Zamknij

Święto Konstytucji 3 Maja - kiedy i jak obchodzimy święto narodowe?

Redakcja
30.04.2018 14:03

Święto Konstytucji 3 maja - jak je obchodzimy i jakie wydarzenie ono upamiętnia? Tego dnia w Polsce odbywają się uroczyste obchody, w których biorą udział najwyżsi przedstawiciele władzy państwowej. Sprawdzamy informacje na temat ważnego święta państwowego oraz w jaki sposób jest ono obchodzone.

Święto Konstytucji 3 Maja - kiedy i jak obchodzimy święto narodowe?
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER / EAST NEWS

Święto 3 Maja - kiedy i jak obchodzimy Święto Konstytucji 3 maja i co ono oznacza? Czy jest to dzień wolny od praca? Sprawdzamy wszystkie najważniejsze informacje na temat Święta Narodowego 3 Maja.

» Majówka 2018: sklepy otwarte 1, 2 i 3 maja [Biedronka, Tesco, Żabka] «

» Święto Pracy 2018: kiedy powstało, co to jest za Święto i jak je obchodzimy? [1.05.]

Święto Konstytucji 3 Maja - kiedy i jak obchodzimy?

Święto Narodowe Trzeciego Maja to polskie święto państwowe obchodzone 3 maja. W 2018 roku wypada ono w czwartek. Dzień Konstytucji 3 Maja w Polsce jest obchodzony od 1919 roku, jednak w okresie PRL-u został zniesiony i następnie, w 1990 roku, przywrócony. Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791.

3 maja jest to także dzień wolny od pracy. Uchwalenie Konstytucji 3 maja zazwyczaj świętowane jest także poprzez różnego typu parady, marsze, zawody sportowe i pikniki rodzinne. Z okazji święta organizowane są liczne pochody trzeciomajowe w różnych miastach w Polsce. Odbywają się także oficjalne uroczystości, gównie o charakterze wojskowym.

» 2 maja 2018: wolne od szkoły i pracy czy nie? «

» Dni wolne od pracy i szkoły 2018 [KALENDARZ]

3 maja - jakie wydarzenie upamiętnia Święto Konstytucji 3 Maja?

Święto Narodowe 3 Maja obchodzimy w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Ustawa ta regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788.

» Majówka 2018: kiedy wypada długi weekend majowy? [KALENDARZ]

Na początku maja wypada także inne święto, które podobnie jak Święto Konstytucji 3 maja jest dniem wolnym. 1 maja świętujemy także Święto Pracy, inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Ponieważ 3 maja, czyli Święto Konstytucji 3 Maja wypada w czwartek, a Święto Pracy we wtorek, wiele osób prawdopodobnie skorzysta z okazji i weźmie w pracy dodatkowe 2 dni wolnego, aby przedłużyć sobie weekend majowy.

» Majówka 2018 - urlop: kiedy wziąć wolne, żeby mieć długi weekend majowy?

» Bieg Konstytucji 3 Maja 2018: Warszawa - zapisy, data, trasa [MAPA] «

RadioZET.pl/KP