Obserwuj w Google News

2 maja 2018: wolne od szkoły i pracy czy nie?

Redakcja
2 min. czytania
30.04.2018 14:08

Czy 2 maja 2018 jest wolny od zajęć dydaktycznych i pracy? Takie pytania zadaje sobie wiele osób, które odpowiednio wcześniej chcą zaplanować swój długi weekend majowy i jak najlepiej wykorzystać wolne dni. Sprawdzamy, czy w Dzień Flagi 2018 uczniowie idą do szkoły.

2 maja 2018: wolne od szkoły i pracy czy nie?
fot. PIXABAY

Czy jest wolne w Dzień Flagi 2018? Sprawdzamy, czy 2 maja jest dniem ustawowo wolnym i czy uczniowie w tym terminie zwolnieni są z zajęć dydaktycznych. 

» Pogoda na majówkę 2018: Zakopane, morze, Mazury - gdzie będzie najcieplej? «

»  Koncerty Chopinowskie w Łazienkach 2018: kiedy i o której godzinie? «

2 maja 2018: wolne od szkoły i pracy czy nie?

W związku ze zbliżającą się majówką 2018 coraz więcej osób zastanawia się, czy 2 maja jest wolny od zajęć dydaktycznych i pracy. Niestety nie mamy dobrych wiadomości. 2.05. jest normalnym dniem roboczym. W tym terminie otwarte będą zarówno sklepy, jak i banki czy urzędy. Wiele osób jednak w tym czasie decyduje się na wzięcie urlopu, by mieć aż trzy dni wolnego. Pracodawcy zazwyczaj patrzą przychylnie na takie wnioski urlopowe.

W dużo lepszej sytuacji są uczniowie. Zdecydowana większość polskich szkół 2 maja daje wolne wychowankom bez konieczności odrabiania tego dnia w późniejszym terminie. 

» Dni wolne od pracy i szkoły 2018 [KALENDARZ] «

Dzień Flagi 2018: co to jest za Święto i dlaczego przypada 2 maja?

Dzień Flagi obchodzony jest między świętami państwowymi, tj.  Świętem Pracy, które przypada na 1 maja a  Świętem Konstytucji 3 Maja. W tym roku Dzień Flagi 2018 wypadać będzie w środę, 2 maja. Termin ten nie został jednak wybrany przypadkowo. Pierwszym powodem było to, że w czasach PRL-u, w tym dniu zdejmowano flagi państwowe po 1 maja, by nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Drugim powodem było założenie 2 maja 1945 roku biało-czerwonej flagi na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie, przez polskich żołnierzy zdobywających stolicę hitlerowskich Niemiec.

RadioZET.pl/JW