Zamknij

Wybory parlamentarne 2019: TERMIN - kiedy odbędą się wybory do Sejmu i Senatu?

Paweł Żurek
11.10.2019 15:39

Kiedy wybory parlamentarne 2019 w Polsce? Data głosowania została już podana przez prezydenta Andrzeja Dudę - wybory do Sejmu i Senatu odbędą się na jesieni, a dokładniej w pierwszej połowie października. Szczegółowe informacje na temat terminu wyborów parlamentarnych w 2019 roku, można znaleźć poniżej.

Wybory parlamentarne 2019: TERMIN - kiedy odbędą się wybory do Sejmu i Senatu?
fot. Lukasz Szelemej/EASTNEWS

Wybory parlamentarne 2019: DATA - kiedy idziemy głosować? Kogo będziemy wybierać? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy dokładny termin wyborów parlamentarnych w 2019, czyli wyborów do Sejmu i Senatu.

Wybory parlamentarne 2019: partie - kto startuje w wyborach?

Wybory parlamentarne 2019: TERMIN. Kiedy idziemy głosować?

Data wyborów parlamentarnych 2019 została już podana. Prezydent Andrzej Duda potwierdził, że głosowanie odbędzie się 13 października 2019 roku.  

- Myślę, że Polacy, wyborcy i w ogóle wszyscy, oczekują, żeby było jak najwięcej spokoju. Kampania wyborcza nigdy nie jest okresem spokoju, zawsze jest okresem pewnego takiego starcia politycznego. To jest jej naturą. Myślę, że Polacy chcą, żeby tego starcia było jak najmniej i w związku z tym też termin możliwie jak najszybszy - tłumaczył Andrzej Duda.

Po opublikowaniu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw - najpóźniej piątego dnia od dnia zarządzenia wyborów - formalnie ruszy kampania wyborcza.

Według Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku wybory do sejmu odbywają się co cztery lata, chyba że zostaną zarządzone wybory przedterminowe (w szczególnych przypadkach, kiedy kadencja Sejmu zostanie skrócona przez Sejm lub Prezydenta RP) albo zostanie przedłużona w razie wprowadzenia stanu nadzwyczajnego. Dodatkowo wybory parlamentarne 2019 powinny odbyć się w ciągu 30 dni przed upływem czteroletniej kadencji sejmu. Obecna VII kadencja rozpoczęła się 12 listopada 2015 roku. Oznacza to, że termin wyborów parlamentarnych 2019 powinien przypadać między 12 października a 12 listopada. Ponadto głosowanie powinno zostać przeprowadzone w dzień wolny od pracy, więc w grę wchodziły następujące daty: 13, 20, 27 października, 3 lub 10 listopada. Finalnie jednak - jak już wspominaliśmy powyżej - padło na 13 października.

Dokładny termin wyborów parlamentarnych 2019 wyznaczany jest przez prezydenta w najpóźniej na 90 dni przed końcem kadencji sejmu.

Wybory parlamentarne 2019 - kogo będziemy wybierać?

W trakcie najbliższych wyborów parlamentarnych w 2019 zostanie wybranych 460 posłów do Sejmu oraz 100 senatorów do Senatu. Czynne prawo wyborcze przysługuje pełnoletnim obywatelom Polski.

Co trzeba wiedzieć o wyborach parlamentarnych?

Kandydaci do Sejmu ze wszystkich list i okręgów:

Kandydaci do Senatu ze wszystkich list i okręgów:

Programy partii:

Cisza wyborcza: 

RadioZET.pl/JW