slot: premiumboard
slot: topscroll
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Kaźmierska jednak dostanie swój biogram na Wikipedii? Ekspert wyjaśnia

3 min. czytania
22.04.2024 21:18

Dagmara Kaźmierska swój biogram na Wikipedii miała dwa razy - dwa razy został on też usunięty. Po występie celebrytki w „Tańcu z Gwiazdami” powróciła dyskusja o tym, czy powinna ona mieć swoją notkę na najpopularniejszej na świecie internetowej encyklopedii, czy nie. Zapytaliśmy więc członka rady powierniczej Fundacji Wikimedia prof. Dariusza Jemielniaka o to, co zrobić, by móc spodziewać się swojego biogramu na Wikipedii. 

Dagmara Kaźmierska dostanie jednak swój biogram w Wikipedii? Ekspert wyjaśnia
fot. Wojciech Olkusnik/East News
slot: billboard
slot: billboard

Dagmara Kaźmierska sympatię publiczności zdobyła dzięki programowi TTV „Królowe życia”. Publiczności spodobały się jej cięte komentarze, ogólny luz i dystans do siebie i swojego otoczenia. Kłodzczanka zebrała dzięki temu niemałą publiczność na swoich mediach społecznościowych, za pośrednictwem których zaczęła w końcu sprzedawać butikowe ubrania. Kaźmierska napisała dwie książki o swoim życiu, zagrała kilka dalszoplanowych ról w filmach Partyka Vegi, a przypieczętowaniem jej „celebryctwa” był występ w „Tańcu z Gwiazdami”.

Zobacz także

Czy Dagmara Kaźmierska ma biogram na Wikipedii? 

Biogram Kaźmierskiej na Wikipedii pojawił się już kilka lat temu, jednak szybko został on usunięty. Administracja decyzję o zdjęciu wpisu tłumaczyła następująco: 

„W dyskusji podniesiono problem braku wystarczających przesłanek za pozostawieniem (program tak, ale w niszowej telewizji, role tak, ale trzecioplanowe). Jako argumenty za pozostawieniem podaje się też oznajmianie, że dorobiła się na krzywdzie ludzkiej – nie taka jest rola encyklopedii, oraz ogólne ubolewania nad zacofaniem Wikipedii i poziomem kompleksów, nie bardzo odnoszące się do biografii opisywanej osoby”.

Redakcja poleca

Powstał więc kolejny wpis o Kaźmierskiej, jednak i tym razem administracja uznała, że nie ma w dorobku gwiazdy TTV nic, co świadczyłoby o jej encyklopedyczności. Administracja miała stwierdzić, że jeśli o fenomenie Kaźmierskiej pojawi się artykuł w rzetelnym czasopiśmie naukowym, wtedy będzie mogła liczyć na swój biogram na Wikipedii. 

Co zrobić, by trafić na Wikipedię? 

Postanowiliśmy zapytać prof. Dariusza Jemielniaka, który jest członkiem rady powierniczej Fundacji Wikimedia o to, co wpływa na wspominaną wcześniej encyklopedyczność. Profesor przedstawił nam swoją prywatną opinię w tej kwestii: 

„Encyklopedyczność opiera się przede wszystkim na nieprzemijającej ważności - zatem osoba, która jest głośna z powodu chwilowego zdarzenia, raczej encyklopedyczna nie będzie. Trzeba zadawać sobie pytanie: „czy o takiej osobie powstałoby hasło w tradycyjnej, książkowej encyklopedii?” Jeśli odpowiedź brzmi „na pewno nie, nawet gdyby była pięćdziesięciotomowa”, to dla takiego biogramu nie ma także miejsca na Wikipedii - przekazuje dla radiazet.pl profesor, który zaznacza również, że „poszczególne edycje językowe same kształtują swoją politykę encyklopedyczności”.

Dostaliśmy również odpowiedź na pytanie, czy przestępcza przeszłość kandydata do posiadania swojego biogramu na Wikipedii, wpływa na jego niekorzyść i może sprawić, że w encyklopedii się jednak nie pojawi.

Sama przestępcza przeszłość bynajmniej nie wpływa negatywnie na encyklopedyczność - przeciwnie, są znani przestępcy, bandyci i zbrodniarze, którzy hasła na Wikipedii uzyskują właśnie dzięki swojej nielegalnej działalności” - wyjaśnia nam prof. Jemielniak. 

Redakcja poleca
2
Krzysztof Szczepaniak i Sara Janicka w Radiu ZET

Biorąc pod uwagę, że Kaźmierska ma ogromną ilość fanów, którzy podczas jej występów w „Tańcu z Gwiazdami” pokazali, że potrafią się dla swojej idolki zmobilizować, pojawia się pytanie, czy nie wywrą oni na Wikipedii presji, by wspomniany biogram jednak powstał. Czy istnieje taka możliwość? 

Natomiast sam zalew komentarzy od fanów i fanek na decyzje na Wikipedii wpływu mieć nie będzie. Co ważne, to wcale nie administratorzy Wikipedii podejmują decyzje, robi to społeczność edytujących, administrator co najwyżej wdraża tę decyzję w życie” - mówi dla radiazet.pl prof. Dariusz Jemielniak. 

Źródło: Radio ZET

Nie przegap
slot: leaderboard_pod_art