Obserwuj w Google News

10 mitów na temat kosmosu, w które nie powinniście wierzyć

Redakcja
4 min. czytania
03.09.2018 19:04

Ich geneza czasem jest oczywista, a czasem nie do końca wiadomo, skąd się wzięły - przedstawiamy 10 popularnych mitów na temat kosmosu, w które wciąż zdarza nam się wierzyć.

10 mitów na temat kosmosu, w które nie powinniście wierzyć
fot. NASA mat. prasowe

10 mitów na temat kosmosu

Demokratyczny dostęp do wiedzy, jaki zapewnia nam internet, czasem bywa i złą stroną medalu. Duża dowolność w interpretowaniu źródeł, oraz różnice w ich wiarygodności często sprawiają, że w powszechnym osądzie utrwalają się mity. Szczególnie dotyczy to różnych dyscyplin naukowych, takich jak np. astronomia. Na jakie mity o kosmosie ciągle się natykamy? Przedstawiamy 10 najpopularniejszych. 

Jak wygląda Ziemia z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? NASA transmituje na żywo! [WIDEO]

1. Słońce jest żółte

Ten mit wiedzie zdecydowany prym wśród pozostałych nieprawidłowych informacji na temat naszej galaktyki. Jego geneza jest akurat dosyć prosta - oglądając zdjęcia Słońca, przyzwyczailiśmy się do myśli, że jego kolorem jest żółty lub miedziany. Tymczasem w rzeczywistości Słońce jest...białe. To, jak widzimy je "na żywo", jest z kolei efektem tego, jak widzimy je przez Ziemską atmosferę. A zdjęcia NASA, zapytacie? Są celowo koloryzowane w taki sposób, aby łatwiej nam było zidentyfikować pokazywany na nich obiekt.

NASA Sun Science
fot. NASA Sun Science
NASA znowu się udało! Sonda Parker Solar Probe wystartowała w kierunku Słońca

2. Dźwięki w przestrzeni kosmicznej

Cóż, po prostu w kosmosie nie ma dźwięku. Wiemy, fani "Gwiezdnych Wojen" pewnie będą zawiedzeni, nie ma jednak żadnych wątpliwości w tym względzie - ze względu na brak atmosfery w przestrzeni kosmicznej nie mogą rozchodzić się fale akustyczne. Oczywiście, po wylądowaniu w innym miejscu niż Ziemia, gdzie atmosfera jest obecna, również będzie słychać dźwięk, jednak w innej formie niż ta, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Przykładowo dźwięki słyszane na Marsie będą dużo wyższe.

3. Wielki Mur Chiński widać z kosmosu 

Otóż niestety nie widać, o czym przekonali się sami chińscy astronauci. Ten mit utrzymuje się z nami od wyjątkowo długiego czasu, tymczasem dawno już udowodniono, że gołym okiem można dojrzeć co najmniej 10-metrowy obiekt i to maksymalnie z odległości 36 km. Innymi słowy, Wielki Mur Chiński ani nie jest wystarczająco szeroki, ani nie jesteśmy w stanie widzieć go z samego kosmosu, a co najwyżej niskiej orbity okołoziemskiej, znajdującej się na podanej wysokości. 

Horror mieszkańców hawajskiej wyspy trwa. Potężne fale lawy widać aż z kosmosu!

4. Słońce jest kulą ognia

Wielka kula płonącego ognia działa na wyobraźnię, jednak w rzeczywistości choć Słońce świeci, to się nie pali. Dzieje się tak dlatego, że proces spalania się jest z definicji reakcją chemiczną, tymczasem generowane przez gwiazdę ciepło jest wynikiem zachodzących na jej powierzchni reakcji jądrowych. 

5. Kosmiczna próżnia jest zimna

Niekoniecznie - to akurat zależy od miejsca, w jakim znajdujemy się w kosmosie. Im dalej od Słońca, tym naturalnie niższe temperatury panują w kosmicznej próżni. Jednak wystarczy, że zbliżymy się do Ziemi i temperatura wzrasta do aż 120 stopni Celsjusza. Właśnie dlatego kombinezony astronautów są białe, aby mogły odbijać jak najwięcej promieni słonecznych od swojej powierzchni. 

6. Ciemna strona Księżyca

Ciemna strona Księżyca to kolejny popularny mit, który niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Owszem, z racji tego, że Księżyc jest na stałe związany z Ziemią, nie widzimy nigdy jego drugiej półkuli, co nie oznacza jednak, że pozostaje stale skąpana w mroku. Co ciekawe, jest wręcz odwrotnie - do niewidocznej z powierzchni naszej planety półkuli w istocie dociera więcej promieni słonecznych, niż do tej, którą mamy okazję codziennie podziwiać. 

Wiceprezydent USA: wracamy na Księżyc!

7. Bez skafandra astronauci mogliby eksplodować

Widowiskowy mit ma o wiele mniej widowiskowe podłoże - filmy science-fiction. Choć fabularne wizje zazwyczaj przestawiają właśnie makabryczną wizję gwałtownego rozerwania ciała na strzępy, rzeczywistość jest znacznie mniej spektakularna. Jeśli astronauta rzeczywiście znalazłby się w przestrzeni kosmicznej bez chroniącego go skafandra, w pierwszej kolejności straciłby przytomność. Według danych NASA doszłoby do tego nawet w ciągu 10 sekund - po 2,3 minutach nastąpiłaby już śmierć mózgu. 

8. Śmiertelnie groźne pasy asteroid

To kolejny mit, który zawdzięczamy kinu - pamiętacie niesamowitą scenę lotu Sokoła Millenium przez śmiertelnie groźny pas asteroid? To lekkie przekłamanie - w rzeczywistości planetoidy w tych pasach są różnej wielkości oraz wcale nie znajdują się tak blisko siebie, jak widzieliśmy to na ekranie. Przestrzeń takiego pasa jest na tyle ogromna, że szanse na trafienie na choć jedną asteroidę są równe zeru.

9. Asteroidę da się zniszczyć bronią jądrową

To, że pasy asteroid zapewniają całkiem niezłe warunki do lotu nie oznacza jeszcze, że same planetoidy są aż tak niegroźne. Jeśli uwierzyliście kiedyś, ze jesteśmy w stanie zniszczyć je bronią jądrową, musicie zrozumieć, że taki atak mógłby co najwyżej rozbić asteroidę na części. Jeśliby więc kierowała się w stronę Ziemi, niewiele by to pomogło. Faktem jest za to coś innego - NASA podkreśla, że skuteczność takiej formy obrony polegałaby raczej na uwolnieniu się ogromnej chmury gazów z obiektu na wskutek umiejętnej detonacji, co zmieniłoby kurs asteroidy na niekolidujący z Ziemią.

Czy asteroida Bennu zagraża Ziemi? NASA już przygotowała plan awaryjny!

10. Latem Ziemia zbliża się do Słońca

Popularny mit był powtarzany tyle razy, że wielu nadal błędnie w niego wierzy. Tymczasem bliskość Słońca nie świadczy o porze roku, jaka aktualnie panuje na Ziemi. Za to tym, co ma na to wpływ, jest nachylenie osi obrotu Ziemi względem gwiazdy. Kiedy jej północny kres chyli się ku Słońcu, na południowej części globu panuje zima i odwrotnie. 

RadioZET.pl/źródło:IFLS;TVN24;WPTech;NASA/AG