Zamknij

Dzień Flagi 2018: kiedy wypada i co to jest za święto? [CIEKAWOSTKI]

Redakcja
30.04.2018 14:03

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypada na początek maja. W związku ze zbliżającym się świętem coraz więcej osób zastanawia się, co to jest za dzień, jak jest obchodzony i jaki jest jego dokładny termin. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat Dnia Flagi 2018.

Święto Flagi 2018: kiedy wypada i co to jest za Święto? [CIEKAWOSTKI]
fot. PIXABAY

Dzień Flagi 2018: kiedy wypada i co to jest za Święto? Przedstawiamy najistotniejsze informacje i sprawdzamy, czy jest to dzień wolny od pracy.

» Majówka 2018: kiedy wypada długi weekend majowy? [KALENDARZ] «

» Bieg Konstytucji 3 Maja 2018: Warszawa - zapisy, data, trasa [MAPA] «

Święto Flagi 2018: kiedy wypada i czy jest to dzień wolny od pracy?

Święto Flagi obchodzone jest między świętami państwowymi, tj. Świętem Pracy, które przypada na 1 maja a Świętem Konstytucji 3 Maja. W tym roku Dzień Flagi 2018 wypadać będzie w środę, 2 maja. Termin ten nie został jednak wybrany przypadkowo. Pierwszym powodem było to, że w czasach PRL-u, w tym dniu zdejmowano flagi państwowe po 1 maja, by nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Drugim powodem było założenie 2 maja 1945 roku biało-czerwonej flagi na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie, przez polskich żołnierzy zdobywających stolicę hitlerowskich Niemiec.

Wiele osób zastanawia się także, czy 2 maja jest wolny od pracy. Niestety nie mamy dobrych wieści. Święto Flagi nie jest dniem ustawowo wolnym. Wielu pracodawców jednak w tym czasie przychylnie patrzy na wnioski urlopowe pracowników, którzy chcą przedłużyć swój długi weekend majowy 2018.

» Pogoda na majówkę 2018: Zakopane, morze, Mazury - gdzie będzie najcieplej? «

» Majówka 2018: sklepy otwarte 1, 2 i 3 maja [Biedronka, Tesco, Żabka] «

Dzień Flagi 2018: co to jest za święto i jak się je obchodzi w Polsce?

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto, które wprowadzone zostało na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. 2 maja organizowane są różnego rodzaju akcje oraz manifestacje patriotyczne. Jedna z największych akcji, która miała miejsce w Dzień Flagi 2009, odbyła się w Bytomiu. Ponad 500 osób utworzyło biało-czerwoną flagę z przygotowanych wcześniej i uniesionych w jednakowym czasie parasolek. 

Obecnie popularne stało się noszenie w Dniu Flagi kokardy narodowej. Zwyczaj ten zapoczątkował prezydent Lech Kaczyński, a kontynuowany był zarówno przez Bronisława Komorowskiego, jak i Andrzeja Dudę. Dodatkowo w tym dniu wielu Polaków wywiesza w swoich domach polską flagę.

Co ciekawe, w Święto Flagi 2 maja obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzą także inne kraje, m.in. Stany Zjednoczone, Meksyk, Argentyna, Finlandia, Ukraina, Litwa czy Chiny.

» Dni wolne od pracy i szkoły 2018 [KALENDARZ] «

RadioZET.pl/JW