Obserwuj w Google News

TVP ujawniła zwycięstwo Blanki przed eliminacjami na Eurowizję?! "Piękna ustawka"

3 min. czytania
27.02.2023 10:18

W sieci wrze. 26 lutego polskie jury ogłosiło, że reprezentantką naszego kraju w 67. Konkursie Piosenki Eurowizji zostanie Blanka. Tym samym młoda wykonawczyni utworu "Solo" pokonała artystę, na którego stawiał niemal cały internet — Janna. Jednak nie to wywołało największe kontrowersje.

TVP ujawniła zwycięstwo Blanki przed eliminacjami na Eurowizję?! "Piękna ustawka"
fot. Piotr Molecki/East News

Blanka Stajkow jedzie na Eurowizję. Taki werdykt usłyszeli ci, którzy 26 lutego 2023 roku o godzinie 17:00 zasiedli przed telewizorami. Problem w tym, że artykuł informujący o wygranej młodej gwiazdy miał pojawić się na stronie Telewizji Polskiej półtorej godziny przed rozpoczęciem transmisji eliminacji.

Zobacz także: Eurowizja 2023. Tak głosowali widzowie. Mieli innego faworyta niż jury

Eurowizja 2023. Blanka wygryzła Janna. Fani stworzyli petycję

Lwia część fanów Eurowizji liczyła na to, że na scenie w Liverpoolu zobaczy Janna — młodego artystę, który był faworytem w zakładach bukmacherskich. Po ogłoszeniu wyników na jury wylało się morze krytyki.  Internauci dawali wyraz swojemu niezadowoleniu, publikując w mediach społecznościowych komentarze, w których między innymi domagali się powtórzenia głosowania.

Dramat! Anulować głosy jury. Ktoś już tworzy jakąś petycję? - dopytywał na Instagramie jeden z nich.

Tak się złożyło, że ktoś faktycznie tę petycję stworzył. W apelu skierowanym do Telewizji Polskiej fani Janna zarzucili sędziom, że ci nie poszanowali zdania widzów. Przypomnijmy, że według ustalonych standardów decyzja o wyłonieniu odpowiedniego reprezentanta lub reprezentantki Polski ma być podejmowana w systemie 50 na 50, w którym jedna połowa głosów pochodzi od publiczności, a druga od jury.

Jako polscy fani Eurowizji wzywamy TVP do podjęcia natychmiastowych działań w celu zmiany swojej decyzji i wyboru reprezentanta Polski, który spełni oczekiwania i standardy, jakie powinny być wymagane od przedstawiciela naszego kraju na międzynarodowej scenie muzycznej - czytamy w apelu podpisanym przez "Polskich fanów Eurowizji".

Nie skończyło się jednak na niezadowoleniu. Internauci odkryli coś, co zszokowało ich bardziej niż decyzja jury.

Zobacz także: Gwiazdy Eurowizji wystąpią podczas polskich preselekcji. Kto pojawi się na scenie?

Eurowizja 2023. TVP ujawniła zwyciężczynię przed transmisją?

Internetowa burza po ogłoszeniu wyników eliminacji do Eurowizji 2023 nie cichnie. Uwagę niezadowolonych fanów zwrócił artykuł, który miał zostać opublikowany na stronie TVP półtorej godziny przed transmisją rywalizacji.

To nie jest fejk. News o zwycięstwie Blanki pojawił się dziś już o godz. 15:33. Rozumiem, że można przygotować sobie draft, ale ta sprawa wymaga zwyczajnie zabezpieczenia i zbadania - napisano na facebookowym profilu "Let's talk about ESC".

Autor posta przypomniał internautom, że zasady głosowania uległy zmianie w ostatnim momencie. Stwierdził, że utajniono indywidualne noty jurorów i nie podano cząstkowych wyników głosowania publiczności.

Stawiam pytanie o zachowanie zasad transparentności niezbędnego dla nadawcy publicznego. Kolejny rok i kolejny problem związany z etyką - napisał.

Uwadze fanów nie umknął też fakt, że autorem choreografii, którą podczas eliminacji zaprezentowała Blanka, był Agustin Egurrola. W dodatku młoda artystka ma być bliską koleżanką Allana Krupy, syna Edyty Górniak, która przewodziła jury. Internauci po raz kolejny dali upust swojej złości. W komentarzach pod postem "Let's talk about ESC" zawrzało. Nie brakowało osób zarzucających TVP manipulację głosami.

Piękna ustawka jak zawsze - stwierdziła jedna z nich.
Redakcja poleca

Źródła: RadioZET.pl/Facebook: Let's talk about ESC/Plejada.pl