Obserwuj w Google News

Dlaczego w Polsce nie możemy wysyłać rakiet w kosmos? Przyczyna jest inna, niż myślicie

Redakcja
2 min. czytania
25.09.2018 21:14

Podpowiedź: za granicę kosmosu umownie przyjęliśmy wysokość ponad 100 km nad powierzchnią Ziemi. Polskie prawo nie przewiduje więc chyba dalszego rozwoju przemysłu kosmicznego w naszym kraju...

Dlaczego w Polsce nie możemy wysyłać rakiet w kosmos? Przyczyna jest inna, niż myślicie
fot. YouTube

W Polsce nie można wysłać rakiety na większą wysokość niż 15 km

Co trochę utrudnia podbój kosmosu, za którego granicę przyjęliśmy wysokość powyżej 100 km nad powierzchnią Ziemi. O tym, że prawo nie nadąża za życiem, mówi się wielokrotnie - Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) planuje więc zmienić obecną sytuację. Czy to oznacza, że sektor kosmiczny ma w naszym kraju jakąś przyszłość? "Polska Agencja Kosmiczna podjęła rozmowy z Instytutem Lotnictwa, Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych RP oraz instytucjami odpowiedzialnymi za polską przestrzeń powietrzną – Polską Agencją Żeglugi Powietrznej i Szefostwem Służby Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych RP – na temat możliwości wykonywania nad terytorium Polski cywilnych lotów rakietowych na wysokości suborbitalne z wykorzystaniem terenów i infrastruktury poligonów wojska polskiego" - takie oświadczenie wydało POLSA, która pracuje obecnie nad rakietą suborbitalną ILR-33 Bursztyn. Rakieta ma już nawet na koncie pierwszy udany start, nie wzniosła się jednak ze względów prawnych nad wyznaczoną wysokość 15 km.

Kim będzie pierwszy kosmiczny turysta SpaceX? Poleci dookoła Księżyca!

Polska rakieta suborbitalna: ILR-33 Bursztyn

Warto przy tym wspomnieć, że to pierwsza rakieta na świecie, która wykorzystuje technologię hybrydowego napędu zasilanego wysoko stężonym nadtlenkiem wodoru. Innowacyjna technologia to kontynuacja lekko już przykurzonej polskiej tradycji rakietowej, której rozkwit przypadł na lata 70' ubiegłego wieku. 

Czy Pluton nadal powinien być uważany za planetę? Nowe badania zaskakują

Szkoda byłoby zmarnować tkwiący w polskim przemyśle rakietowym potencjał, a jednak konieczne byłyby spore zmiany w obowiązującym aktualnie prawie. "Otwarcie przestrzeni powietrznej dla lotów rakiet suborbitalnych ułatwi rozwój polskich technologii rakietowych i środków wynoszenia. Będzie też istotne dla krajowych jednostek naukowo-badawczych i przemysłowych sektora kosmicznego, umożliwiając im przetestowanie różnych rozwiązań do zastosowań satelitarnych w warunkach lotnych i w mikrograwitacji" - komentował dr hab. Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

RadioZET.pl/źródło:WeNeedMoreSpace/AG

10 mitów na temat kosmosu, w które nie powinniście wierzyć