Zamknij

Święto Pracy 2018: kiedy powstało, co to jest za święto i jak je obchodzimy? [1.05.]

Redakcja
30.04.2018 14:03

1 maja 2018 wypada Święto Pracy. Kiedy zostało ustanowione, jaka jest jego geneza i jak je obchodzimy? To jedne z najczęściej pojawiających się pytań. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące nadchodzącego wydarzenia. Sprawdź, co warto wiedzieć o Święcie Pracy 2018.

Święto Pracy 2018: kiedy ustanowiono, co to za święto i jak je obchodzimy? [1.05.]
fot. PIXABAY

Święto Pracy przypada na 1 maja 2018. To międzynarodowe święto, które obchodzone jest na całym świecie. Sprawdzamy najważniejsze informacje na temat Święta Pracy 2018.

» Majówka 2018: sklepy otwarte 1, 2 i 3 maja [Biedronka, Tesco, Żabka] «

» Pogoda na majówkę 2018: Zakopane, morze, Mazury - gdzie będzie najcieplej? «

Święto Pracy 2018: co to jest za święto i kiedy powstało?

Święto Pracy, inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, przypada na 1 maja. Jest to międzynarodowe święto klasy robotniczej, które corocznie obchodzone jest 1.05., począwszy od 1890 roku. Wprowadzone zostało w 1889 roku przez II Międzynarodówkę w celu upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 roku w Chicago. Jaka jest geneza Święta Pracy?

» Majówka 2018 - urlop: kiedy wziąć wolne, żeby mieć długi weekend majowy?

W 1886 roku właściciel firmy McCormick Harvester postanowił zmodernizować swój zakład. W tym celu zwolnił wszystkich pracowników, a na ich miejsce zatrudnił nowe osoby. Od 1 maja przez kilka kolejnych dni trwały protesty byłych pracowników. W chwili przemówienia jednego z uczestników strajku policja zaatakowała protestujących, mimo że byli oni nastawieni pokojowo. To właśnie wtedy doszło do masakry, która przeszła do historii jako Haymarket Riot 1886. Demonstracja została nazwana "Kampanią na rzecz 8-godzinnego dnia pracy". Kilka lat po tych wydarzeniach ustalono, że 1 maja będzie dniem upamiętniającym strajk, który miał miejsce w Chicago. 

» Dzień Flagi 2018: kiedy wypada i co to jest za Święto? [CIEKAWOSTKI] «

Święto 1 Maja w Polsce: kiedy powstało i jak obchodzimy Święto Pracy?

Pierwsze obchody Święta Pracy w Polsce miały miejsce w 1890 roku i niejednokrotnie odbywały się wbrew woli zaborców. W 1950 roku, rząd komunistyczny nadał dniu 1 maja status święta państwowego. W ten sposób 1 maja stał się dniem wolnym od pracy. W czasach PRL-u w tym terminie organizowano liczne pochody z obowiązkowymi "szturmówkami". W latach 80. demonstracje pierwszomajowe organizowała podziemna Solidarność (w opozycji do oficjalnych obchodów).

» Majówka 2018: kiedy wypada długi weekend majowy? [KALENDARZ] «

Obecnie w wielu miastach w Polsce odbywają się marsze, pochody oraz uroczystości związane ze Świętem 1 Maja. Dla wielu osób to także doskonała okazja do zwrócenia uwagi na problematykę braku pracy, niskiej płacy czy nierówności na rynku pracy.

Jak Święto Pracy 2018 obchodzone będzie w tym roku w większych miastach w Polsce? Jeśli tylko zostaną udostępnione informacje dotyczące obchodów Święta 1 Maja, zamieścimy je w kolejnych artykułach. Zachęcamy do śledzenia!

» 2 maja 2018: wolne od szkoły i pracy czy nie? «

» Bieg Konstytucji 3 Maja 2018: Warszawa - zapisy, data, trasa [MAPA] «

RadioZET.pl/JW