Zamknij

PiS: program wyborczy i polityczny partii [2019, PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ]

Paweł Żurek
11.10.2019 11:00
PiS: program wyborczy i polityczny partii [2019, PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ]
fot. Krzysztof Radzki/East News

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło już program, który chce zrealizować, jeśli uda jej się wygrać zbliżające się wybory. Co się w nim znalazło? Sprawdzamy, jakie są dokładne szczegóły programu wyborczego i politycznego PiS.

Program wyborczy PiS został pokazany podczas konwencji tej partii, zorganizowanej we wrześniu w Lublinie. Poniżej wymieniamy obietnice wyborcze, które złożyło Prawo i Sprawiedliwość.

PiS: program wyborczy i polityczny partii [PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ, 2019]

Program wyborczy i polityczny PiS, który partia chce wprowadzić w życie po październikowym głosowaniu, zakłada m.in. wzrost pensji minimalnej i  zagwarantowanie dwóch dodatkowych emerytur co rok. Założenia Prawa i Sprawiedliwości spisaliśmy z wypowiedzi polityków tej partii, które padły na konwencji.

Płaca minimalna – wzrost

1 stycznia 2020 roku płaca minimalna wzrośnie do 2600 zł - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na konwencji wyborczej PiS w Lublinie.

-Na koniec 2020 r. minimalna pensja ma wynosić 3000 zł, a na koniec 2023 r. już 4000 zł. W roku 2021 większość emerytów otrzyma drugą trzynastkę, czyli nie jedną trzynastkę, a dwie trzynastki – dodał szef rządu.

2 mld zł na fundusz modernizacji placówek służby zdrowia

- Utworzymy fundusz modernizacji placówek służby zdrowia. Na początek wyniesie on 2 mld zł. Fundusz będzie uzupełniany w razie potrzeb – zapowiedział Morawiecki.

Idziemy w kierunku liczenia ZUS-u od dochodu

- Po wprowadzeniu małej działalności gospodarczej, idziemy w kierunku liczenia ZUS-u od dochodu - zapowiedział na konwencji w Lublinie premier.

Skokowe podniesie do miliona euro ryczałtu dla małych i średnich przedsiębiorców

Kolejną zapowiedzią PiS będzie skokowe podniesienie ryczałtu dla małych i średnich przedsiębiorców z 250 tys. euro do miliona euro, a przyszłości do dwóch milionów euro.

Specjalny Fundusz 100 obwodnic

Powstanie fundusz 100 obwodnic - poinformował w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu dodał, że obwodnice są bardzo ważnym programem zapewniającym lepsze warunki tworzenia miejsc pracy, czy inwestowania przez przedsiębiorców.

Fundusz inwestycji w szkołę

Powstanie Fundusz Inwestycji w Szkołę; fundusz na początek 2 mld i uzupełniany w razie potrzeb, szkoła musi być nowoczesna - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Zaostrzenie kar za śmieci

Zaostrzenie prawa karnego - łącznie z przepadkiem mienia - dla tych, którzy zostawiają trujące chemikalia czy śmieci w niedozwolonych miejscach - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Kolej Plus

PiS zapowiedział plany remontów kolejnych 150 dworców kolejowych.

Kościół i tradycyjny model rodziny

Rodzinę uważamy za komórkę społeczną o zupełnie fundamentalnym znaczeniu dla ciągłości pokoleń, dla przekazywania kultury cywilizacji, dla trwałości większych wspólnot - powiedział w sobotę w Lublinie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według niego rodzina to jedna kobieta, jeden mężczyzna i ich dzieci.

Cały program wyborczy PiS można znaleźć na oficjalnej stronie partii - PROGRAM WYBORCZY PiS w PDF (LINK)  By odczytać plik wcześniej należy go pobrać. 

Wybory 2019: kiedy się odbędą?

Wybory parlamentarne, czyli do Sejmu i Senatu RP, odbędą się 13 października 2019 roku. Więcej informacji o głosowaniu znajdziecie w naszych artykułach: 

Co trzeba wiedzieć o wyborach parlamentarnych?

Kandydaci do Sejmu i Senatu ze wszystkich list i okręgów:

Kandydaci do Senatu ze wszystkich list i okręgów:

Programy partii:

RadioZET.pl/Bankier.pl/PZ