Obserwuj w Google News

Quiz o Polsce. 20 pytań, na które powinien znać odpowiedź każdy Polak

2 min. czytania
11.11.2023 11:33
Zareaguj Reakcja

Z okazji Narodowego Świata Niepodległości 11 listopada rozwiąż quiz i przekonaj się, ile wiesz o swoim kraju. Pytamy nie tylko o najważniejsze wydarzenia z historii Polski, ale także o symbole narodowe, ustrój, geografię, kulturę oraz dokonania wybitnych Polaków. Sprawdź, czy umiesz odpowiedzieć na wszystkie pytania. 

Quiz o Polsce na Święto Niepodległości 11 listopada
  • 20 pytań Rozpocznij quiz
fot. Wojciech Stróżyk/REPORTER/EAST NEWS

W burzliwej historii Polski nie brakowało doniosłych wydarzeń, które napawały Polaków dumą i rozsławiały nasz naród na świecie. Pamięć o wielu z nich pielęgnujemy po dziś dzień. Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia jedną z najważniejszych dat w dziejach polskiej państwowości, gdy po 123 latach zaborów Polska odzyskała suwerenność. 

Redakcja poleca

Quiz z wiedzy o Polsce. Ile wiesz o swoim kraju?

Z rozmaitych sondaży i ankiet wynika, że dziś większość Polaków jest dumna ze swojej ojczyzny. Pytani o wydarzenia, dzięki którym rośnie nam serce, niezmiennie wymieniamy wybór Karola Wojtyły na papieża, bohaterską postawa Polaków w czasie II wojny światowej, wydarzenia Sierpnia '80 i powstanie Solidarności, a także wstąpienie Polski do NATO i Unii Europejskiej. 

Polska kojarzy nam się jednak dość sztampowo, bo z symbolami narodowymi: biało-czerwoną flagą, Mazurkiem Dąbrowskiego, orłem białym. Wymieniamy jeszcze kilku narodowych bohaterów, znane bitwy, atrakcje przyrodnicze oraz wódkę, pierogi i... Roberta Lewandowskiego. Z kolei dwa najpopularniejsze symbole polskiej nauki to dla większości Polaków niezmiennie Maria Skłodowska-Curie i Mikołaj Koperniki, i niestety tylko oni. 

A tobie, z czym kojarzy się Polska? Z czego jesteś najbardziej dumny, myśląc o swoim kraju? No i czy na pewno wiesz o nim to, co każdy obywatel wiedzieć powinien? Sprawdź się w naszym quizie, w którym pytamy o najważniejsze fakty, wydarzenia i postacie związane z Polską. Tu nie wypada zawalić. 

Nie przegap
Największe seksbomby PRL-u. O wielu z nich dzisiaj zapomniano
11 Zobacz galerię
fot. screen/Facebook Demony seksu i Seksbomby PRL-u+ AF Archive/Mary Evans Picture Library/East News

logo Tu się dzieje