Obserwuj w Google News

Kim jest Lizzo? To ona stworzyła największe hity ostatnich lat

Patryk Wołosz
2 min. czytania
06.02.2023 16:09
Zareaguj Reakcja

Lizzo zmiażdżyła konkurencję, odbierając statuetkę Grammy w kategorii "Nagranie roku". Jej hit "About Damn Time" stał się viralem i obiegł świat, kreując trendy w mediach społecznościowych. Nic nie wskazuje na to, by kariera młodej artystki miała wkrótce zwolnić tempo.

Kim jest Lizzo? To ona stworzyła największe hity ostatnich lat
fot. Jordan Strauss/Invision/East News

Podczas 65. ceremonii wręczenia statuetek Grammy wyróżniono utwór "About Damn Time" Lizzo. Jest to trzecia statuetka, którą odebrała raperka. W 2023 roku w kategorii "Nagranie roku" pokonała między innymi Harry'ego Stylesa, Beyoncé i Doję Cat.

Odbierając nagrodę, Lizzo uczciła pamięć zmarłego Prince'a. To właśnie on miał być jej inspiracją, gdy zaczynała tworzyć muzykę.

Kiedy straciliśmy Prince'a, zdecydowałam, że poświecę swoje życie tworzeniu pozytywnej muzyki — oznajmiła gwiazda.

Oglądaj

Zobacz także: Beyoncé pobiła rekord. Nikt nie zdobył więcej statuetek Grammy

Lizzo — kariera

Melissa Viviane Jefferson, ukrywająca się pod pseudonimem Lizzo, urodziła się 27 kwietnia 1988 roku. Początek życia spędziła w Detroit, a w wieku 10 lat jej rodzina przeniosła się do Houston. Początkowo nic nie zapowiadało tego, że podbije listy przebojów jako artystka hip-hopowa. Przez prawie dekadę Lizzo ćwiczyła grę na flecie.

W wieku 14 lat założyła swój pierwszy zespół — Cornrow Clique. Wtedy też zaczęła używać pseudonimu, pod którym znana jest do dziś. Jak ujawniła później, Lizzo, jest mało subtelnym nawiązaniem do utworu Jaya-Z pod tytułem "Izzo (H.O.V.A.)". Pomimo tego, że w sercu grał jej hiphop, na Uniwersytecie w Houston studiowała muzykę klasyczną.

Los nie szczędził jej bólu. Zanim została międzynarodową gwiazdą, przeżyła prawdziwy koszmar. W wieku 21 lat musiała poradzić sobie z traumą związaną ze śmiercią jej ojca. Mniej więcej w tym samym czasie ledwo wiązała koniec z końcem — mieszkała w samochodzie i robiła, co mogła, by zostać zauważoną przez wytwórnie muzyczne. Goniąc za marzeniami, zrezygnowała ze studiów i przeniosła się do Minneapolis.

W 2013 roku spełniła swoje marzenie o nagraniu długogrającego wydawnictwa. "Lizzobangers" — bo tak się nazywało — zostało dosyć ciepło przyjęte przez krytyków, co dodało Lizzo skrzydeł. W tym samym roku Lizzo ruszyła w trasę po Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Dziś ma na swoim koncie cztery albumy i takie hity jak "About Damn Time", "Good as Hell", "Juice" i "Cuz I Love You". Ostatni z nich jej długogrających projektów — "Special" — ukazał się w 2022 roku. W kolekcji nagród i wyróżnień Lizzo znajdują sie między innymi statuetki Apple Music Award, BET, Billboard Music Award i oczywiście Grammy.

Jej utwory podbiły nie tylko podbiły listy przebojów, ale także stały się viralami, wykorzystywanymi przez twórców w social mediach m.in. jako podkład dla choreografii tanecznych.

Redakcja poleca

Lizzo — związek

Lizzo wyraźnie zaznacza, że nie chce definiować swojej orientacji seksualnej, choć raczej jest heteroseksualna. Z podobną otwartością informuje swoich fanów także o pewnych aspektach swojego życia prywatnego. Dzięki social mediom możemy dowiedzieć się, że amerykańska raperka spotyka się z Mykiem Wrightem — celebrytą i komikiem.

Źródła: RadioZET.pl/usmagazine.com/holywoodreporter.com