Obserwuj w Google News

Stanisław Żółtek: kim jest? PROGRAM WYBORCZY, CYTATY, PARTIA [POLEXIT]

6 min. czytania
17.06.2020 22:15

Stanisław Żółtek to jeden z jedenastu polityków, który ubiega się o najważniejsze stanowisko w kraju: prezydenta RP.  Przewodniczący Kongresu Nowej Prawicy słynie z kontrowersyjnych tez, dotyczących rynku, podatków, czy obecności Polski w Unii Europejskiej. Sprawdzamy najważniejsze informacje dot. Żółtka: kim jest, jaki ma program. Podajemy także jego najbardziej znane cytaty.

Stanisław Żółtek: kim jest? PROGRAM WYBORCZY, CYTATY, PARTIA [POLEXIT]
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Stanisław Żółtek: kim jest?

Stanisław Józef Żółtek urodził się 7 maja 1956 roku w Krakowie. Jest politykiem i przedsiębiorcą, Działał w Unii Polityki Realnej, pełnił też funkcję wiceprezesa i p.o. prezesa tej partii. Później, Żółtek był wiceprezesem i prezesem Kongresu Nowej Prawicy, wiceprezydentem Krakowa (w latach 1997–1998) oraz deputowanym do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji.

W 1994 po raz pierwszy uzyskał mandat w Radzie Miejskiej Krakowa z listy prawicowego komitetu. W latach 1997–1998 w ramach lokalnej koalicji UPR z Unią Wolności pełnił funkcję wiceprezydenta Krakowa w zarządzie Józefa Lassoty. Bezskutecznie próbował też dostać się do Sejmu.

W lutym 2002 został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBŚ, a następnie tymczasowo aresztowany pod zarzutem rzekomego łapownictwa. Był podejrzany, że w drugiej połowie 1998, będąc wiceprezydentem Krakowa, przyjął korzyść majątkową w wysokości 20 tysięcy złotych w zamian za przyspieszenie wykwaterowania mieszkańców krakowskiej oficyny. Zwolniono go po 4 miesiącach, a w październiku 2006 został uniewinniony. W czerwcu 2010 zasądzono na jego rzecz odszkodowanie w wysokości 120 tysięcy złotych za niesłuszne aresztowanie.

Od 2011 roku Żółtek był wiceprezesem partii Kongres Nowej Prawicy. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014, będąc liderem listy tej partii w okręgu krakowskim, uzyskał mandat europosła VIII kadencji, otrzymawszy 27 995 głosów. 28 stycznia 2017 objął funkcję prezesa KNP.

Wybory 2020: lista kandydatów. Na kogo głosować w wyborach prezydenckich w Polsce? [KANDYDACI]

Stanisław Żółtek: program wyborczy

Program Stanisława Żółtka został opublikowany na stronie internetowej partii POLExit. Ugrupowanie zostało założone w 2019 roku, a były europoseł jest jego prezesem. Oto postulaty, które zawarł w programie wyborczym Stanisław Żółtek.

1. Rzeczpospolita będzie gwarantować:

  • Praworządność, w oparciu o podstawowe zasady: prawo nie działa wstecz, ciężar dowodu winy spoczywa na oskarżycielu, chcącemu nie dzieje się krzywda, stosowana wykładnia praw nie może, co do zasady faworyzować żadnej ze stron, granice wolności jednostki wyznacza ingerencja w wolność drugiej osoby.
  • Wolny rynek: Państwo nie będzie ingerować w gospodarkę i zajmować się nią, a jedynie stać na straży przestrzegania reguł prawa w zawieraniu i realizowaniu umów przez podmioty prywatne.
  • Ochronę praw Narodu:Punktem odniesienia jest dla Nas Naród polityczny – czyli Nasi przodkowie, My, Nasze dzieci, wnuki i prawnuki – a nie dzisiejsze społeczeństwo! Myślimy dalekowzrocznie o stworzeniu warunków zapewniających ciągłość i rozwój Narodu Polskiego w przyszłości.

2. Władza sądownicza 

  • Sądownictwo będzie powszechne i jednolite, bez wydzielania specjalnych trybunałów.
  • Zmienimy odrębne: Trybunał Konstytucyjny, Trybunał Stanu i Sąd Administracyjny w jedną instytucję Sądu Najwyższego.
  • Dziewięciu Sędziów Sądu Najwyższego będzie powoływać dożywotnio Senat spośród kandydatów przedstawionych przez Prezydenta Rzeczpospolitej i Marszałka Sejmu, uprzednio rekomendowanych tym organom przez Krajową Radę Sądownictwa.
  • Sędziów sądów powszechnych będzie mianować Prezydent na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa. Sędzia będzie mógł być złożony z urzędu wbrew swej woli wyłącznie na mocy orzeczenia sądowego.
  • Prokuratorem Generalnym będzie Minister Sprawiedliwości mianowany przez Prezydenta.
  • Prokuratorzy Rejonowi będą mianowani przez Prezydenta.
  • Wprowadzimy penalizację aborcji. Prawo do życia nie może stawać się przedmiotem parlamentarnego głosowania albo ogólnonarodowego referendum. Nie może też zależeć od deklaracji jakiejkolwiek większości. Jedynym usprawiedliwieniem aborcji jest bezwzględnie potwierdzone zagrożenie dla zdrowia lub życia matki. W przypadku poczęcia dziecka w wyniku gwałtu, kobieta która zechce wychowywać dziecko musi mieć zagwarantowaną odpowiednią finansową opiekę na koszt sprawcy, a gwarantem tego ma być państwo – w tym gwarantem tej finansowej opieki w przypadku niemożności jej wyegzekwowania od sprawcy

3. Władza ustawodawcza

  • Ograniczymy ilość nowo stanowionego prawa. Akty prawne stanowić będzie 120 osobowy Sejm który będzie organem ustawodawczym. Ustawy przyjęte przez Sejm będą wymagać zatwierdzenia przez Senat za wyjątkiem ustaw określających wysokość podatków.
  • Senat (32 Senatorów + byli Prezydenci jako Senatorowie Dożywotni).
  • Senat będzie miał prawo zgłaszać poprawki do ustaw sejmowych (za wyjątkiem ustaw podatkowych
  • Głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu będą odbywać się przez Internet
  • Zniesiemy próg wyborczy oraz zlikwidujemy dofinansowanie partii politycznych z budżetu państwa.

4. Władza wykonawcza

  • Zmienimy system sprawowania władzy na prezydencki.
  • Rząd będzie składał się z Prezydenta i sześciu ministrów (MON, MSZ, MSW, Min. Skarbu, Min.Sprawiedliwości, Min. Ochrony Środowiska).
  • Prezydent będzie powoływać i odwoływać ministrów i wojewodów. Prezydent będzie musiał odwołać ministra również w razie wyrażenia mu votum nieufności przez Sejm większością 2/3 głosów.
  • Prezydent będzie sprawował władzę wydając rozporządzenia na podstawie obowiązujących ustaw. Rozporządzenia będą kontrasygnowane przez właściwego Ministra.
  • Rząd będzie wyłącznie wykonawcą ustaw. Utraci prawo inicjatywy ustawodawczej
  • Budżet będzie przygotowywany i realizowany przez Rząd, a zatwierdzany przez Prezydenta bez kontrasygnaty żadnego z Ministrów
  • Jedynie na wypadek wojny, Prezydent będzie mógł zatwierdzić budżet z deficytem.
  • Prezydent RP będzie zwierzchnikiem sił zbrojnych w czasie wojny i w czasie pokoju.

5. Samorząd

  • Odchudzimy strukturę samorządów jednocześnie przekazując gminom wiele obecnych kompetencji państwa.
  • Zlikwidujemy powiaty i sejmiki wojewódzkie, a ich kompetencje przejmą gminy, które otrzymają większą autonomię – będą mogły ustalać własne przepisy, pod warunkiem nadrzędności prawa państwowego.
  • Autonomia nie oznacza suwerenności. Próby ustanowienia suwerenności lub oderwania ziem od Rzeczpospolitej będą stanowczo zwalczane.

Stanisław Żółtek: Polexit

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, Stanisław Żółtek jest prezesem Kongresu Nowej Prawicy, a także założycielem eurosceptycznego ugrupowania PolExit. Powołał je w styczniu 2019 w Parlamencie Europejskim. 25 lipca tego samego roku PolEXIT został przerejestrowany na partię Zgoda, założoną przez lidera AGROunii Michała Kołodziejczaka, który jednak formalnie do niej nie przystąpił i wkrótce wycofał się z jej tworzenia.

Żółtek wielokrotnie twierdził, że jest zwolennikiem wyjścia Polski z Unii Europejskiej, czyli polexitu.

Stanisław Żółtek: cytaty

Żółtek w trakcie ostatniej debacie wyborczej dał się poznać jako zwolennik likwidacji podatków, polexitu oraz przeciwnik legalizacji tzw. małżeństw homoseksualnych. Oto najbardziej znane cytaty polityka z debaty:

Nieważne, czy byłby koronawirus, czy nie i tak byśmy padli. Wystarczy popatrzeć na giełdę. Rozwiązanie jest proste: trzeba zmniejszyć wydatki na urzędy skarbowe, uwolnić gospodarkę 

Wiecie państwo, po co właściwie homoseksualiści chcą brać śluby? Pieniądze. Otóż małżeństwa formalne mogą się wspólnie rozliczać z podatku dochodowego, mają konkretny zysk, oni nie. Małżeństwa przekazują sobie spadek i spadkowy podatek, a oni tego nie mają. Jak to rozwiązać? Zlikwidujmy ten podły podatek dochodowy, bo on i tak dochodów dla państwa nie przynosi i zlikwidujmy podatek spadkowy. Od razu homoseksualiści odczepią się od małżeństw, a jeśli chcą, to niech sobie założą homoseksualny kościół i tam sobie zawierają małżeństwa

Zlikwidujmy podatki dochodowe PIT, CIT i zmniejszmy pozostałe podatki. Zmniejszmy nakazy i zakazy, bo to jest jedynie broń przeciwko nam. Pozbądźmy się tej biurokracji, przecież mamy jej wszyscy dość - powiedział Żółtek. - Pozbądźmy się bata nad głową. Unia nam nie pozwoli? To wyjdźmy z tej Unii, polexit. Dołączmy do Norwegii, Szwajcarii i Anglii. Jeśli masz takie same poglądy, to zagłosuj na mnie

90% ustaw, jakie są w sejmie uchwalane, to nie są ustawy wymyślone przez polskich posłów czy rząd. To jest implementacja praw europejskich, nieprawdopodobna ilość! W pozostałych 10% mieści się ta walka między opozycją, sądami itd. I jakichś jeszcze paru drobiazgów przy uchwaleniu budżetu

Polskie elity nauczyły się za komuny, że trzeba mieć pana i do dzisiaj tego pana muszą mieć. Jak nie Związek Radziecki, to Unia Europejska. Jak nie Unia Europejska, to Stany Zjednoczone. I to jest taka reguła. Traktowani w związku z tym jesteśmy właśnie jak taki piesek na łańcuchu, który ma obszczekiwać ich przeciwników, tego naszego pana. I my to robimy, odszczekujemy. 

Rząd Mateusza Morawieckiego kupuje głosy wyborców za ich pieniądze. Aż mi strach zaproponować rządowi, że są budki od piwa. Może Menelowe+ by jeszcze wrzucili, bo to też są głosy wyborcze.

Programy kandydatów na prezydenta :

Więcej informacji o wyborach prezydenckich:

RadioZET.pl/onet.pl/wp.pl/PAB