Obserwuj w Google News

Eurowizja 2023. Tak głosowali widzowie. Mieli innego faworyta niż jury

2 min. czytania
27.02.2023 08:30
Zareaguj Reakcja

Widzowie podczas polskich preselekcji do Eurowizji głosowali inaczej niż jury. Kto został ich ulubionym artystą wieczoru i na którym miejscu umieścili zwyciężczynię rywalizacji i faworytkę jurorów - Blankę?

eurowizja-2023-tak-głosowali-widzowie-mieli-innego-faworyta-niż-jury
fot. VIPHOTO/East News

Polskie preselekcje do Eurowizji 2023 nadal wywołują ogromne emocje. Podczas tegorocznego koncertu „Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję” zwyciężyła Blanka i jej „Solo”, co wzbudziło ogromne niezadowolenie widzów, którzy domagają się anulowania głosowania. Zdaniem sporej części internautów wygrać powinien Jann z „Gladiatorem”. Niektórzy uważają, że jury specjalnie zaniżyło jego noty, by Blanka, która występowała między innymi na „ Sylwestrze Marzeń” TVP i w „ You can dance - Nowa generacja”, miała większe szanse na zwycięstwo. Kontrowersje wzbudził też fakt zasiadania w jury Agustina Egurroli. Trudno wyjaśnić jego obecność za stołem jurorskim. Nie jest muzykiem ani osobą bezpośrednio związaną z Eurowizją. Dodatkowo jego tancerze towarzyszyli poszczególnym uczestnikom preselekcji na scenie. Czyżby miał głosować tylko na występy, podczas których ktoś wykonywał układ choreograficzny?

Redakcja poleca

Polskie preselekcje do Eurowizji 2023. Widzowie głosowali inaczej niż jury

Prowadzący muzycznego konkursu, Małgorzata Tomaszewska, Ida Nowakowska i Aleksander Sikora, zaznaczali, że w przypadku remisu o wyborze reprezentanta decyduje jury, co tylko podsyciło plotki o „ustawce”. Jurorzy najwyraźniej postanowili nie dopuścić do takiej sytuacji, by nie narażać się na nadmierną krytykę. Prawdopodobnie przewidzieli, że zarówno Jann, jak i Blanka mogą przypaść widzom do gustu.

Decyzje jury spotykały się podczas polskich preselekcji z „buczeniem” zgromadzonej na koncercie publiczności. „Eksperci” z Edytą Górniak na czele 12 punktów przyznali Blance. Janna umieścili natomiast poza podium, dopiero na 4 miejscu. Z taką klasyfikacją nie zgadzają się jednak głosujący na artystów widzowie. Przyznali oni 12 pkt. „Gladiatorowi”, zaś „Solo” otrzymało od fanów konkursu „dziesiątkę”. Nie dowiedzieli się jednak o tym telewidzowie, bowiem podawanie wyników było mało przejrzyste i nietransparentne. O ile poznaliśmy zestawienie jury, o tyle punkty od widzów zostały od razu zsumowane z tymi „eksperckimi”.

Oglądaj

Telewizja Polska opublikowała szczegółowe wyniki głosowania widzów i jurorów dopiero następnego dnia. Informacja ukazała się na oficjalnym profilu TVP na Instagramie.

Wygrana Blanki, mimo jej drugiego miejsca w głosowaniu widzów, wywołała falę negatywnych komentarzy. Tymczasem Polska spada w zestawieniu bukmacherów przewidujących zwycięzcę Eurowizji 2023. Przed preselekcjami mogliśmy pochwalić się stabilną 6. pozycją. Obecnie znajdujemy się już na 11. miejscu...

Oglądaj