Obserwuj w Google News

Andrzejki 2021 - kiedy obchodzimy wieczór wróżb w Polsce i na świecie? [DATA, TERMIN]

2 min. czytania
26.11.2021 15:17

Kiedy są Andrzejki? To nieoficjalne święto tradycyjnie przypada na koniec listopada. Choć o zwyczajach w wieczór wróżb słyszał praktycznie każdy, to nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, skąd się wzięło to święto i jaka jest jego historia. Szczegółowe informacje o dacie Andrzejek 2021 i nie tylko, można znaleźć poniżej.

Andrzejki 2021 - kiedy obchodzimy wieczór wróżb w Polsce i na świecie? [DATA]
fot. SHUTTERSTOCK

Kiedy są Andrzejki 2021? DATA. Jaka jest historia tego nieoficjalnego święta? Skąd się wzięło? Jak się go obchodzi? Jakie są zwyczaje w tym dniu? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, kiedy obchodzimy Andrzejki w Polsce i na świecie w 2021 roku.

Dlaczego w andrzejki wróżymy i kim był święty Andrzej? [OBCHODY W POLSCE]

Andrzejki 2021 - kiedy obchodzimy w Polsce i na świecie? [DATA]

Choć data Andrzejek jest stała i rokrocznie wieczór wróżb przypada w tym samym terminie, to zawsze - także i w tym roku - wiele osób poszukuje w sieci informacji na temat tego, kiedy są Andrzejki. W 2021 to nieoficjalne święto wypada w nocy z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Tym razem będzie to z poniedziałku na wtorek.

Andrzejki organizowane są przed rozpoczęciem adwentu, dlatego jest to doskonała okazja do ostatnich hucznych zabaw. Co ciekawe, w Szkocji dzień świętego Andrzeja, który obchodzony jest rokrocznie 30 listopada, jest świętem narodowym.

Andrzejki - wróżby z wosku: symbole i znaczenie wróżb andrzejkowych z wosku

Andrzejki - historia, zwyczaje i obchody święta

Pochodzenie wróżb andrzejkowych nie jest do końca znane, jednak część badaczy jest zdania, że miały one swój początek już w starożytnej Grecji. Z kolei w Polsce pierwsza wzmianka literacka o świętym Andrzeju pojawiła się w 1557 roku za sprawą Marcina Bielskiego.

Początkowo Andrzejki traktowano bardzo poważnie i miały charakter tylko i wyłącznie matrymonialny - wróżby wykonywano indywidualnie, w odosobnieniu i były przeznaczone jedynie dla niezamężnych dziewczyn. W późniejszym czasie natomiast Andrzejki zaczęto organizować wspólnie w grupach rówieśniczych panien na wydaniu.

Andrzejki - wróżby: dla dzieci, dla dorosłych, dla par, dla młodzieży

Współcześnie Andrzejki to niezobowiązująca zabawa, głównie dla młodzieży i dorosłych zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Najpopularniejsza wróżba andrzejkowa to oczywiście lanie wosku przez dziurkę od klucza. Ponadto znane są także takie wróżby jak m.in. przestawianie butów, rzucanie karteczkami, łódki na wodzie czy obierki z jabłek.

 

RadioZET.pl