0
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Dlaczego w andrzejki wróżymy i kim był święty Andrzej? [OBCHODY W POLSCE]

2 min. czytania
26.11.2021 15:03

Andrzejki rokrocznie przypadają w nocy z 29 na 30 listopada. Tradycyjnie wieczorem organizowane są imprezy, których głównym motywem są wróżby. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, skąd właściwie wziął się ten zwyczaj i dlaczego tak obchodzi się dzień świętego Andrzeja. Szczegółowe informacje na temat tego, dlaczego wróżymy w Andrzejki, można znaleźć poniżej.

Dlaczego w andrzejki wróżymy i kim jest święty Andrzej? [OBCHODY W POLSCE]
fot. SHUTTERSTOCK

Dlaczego wróżymy w Andrzejki? Jak obchodzimy wieczór wróżb w Polsce i na świecie? Kim jest święty Andrzej? Skąd wziął się zwyczaj wróżenia? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy wszystko o historii Andrzejek.

Andrzejki 2021 - kiedy obchodzimy wieczór wróżb w Polsce i na świecie? [DATA]

Dlaczego w Andrzejki wróżymy?

Dla wielu osób pierwszym skojarzeniem z Andrzejkami są wróżby. I słusznie - w końcu w Polsce z 29 na 30 listopada tradycyjnie odbywają się imprezy, których głównym motywem są właśnie wróżby. Lanie wosku przez dziurkę od klucza, ustawianie butów przez cały pokój czy przekłuwanie szpilkami serca z wypisanymi imionami to tylko część zabaw, które w Andrzejki organizowane są zarówno przez dzieci i młodzież, jak i osoby dorosłe. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, dlaczego w Andrzejki wróżymy i dlaczego właśnie w ten sposób obchodzi się dzień świętego Andrzeja. 

Andrzejki - WRÓŻBY dla dorosłych, dla dzieci i dla par: najlepsze wróżby na Andrzejki

Pochodzenie wróżb andrzejkowych nie jest do końca znane, jednak część badaczy jest zdania, że miały one swój początek już w starożytnej Grecji. Z kolei w Polsce pierwsza wzmianka literacka o świętym Andrzeju pojawiła się w 1557 roku za sprawą Marcina Bielskiego.

Początkowo Andrzejki traktowano bardzo poważnie i miały charakter tylko i wyłącznie matrymonialny - wróżby wykonywano indywidualnie, w odosobnieniu i były przeznaczone jedynie dla niezamężnych dziewczyn. W późniejszym czasie natomiast andrzejki zaczęto organizować wspólnie w grupach rówieśniczych panien na wydaniu. Współcześnie andrzejki to niezobowiązująca zabawa, głównie dla młodzieży i dorosłych zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. 

Święty Andrzej - kim był i co ma wspólnego z wróżbami andrzejkowymi?

Święty Andrzej i wróżby andrzejkowe w zasadzie nie mają nic wspólnego. Nie wiadomo zatem, skąd wzięło się powiązanie świętego Andrzeja z pogańskimi zabawami. Święty jest przede wszystkim symbolem wierności i oddania Bogu.

Andrzej Apostoł pochodził z żydowskiej rodziny rybackiej z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim. Jego bratem był św. Piotr. Początkowo Andrzej był uczniem Jana Chrzciciela i to właśnie pod jego wpływem poszedł za Jezusem Chrystusem, gdy ten przyjmował chrzest w Jordanie. Po śmierci Jezusa na krzyżu, jako pierwszy głosił Ewangelię w Bizancjum, a następnie m.in. w miastach Azji Mniejszej czy Tracji. 

Za swe nauki święty Andrzej został skazany na śmierć męczeńską. Rozpięto go na krzyżu mającym kształt litery X.

Warto także wspomnieć, że święty Andrzej jest patronem: narodów słowiańskich, niektórych państw i krain (m.in. Szwecji, Grecji, Rosji), miast (np. Pont, Brugia, Rawenna), małżeństw, podróżujących, rybaków, rycerzy, woziwodów oraz rzeźników.

Andrzejki - wróżby z wosku: SYMBOLE i ZNACZENIE wróżb andrzejkowych z wosku

RadioZET.pl