkotyków, jazdy na desce i seksu. W „Kiedyś byliśmy dzieciakami” Eddie Martin powraca do tej kultowej produkcji, obnażając proces jej tworzenia oraz snując refleksję nad tym, co było „przed”, z perspektywy tego, co stało się „po”.
Festiwal Kamera Akcja 2022: dyskusje na ważne tematy
Dyskusje z ekspertami znajdują się w samym sercu festiwalu Kamera Akcja. Tym razem goście porozmawiają m.in. na temat wpływu wielkich marek i ich wpływowi na gust przeciętnego kinomana. W dyskusji „TVN, YouTube czy Netflix - czy wielkie marki rządzą kinomanam” udział wezmą: scenarzysta Martin Stankiewicz przedstawiciel firmy dystrybucyjnej Galapagos Films Michał Broniszewski oraz dziennikarze Katarzyna Śliwińska-Kłosowicz i Artur Zaborski.
Druga dyskusja nazywa się: „Klapki na oczach. Promocja w branży filmowej”. Podczas dyskusji słuchacze dowiedzą się natomiast, jak współcześnie kierować marketingiem, by trafić do wymarzonej grupy docelowej oraz przekonać ją, by spośród ogromu propozycji wybrali właśnie tą konkretną. atarzyna Czajka-Kominiarczuk – krytyczka filmowa, autorka bloga „Zwierz Popkulturalny”, Wacław Mikłaszewski – współzałożyciel i pomysłodawca reanimacji marki KUBOTA, Paulina Jaroszewicz – menedżerka dystrybucji w Stowarzyszeniu Nowe Horyzonty i Mateusz Góra – szef komunikacji i rozwoju widowni w Millennium Docs Against Gravity.
W ramach imprezy obędą się także warsztaty ze storytellingu, które poprowadzi Tomasz Habowski, scenarzysta i reżyser świetnie przyjętych „Piosenek o miłości”, nagrodzonych podczas zeszłorocznego festiwalu filmowego w Gdyni. W trakcie warsztatów mężczyzna przeanalizuje prace nad scenariuszem od pierwszego draftu po finalny efekt na ekranie.
Dyrektor festiwalu Nowe Horyzonty, Marcin Pieńkowski, poprowadzi natomiast warsztaty z programowania festiwali filmowych. Podczas spotkania słuchacze poznają kulisy pracy programera i uzyskają odpowiedzi na pytania: W jaki sposób dopasować festiwalowy line up do widowni? Jakich zasad trzymać się przy układaniu programu, a także jak przygotować retrospektywy? Słuchacze dowiedzą się też, jakimi cechami charakterystycznymi wyróżniają się najważniejsze festiwale filmowe świata: Berlinale, Karlowe Wary, Toronto, Wenecja czy Cannes?
Festiwal Kamera Akcja – kiedy odbędzie się impreza?
Tegoroczny festiwal odbędzie się w Łodzi w dniach 13-16 października.
Czytaj także: „Moonage Daydream”: zwiastun porywającego filmu biograficznego o Davidzie Bowiem [WIDEO]
RadioZET.pl/informacja prasowa Festiwal Kamera Akcja
Tłum gwiazd na konferencji prasowej „Niech to usłyszą”. To pierwszy taki serial w Polsce [FOTO]
